Sledujte nás aj na

Hard forky etablovaných kryptomien sa stali v krypto-svete relatívne bežnými. Len samotný Bitcoin bol minulý rok forknutý niekoľkokrát, azda najznámejším výsledkom je Bitcoin Cash. Minulý mesiac sa zas terčom hard fork ošiaľu stal Litecoin, ktorý však komunita a tvorca tejto kryptomeny Charlie Lee ostro kritizovali. Hard forky majú tendeciu priťahovať ľudí, ktorí hľadajú tokeny zdarma, skok v cene alebo len rýchly zárobok. Najnovším hard forkom, ktorý momentálne rezonuje v komunite je MoneroV fork anonymnej kryptomeny Monero.

Monero (XMR) je kryptomena všeobecne považovaná za jednu z popredných volieb investorov, ktorí si potrpia na anonymitu a súkromie. Avšak práve anonymita robí z XMR atraktívnu kryptomenu aj pre kybernetických zločincov. Monero je spojené s mnoho kontroverziami a aférami v krypto-svete. Prakticky všetky správy o ťažiarenských vírusov a malware sa týkali práve XMR. Avšak ak sa na tieto kontroverzie pozrieme z druhej strany, tak sú akýmsi dôkazom úspechu XMR v sfére anonymity a nevystopovateľnosti digitálneho majetku. Monero vo februári patril medzi úspešné altocoiny a v priebeh tohto mesiaca vykazoval zhruba 20% nárast na cene.

Podrobejšie o kryptomene Monero sa dočítate v našom článku tu.

MoneroV

S blížiacim sa hard forkom môžeme očakávať aj rast ceny Monera. Hard fork je naplánovaný v bloku č. 1529810, čo pripadá na 14. marec. V tomto forku má vzniknúť nová kryptomena, MoneroV (XMV). Pokiaľ používatelia budú držať XMR v Monero peňaženke, za každý jeden token XMR dostanú 10 XMV tokenov. Čiže pomer získaných mincí je 1:10 (XMR:XMV). Kryptomenové burzy pravdepodobne tento hard fork nepodporia, rovnako ako to bolo v prípade Litecoin Cash (LCC). Tak ako pri LCC, aj v tomto prípade existujú obavy zo zadávania súkromných (privátnych) kľúčov do nového klienta MoneroV. Keďže vývojári XMV budú poznať súkromné kľúče, teoreticky budú mať prístup a kontrolu nad XMR v peňaženke.

Podľa internetovej stránky, MoneroV má obmedzené množstvo tokenov, zatiaľ čo Monero má počet mincí neobmedzený. MoneroV má údajne implementovať protokoly, ktoré vyriešia problémov škálovania, ktorému čelí Monero a množstvo iných kryptomien. Z limitovaného počtu 256 miliónov XMV tokenov má byť po forku distribuovaných až 158 miliónov tokenov. Je nutné poznamenať, že sa nejedná o oficiálny hard fork a vývojári kryptomeny Monero ho nepodporujú.

Keď sa developerov MoneroV spýtali sa, čo je dôvodom hard forku a prečo sa rozhodli tak výrazne odkloniť sa od monetárneho dizajnu kryptomeny Monero, odpovedali:

„Veríme v pôvodný Bitcoin white paper od Satoshiho Nakamota. V ňom sa uvádza, že „akonáhle sa vopred určený počet tokenov dostane do obehu, motivácia sa môže úplne transformovať z ťažby do transakčných poplatkov a sieť sa oslobodí od inflácie. V našom tíme veríme, že Monero a jeho nekonečný počet tokenov je chybou, za ktorú budú používatelia platiť daň vo forme inflácie. Toto je základná chyba, ktorú chceme s MoneroV napraviť, keďže stanovujeme maximálny strop tokenov.“

Kontroverzie

Je dôležité uvedomiť si, že bezpečnosť siete Monero a Vášho vlastného XMR závisí od bezpečnosti Vašich súkromných kľúčov. Vaše súkromné kľúče a ich ochrana do veľkej časti prispieva k samotnej anonymite siete. Odporúčame Vám nepoužívať Vaše súkromné kľúče na žiadny iný účel, vrátane nárokov na tokeny z hard forku Monera. Ak použijete Vaše kľúče dvakrát v dvoch rôznych forknutých blockchain sieťach, poškodzujete a znižujete tak svoju anonymitu.

Anonymita používateľov môže byť ohrozená ak sa ich adresa bude nachádzať na obidvoch blockchainoch, teda na originálnom Monero aj MoneroV. Keď vykonajú akúkoľvek transakciu na týchto sieťach, vytvorí to rovnaký key image (pečiatka privátneho kľúča). Key image je mechanizmus, ktorý umožňuje sieti Monero rýchlo identifikovať, či boli posielané prostriedky pripísané alebo nie. Toto predstavuje závažné narušenie anonymity nielen odosielateľa, ale aj príjemcu a postupne sa toto narušenie môže rozšíriť ďalej ohrozujúc anonymitu celej siete.

Používaním siete MoneroV môžete vystaviť nebezpečenstvu aj Vaše prostriedky na pôvodnej Monero sieti.

Navyše tím za MoneroV nie je známy. Vzhľadom na to, že si vývojári MoneroV musia byť vedomí potenciálneho poškodenia pôvodnej Monero siete, ktorú forkom spôsobia, je dosť nepravdepodobné, že im reálne ide o bezpečnosť užívateľov ako tvrdia.

Záver

Monero komunita podľa sociálnych sietí hard forku naklonená nie je, čo budúcemu úspechu MoneroV moc nepomáha. Navyše si treba uvedomiť, že MoneroV sa bude snažiť vstúpiť do čoraz viac preplneného anonymného altcoin trhu, ktorý už zahŕňa Dash, Zcash, Zcoin, Pivx, Komodo, Verge, ZenCash a iné. Tieto projekty sú v sfére anonymných kryptomien relatívne dobre etablované. Preto je na mieste otázka, či má MoneroV, ktorí potenciálne dokáže závažne poškodiť súkromie originálnej Monero siete, reálnu šancu na úspech.  Osobne Vám radíme sa držať od tohto projektu ďalej. Ak po XMV tokenoch naozaj túžite, odporúčame Vám počkať pár dní od forku a sledovať, ako sa situácia vyvinie. Každopádne buďte opatrní.

Článok vyjadruje názor autora a neslúži ako finančné poradenstvo. Neinvestujte viac ako si môžete dovoliť stratiť.

 Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...