Sledujte nás aj na

Monero včera podstúpilo hard fork siete v rámci aktualizácie protokolu na verziu 12. Z Monera tak vznikli 4 kryptomeny: Monero Classic, Monero 0 (XMZ), Monero Original (XMO) a druhý projekt pod názvom Monero Classic (XMC). Všetky pokračujú na pôvodnej verzii protokolu 11. Samozrejme, to znamená, že sú stále kompatibilné v jednej sieti, pričom používajú tie isté aktíva (mince) – len s rôznymi názvami.

Hard Fork

Ako pokračujúci proces aktualizácie protokolov, Monero podstupuje hard fork raz za šesť mesiacov. Najnovší hard fork priniesol niekoľko nových funkcií, vrátane zvýšenej veľkosti ringu pre viac súkromné, ale zároveň aj väčšie (teda viac náročné) transakcie, transakcie s viacerými podpismi, podporu pre hardvérové peňaženky Ledger Nano S a ďalšie.

Najnovší hard fork taktiež priniesol vylepšenie algoritmu Hasber pre prácu s CryptoNight od spoločnosti Monero. Táto spätne nekompatibilná zmena spôsobuje, že všetky existujúce ťažobné zariadenia ASIC sa stali nepoužiteľnými pre ťaženie Monera. Takto špecializovaný hardvér predstavuje problém pre algoritmus CryptoNight pretože by mohol umožniť ASIC minerom spustiť útoky typu DoS na ostatných minerov.

Riziká, ktoré predstavoval hardvér ASIC sa zdali byť dôvodom, prečo väčšina vývojárskych a používateľských spoločností pristúpila na hard fork. Nie všetky strany  však boli spokojné. Popredný výrobca ťažobného hardvéru Bitmain, rovnako ako menší výrobcovia Halong Mining a PinIdea, nedávno oznámili, že vyvinuli stroje ASIC špecializované pre algoritmus šifrovania CryptoNight. Avšak po hard forku sú tieto zariadenia zbytočné.

V posledných týždňoch štyri projekty oznámili, že budú naďalej používať pôvodný protokol Monera. Vzhľadom na to, že všetky štyri používajú rovnaký protokol a majú rovnakú sieť, ide v podstate o totožnú kryptomenu, aj keď s rôznymi názvami a logami.

Toto sú štyri nové projekty, ktoré fungujú na pôvodnom blockchaine Monera.

Zdroj: bitcoinmagazine.com

Monero Classic

Monero Classic bolo vytvorené skupinou nadšencov zo Singapuru, vrátane vývojárov a niekoľkých minerov. V rozhovore pre Bitcoin Magazine uviedol zástupca Bento Tan, že je presvedčený, že rozvoj ASIC je zdravý, trhom riadený proces.

Ďalej to, že by sa stal ťažobný hardvér zastaralým, je považované za väčšie riziko ako riziko ťažiarskej centralizácie. Vyhlásenie na webovej stránke spoločnosti Monero Classic znie:

,,Hlavným posolstvom Monero Classic je aby sme zabránili vývojárom meniť PoW( Proof-of-Work), pretože to zvyšuje úroveň centralizácie a poškodzujú decentralizáciu.“

Vývojári Monera hovoria, že môžu a aj budú meniť pravidlá konsenzu, kedykoľvek im to bude vyhovovať.

Tan povedal, že Monero Classic nemá žiadne prepojenie so žiadnym z nových projektov Monero a ani nemá v úmysle s nimi spolupracovať.

Monero-Classic (XMC)

Na webovej stránke projektu sa človek, ktorý stojí za XMC identifikuje ako ,,PZ’’, skorý obhajca Bitcoinu a blockchain vývojár.

Na rozdiel od ostatných Monero hard forkov, PZ vysvetľuje, že vznik špecializovných ťažobných zariadení je bežným fenoménom trhovej ekonomiky. Okrem toho PZ tvrdí, že pokiaľ by existovali profesionálne ťažobné stroje, bolo by možné sa vyhnúť udalostiam typu ,,Monero bolo napadnuté viac ako 500,000 botnetmi.’’

Projekt je aktívne podporovaný Bitmainovým mining poolom AntPool. Keďže Bitmain má záujem na tom, aby Monero pokračovalo s hash algoritmom CryptoNight, niektorí majú podozrenie, že tento výrobca ASIC hardvéru má podiel na vzniku tohoto projektu. Zástupca spoločnosti Bitmain však tieto tvrdenia poprel.

Monero 0 (XMZ)

V rozhovore s časopisom Bitcoin Magazine, hovorca spoločnosti Monero 0 označil svoj tím za „zainteresovaných používateľov“ a „proof-of-work maximalistov„.

Na webovej stránke projektu Monero 0 sa píše:

,,Rozhodli sme sa, že stratégia projektu Monero po hard forku už nie je stabilnou alebo rozumnou stratégiou. Veríme, že Satoshiho PoW je jediný mechanizmus decentralizovaného konsenzu. Takzvané „aktualizácie siete“, sú akýsi trójsky kôň, ktorého cieľom je ohroziť účinnosť PoW v sieti Monero. Monero 0 nie je fork, ale pôvodné Monero. „

Hovorca spoločnosti Monero 0 ďalej uviedol, že Bitmain sa pokúša zničiť Monero, avšak detaily nepriblížil.

Monero Original (XMO)

O spoločnosti Monero Original ani o ľuďoch za týmto projektom sa veľa nevie.

Projekt má GitHub repozitár a poslal tlačové správy do niekoľkých médií. Táto tlačová správa neobsahovala veľa informácií, ale obsahovala vyhlásenie od vedúceho vývojára tímu Monero Original:

,,Monero bolo vždy o slobode výberu, o rozmanitosti a o silnej komunite za ním. Ponúkame fanúšikom Monero možnosť podporovať túto ikonickú kryptomenu a zostať na pôvodnom chaine. Monero Original team podporuje rozmanitosť, ktorá je logickým znakom evolúcie. Sme nadšení, keď vidíme, že naša obľúbená minca dozrieva a sme ešte viac nadšení, že pomôžeme udržať túto rozmanitosť, „hovorí vedúci vývojár tímu Monero Original.

Znázornenie XMR forku. Zdroj: bitcoinmagazine.com

Záver

Zatiaľ sa zdá, že pôvodná aj nové Monero blockchain siete fungujú aj napriek tomu, že sú podporované nižšou výpočtovou silou (hashrate-om), ako mala pôvodná sieť pred hard forkom. V praxi to znamená, že nové bloky vznikajú pomalšie. Táto situácia by sa ale mala stabilizovať v priebehu niekoľkých dní. To, či sa pôvodný blockchain (nepodporovaný originálnym tímom) uchytí a podarí sa mu získať hodnotu ukáže len čas.

Momentálne nie sú známe informácie o tom, ktoré burzy budú nové Monero blockchain siete podporovať. HitBTC však naznačil, že na tejto burze budú k dispozícii nové XMO pre všetkých tých, ktorí držali XMR. To však nevyhnutne neznamená, že HitBTC obchodovanie s XMO zavedie.

Zdroj: bitcoinmagazine.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...