Sledujte nás aj na

Vývojári anonymnej kryptomeny Monero sú pripravení na ďalšiu aktualizáciu siete v úsilí o znefunkčnenie  ASIC minerov. Tento krok by mal výrazne znížiť hash rate, čo umožní drobným ťažobným operáciám s grafickými procesormi (GPU), aby si navzájom konkurovali. Tiež by mala v PoW algoritme Monera vytvoriť nehostinnejšie  prostredie pre ASIC minerov.

V minulosti zmena v PoW algoritme XMR zablokovala ASIC miner X3 od spoločnosti Bitmain. Výrazný nárast hashratu v minulom štvrťroku z približne 400 MH/s na viac ako 880 MH/s je len ďalším dôkazom nasadenia ASIC minerov v sieti Monero. Momentálne nie je úplne známe, ktoré stroje ťažia na Monero blockchaine.

Z tohto dôvodu vývojári naplánovali ďalší hard fork na znefunkčnenie zariadení ASIC na 9. marca 2019. Rozhodnutie prišlo po tom, ako Monero komunita zaznamenala dostatočne veľa dôkazov o ASIC aktivite v sieti. Všeobecne platí, že vytvorenie ťažobného zariadenia môže trvať dlho. V niektorých prípadoch však môže použitie FPGA (Field programmable gate array – pole logických členov programovateľné používateľom), programovateľných čipov alebo starších procesorov, umožniť rýchlejšiu tvorbu špecializovaného ťažobného hardvéru.

Hard fork Monera bude 9. marca

Dátum bol oznámený používateľom s prezývkou „sech1“ v pondelok (11. februára 2019)  na Monero subreddite. Sech1 zverejnil to, čo vyzerá ako skupinová diskusia vývojárov Monera.

Podľa príspevku nadchádzajúci fork nastane na bloku 1,788,000. Aktualizácia siete prinesie zmeny v PoW algoritme XMR úpravou veľkosti blokov.

[Anonymné kryptomeny]: Monero

ASIC zariadenia a centralizácia PoW ťažby

Hlavným dôvodom tohto rozhodnutia je zabránenie centralizácie ťažby ASIC. Siete ako Monero okrem iného aj naďalej aktualizujú svoje PoW algoritmy, aby zabránili ťažiarom v prevádzke ASIC zariadení, ktoré robia z klasického GPU ťaženia neefektívnu a zastaranú metódu, rovnako ako je to v prípade Bitcoinu.

V príspevku na Medium, ktorý publikoval člen vývojárskeho tímu Monero nazvaný „MoneroCrusher“, bolo zistené, že ASIC zariadenia sú zodpovedné za 85 % hash ratu celej siete. Správa tiež uviedla, že tieto hardvérové jednotky majú kapacitu až do 128 kh/s, čo ďaleko prevyšuje hash rate GPU jednotiek.

MoneroCrusher tvrdí, že po hard forku v októbri 2018 , ako sa očakávalo, došlo k prudkému poklesu hash ratu. Tento pokles však netrval dlho, pretože koncom decembra 2018 vývojári siete zaznamenali stálejší nárast hash ratu na viac ako dvojnásobok najnižšej úrovne stanovenej bezprostredne po hard forku v októbri 2018.

Kritici tvrdia, že takéto kroky majú znaky socializmu, ktoré sú podľa nich v protiklade s technológiou blockchain. Niektorí kritici tiež tvrdia, že uzly používajúce ASIC zariadenia by sa mohli pokúsiť o 51 percentný útok po znížení hash ratu, ku ktorému dôjde po hard forku.

Coinbase pozastavila transakcie s Ethereum Classic z dôvodu 51 % útoku

Proti ASIC minerom je aj Ethereum komunita

Online anketa o implementácii ProgPoW ako proof-of-work algoritmu Etherea (ETH) ukazuje, že väčšina hlasuje v prospech tejto zmeny. Hlasovanie prebieha na portáli progpowcarbonvote.com.

ProgPoW je je proof-of-work algoritmus odolný voči špecializovaným integrovaným obvodom (ASIC) slúžiacim na ťažbu kryptomien, ktorý má nahradiť aktuálny PoW algoritmus s názvom ETHhash.

Označením algoritmu ako odolného voči ASIC strojom ETH vývojári myslia to, že algoritmus zníži, ale úplne neodstráni, efektívnu výhodu ťažby pomocou ASIC pred použitím generického hardvéru, akým sú grafické procesory (GPU).

Aktuálny stav hlasovania pre nasadenie ProgPoW algoritmu do ETH siete

Zdroj: btcmanager.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...