Sledujte nás aj na

Ministri financií z 28 európskych krajín sa 7. septembra stretnú vo Viedni, aby diskutovali o nových pravidlách pre novovznikajúci kryptomenový sektor.

Podľa správy EÚ, toto neformálne zhromaždenie bude svedkom rozsiahlej diskusie o súčasných politických otázkach súvisiacich s finančnými a hospodárskymi záležitosťami.

Podľa portálu Bloomberg, chcú ministri EÚ predostrieť svoje obavy v súvislosti s „množstvom nových výziev“, ktoré predstavujú kryptomeny ako Bitcoin. Samozrejme, opäť sa najviac skloňujú problémy ako používanie kryptomien online kriminálnikmi na obchodovanie s drogami, daňové úniky, financovanie terorizmu a pranie špinavých peňazí, ako aj ich pseudoanonymita.

Potreba nových kryptoregulácií v Európe

Potreba nových opatrení zo strany Európskej únie znamená iba jednu vec: Staré zákony a regulácie nie sú schopné udržať krok s najnovšími technológiami. A pridávať nové zákony ku tým existujúcim (zastaralým) tiež problém nevyrieši.

Ľudia používajúci kryptomeny majú vo všeobecnosti možnosť rozhodnúť sa, či chcú byť regulovaní alebo nie. Rovnako ako osoba, ktorá vlastní veľkú nepriznanú peňažnú hotovosť, sa môže rozhodnúť, či ju skryje niekde, kde ju nikto nebude schopný nájsť, alebo ich uloží do banky, kde bude musieť preukázať pôvod týchto finančných prostriedkov. V prípade kryptomien to znamená uskutočňovanie transakcií používaním súkromných ​​peňaženiek či priamo anonymných kryptomien mimo rozsah regulovaných búrz a nástrojov na ukladanie týchto aktív.

Nemá zmysel obviňovať kryptomeny za daňové úniky a podobnú kriminálnu činnosť, zločinci si vždy nájdu cestu. Zdá sa, že Európskej únii sa nepáči ako jednoducho sa dá pomocou kryptomien podobnú činnosť vykonávať. V správe Europolu zverejnenej vo februári sa píše, že zločinci v Európe vyprali peniaze v hodnote $5.5 miliardy práve prostredníctvom kryptomien. Riaditeľ Rob Wainwright tvrdil, že 4 % všetkých peňazí pochádzajúcich z nelegálnych činností boli prevedené na Bitcoin a podobné digitálne aktíva.

„Stále existuje veľa nedostatkov čo sa týka dohľadu nad finančnými prostriedkami, ktoré využívajú  teroristi, od hotovosti a obchodovania s kultúrnymi artefaktmi až po virtuálne meny a anonymné predplatené karty,“ uviedli orgány vo svojom návrhu na zmenu štvrtej smernice o boji proti praniu špinavých peňazí.

Revidovaná 5. smernica o boji proti praniu špinavých peňazí, prináša pod svoju legislatívu kryptomenové burzy a peňaženkové služby. Výnimku však tvoria tie služby, ktoré nedržia súkromné kľúče od peňaženiek svojich zákazníkov.

Začiatkom tohto roka EÚ nariadila platformám na nákup a predaj kryptomien, aby striktne dodržiavali protokoly v oblasti Know Your Customer (KYC) a regulácií proti praniu špinavých peňazí (AML). Aj cieľom tohto kroku bolo obmedziť finančné trestné činy, keďže opatrenie znamenalo, že kryptomenové burzy a komerčné banky majú fungovať podľa rovnakých KYC a AML nariadení.

Blockchain sa Európskej únii páči

Zatiaľ čo sa Európska únia obáva kryptomien samotných, voči technológii, na ktorej sú postavené – blockchain – sa stavia mimoriadne pozitívne. EÚ ako celok prejavuje optimizmus voči blockchainovým technológiám a tvrdo pracuje na tom, aby sa stala lídrom vo sfére distribuovaných ledger technológií (DLT). Krajiny schengenského priestoru už investovali viac ako 83 miliónov eur do projektov zameraných alebo používajúcich blockchain. EÚ tiež začala iniciatívu, ktorá nesie označenie #Blockchain4EU, ktorej cieľom je vyvinúť stabilne DLT aplikácie pre priemyselné a nefinančné odvetvia.

Okrem iného aj Výbor pre hospodárske a menové záležitosti Európskeho parlamentu nedávno radil európskym zákonodarcom, aby kryptomeny nezakázali. Podľa výboru virtuálne meny predstavujú modernú formu peňazí, ktorá poskytuje možnosť rozšíriť globálne obchodné trhy.

V súvislosti s reguláciami kryptomien tu bude vždy prítomná otázka: Mohli by akékoľvek nové alebo existujúce pravidlá riadiť technológiu, ktorej základom je vyhnúť sa centralizovanému systému?

Zdroj: ccn.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...