Sledujte nás aj na
Ministerstvo spravodlivosti USA začalo trestné vyšetrovanie vo veci cenovej manipulácie populárnych kryptomien ako Bitcoin a Ethereum. Predpokladá sa, že niektorí obchodníci manipulujú s cenou prostredníctvom ilegálnej taktiky, ako je vytváranie falošných objednávok, čo spôsobuje, že kontrolovaný nárast alebo pokles ceny.
Spoločnosť Bloomberg, finančné informačné médium, najprv informovala o vyšetrovaní, ktoré sa koordinuje v spolupráci s komisiou CFTC (Commodity Futures Trading Commission). Cena Bitcoinu, najväčšej kryptomeny, dnes skoro ráno výrazne klesla, keď Bloomberg informoval, že americká vláda začala vyšetrovanie.
Bitcoin sa v súčasnosti nachádza na cenovej úrovni okolo 7,500 dolárov za 1 BTC, denný pokles predstavuje približne 2 %, a od 4. mája (května) je tento pokles približne 20 %, kedy bola kryptomena na hodnote 9,900 dolárov.
Nezákonné praktiky, o ktoré sa ministerstvo spravodlivosti zaujíma zahŕňa tzv. spoofing a wash trading — formy podvádzania, ktoré sa regulátori roky pokúšajú odstrániť z futures a akciových trhov. Pri spoofingu obchodník predloží veľké množstvo objednávok a potom ich zruší, keď sa ceny pohybujú v požadovanom smere. Wash trading je podvodné obchodovanie so sebou samým, aby sa vytvoril falošný dojem o dopyte na trhu, ktorý láka investorov. Prokurátori skúmajú momentálne Bitcoin a Ether.
Niektorí účastníci trhu tvrdia, že manipulácia s kryptomenami je nekontrolovateľná. V minulom roku bola zaznamenaná podozrivá aktivita človekom alebo skupinou pod prezývkou „Spoofy“. Tí údajne vytvorili objednávky vo výške 1 milión amerických dolárov bez ich reálneho vykonania.
Bitcoin zaznamenal svoj rekord vo výške 19,783.06 $ v decembri (prosinci) roku 2017 po tom, ako sa v priebehu minulého roka začalo šíriť kryptomenové šialenstvo. Nespočetné množstvo nováčikov naskočilo na trh na najvyššom cenovom bode a zostali sklamaní, keď prišiel náhly pokles namiesto ďalšieho rastu.
Jedným z problémov so záplavou trhu nadmerne vzrušenými investormi je, že Bitcoin nie je regulovaný žiadnym zmysluplným spôsobom. Niektorí ľudia stratili tisíce po tom, čo cena klesla a zostali im len oči pre plač. Niekoľko nešťastníkov dokonca predalo svoje domy, aby si kúpili Bitcoin. Samozrejme toto už hraničí s istou dávkou nerozvážnosti. Veríme, že formulku neinvestujte viac ako si môžete dovoliť stratiť už poznáte dôverne, ale pre istotu si to pripomeňme.
Krajiny ako Čína zaviedli prísne obmedzenia na obchodovanie s kryptomenami. Táto krajina nedávno ukončila činnosť viac ako 600 Bitcoin ťažobných strojov po tom, ako miestna energetická spoločnosť zaznamenala podozrivý nárast na spotrebe elektriny vo vybraných oblastiach. Iné krajiny, ako napríklad Venezuela, sa pokúsili vyriešiť svoju zúfalú finančnú situáciu tým, že spustili svoje vlastné (falošné?) blockchainove meny.
Vlna kritiky valiaca sa na Bitcoin
Veľké mená v oblasti technológií, vrátane Billa Gatesa, kritizujú aj vzostup kryptomien pre ich nebezpečnú stránku, ako je obchodovanie s drogami.
„Hlavnou črtou kryptomien je ich anonymita. Nemyslím si, že je to dobrá vec,“ povedal Bill Gates počas relácie Reddit AMA vo februári (únoru).
„Schopnosť vlády detekovať pranie špinavých peňazí a daňové úniky či financovanie terorizmu je dobrá vec,“ pokračoval Gates. „Práve teraz sú kryptomeny používané na nákup fentanylu a iných drog, takže je to technológia, ktorá spôsobila smrť pomerne priamym spôsobom. Myslím, že špekulatívna vlna okolo ICO a kryptomien je momentálne viac než riskantná hra.“
Tieto slová sú všeobecne v komunite vnímané veľmi skepticky. Bitcoin a celkovo blockchainová sféra už dávno presiahli nakupovanie drog či zbraní. Takýmto škatuľkovaním sa aj tak nič nedosiahne, možno len krátkodobý pokles. Treba vyzdvihnúť aj projekty, ktoré sa snažia túto technológiu využiť pre všeobecné blaho, a dokonca aj zachraňovanie životov.
Okrem toho, že Bitcoin sa používa aj na nezákonné účely je momentálne náročný aj pre životné prostredie. Hrubé odhady uvádzajú, že množstvo energie, ktoré spotrebuje ťažba kryptomien do konca tohto roka na prekoná 7.7 gigawattov elektrickej energie. To je dostatok energie na napájanie celého Rakúska.
Spoločnosti ako Google a Facebook zakázali na svojich stránkach reklamu orientovanú na kryptomeny a ICO (zákaz bude platný od júna (června)), aby tak zabránili širšiemu dosahu najrôznejších podvodov a chránili tak spotrebiteľov. Len čas však ukáže, či vláda USA dokáže odstrániť nelegálnu manipuláciu nielen s Bitcoinom. Zdá sa však, že kryptomeny sú tu, aby tu ostali, napriek všetkej negativite, ktorú chcú (zámerne) šíriť vysokopostavené osobnosti.
Zdroj: bloomberg.com
Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!
Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!
ETH:
BTC: