Sledujte nás aj na

Veľkí hráči z kryptosféry si spravili svoju vlastnú sieť pre OTC obchodovanie s kryptomenami, kde pri nakupovaní a predávaní otáčajú každý mesiac miliardy. Miesto toho, aby používali Bloomberg, Symphony, alebo niečo iné podobného kalibru, tak títo OTC obchodníci komunikujú jednoducho cez Skype. 

Miliardové obchody cez Skype

Len malá skupina, okolo dvadsať OTC (over-the-counter) obchodníkov a klientov, dosiahlo mesačný objem obchodov v hodnote niekoľko miliárd dolárov. Patria sem napríklad veľkí investori, ťažiari, platobní sprostredkovatelia a hedge fondy.

Namiesto toho, aby účastníci obchodu použili jednu z online búrz ako napr. Coinbase alebo Kraken, tak hlavné obchody uzatvárajú cez chat na platforme Skype a vyplácaní sú cez bankové prevody a prevody kryptomien priamo na svoje peňaženky.

OTC (Over-the-counter) je necentralizovaný a neregulovaný trh, kde sa obchoduje mimo burzu. Trh tvoria tzv. „market makers“ = tvorcovia trhu, ktorí kótujú ponuku a dopyt a sú ochotní jednotlivé meny nakupovať a predávať za vopred dohodnutých podmienok.

Podľa správy z Reuters sa obchody medziročne zvýšili desaťnásobne. Niektorí z týchto krypto-obchodníkov bežne pracujú s viac ako $100 miliónmi denne. Podľa výkonného šéfa spoločnosti Genesis Global Trading ako OTC poskytovateľ služieb pre digitálne meny má priemerné denné obraty od $75 miliónov do $80 miliónov. V Decembri 2017 dosiahol rekordný denný obrat medzi $1.5 miliardy a $2 miliardami. Ďalšia spoločnosť Circle obchodovala na OTC až do $4 miliárd mesačne počas minulého roka, vyjadrila sa hovorkyňa pre spoločnosť Jennifer Hanley.

Aby predišli potenciálnym problémom, obchodníci si robia záznamy obchodov, registrujú sa u amerických regulátorov, dodržiavajú KYC (know your customer) a iné štandardy. Ich služby sú zúžené len na Bitcoin a hrsť iných altcoinov. A čo sa týka ich obľúbenej siete na chatovanie, Bobby Cho ako globálny vedúci spoločnosti Cumberland Mining, vysvetlil jej využívanie nasledovne: „Potrebovali sme nástroj, ktorý bol globálny a v podstate zadarmo, čo presne ponúka Skype.“

Prečo obchodovať OTC?

Obchodovanie mimo populárnych kryptomenových dejísk sa môže zdať ako riskantné, snažíte sa vyhnúť strate prostriedkov v prípade, že ďalšia burza bude hacknutá alebo iný incident, ktorý môže položiť uznávanú burzu. „Vždy, keď sa uskutoční veľký hack, tak vidíme ako naše obchody idú hore,“ vysvetlil jeden OTC obchodník.

OTC obchodovanie tiež môže byť cesta pre tzv. „veľryby“, aby sa vyhli vytvoreniu výkyvov na trhu. V kryptomenovej terminológii je veľryba alebo po anglicky whale osoba, ktorá drží také veľké množstvo určitej kryptomeny, že dokáže ovplyvňovať trh. Viac sa o tejto téme môžete dočítať v našom článku

„Keď máte veľké množstvo kryptomien, ktoré chcete predať tak, aby ste príliš nepohli trhom alebo nespôsobili príliš veľký sklz, urobíte to cez OTC obchody,“ povedal Kevin Zhou, zakladateľ kryptomenového hedgového fondu Galois Capital.

Záver

Obchodovanie formou OTC prináša svoje výhody i úskalia. Je to jednoduchá forma výmeny kryptomien bez potreby registrácie sa na burzách a iných výmenných platformách. Už len to, keď sa dohodnete medzi známymi na výmene napr. BTC za LTC pri určitom kurze, je považované za OTC obchod. Na trhu s cennými papiermi sa OTC obchodovanie používa často v spojení s derivátmi. Takýto trh však nie je vôbec regulovaný. S tým je automaticky spojené riziko, že druhá strana nesplní dohodnuté obchodné podmienky a vy vykážete stratu. Pri takýchto obchodoch treba byť zvlášť obozretný, lebo tu nikto nič neručí, tak ako to je pri oficiálnych burzách.

Článok neslúži ako finančné poradenstvo. Neinvestujte viac ako si môžete dovoliť stratiť.

Zdroj: news.bitcoin.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...