Sledujte nás aj na

Okrem obrovského záujmu o kryptomeny v roku 2017 sme mali možnosť postrehnúť aj jeden trochu negatívnejší trend. Jedná sa o opustenie akceptácie Bitcoinu jeho kedysi najväčšími a najskoršími podporovateľmi. Nedostatok záujmu a hlavne vysoké transakčné náklady spôsobili, že príjimanie platieb v Bitcoine je pre väčšinu maloobchodníkov nerentabilné. Spoločnosť Microsoft je možno najväčšou spoločnosťou, ktorá nedávno prehodnotila svoju náklonnosť voči Bitcoinu, hoci bola táto náklonnosť a podpora značne obmedzená. Pre niekoho to nebude prekvapením, že Microsoft už s Bitcoinom ako „aktívnym platobným nástrojom“ nepočíta.

Vízia Bitcoinu je v skutku príťažlivá: Peňažná sloboda od štátu či bankových korporácií. Každodenné a anonymné platidlo pre všetkých. To všetko znie až nereálne úžasne. No Bitcoin sa bohužiaľ od týchto ideálov krásy vzďaľuje stále viac a viac.

Je zrejmé, že Bitcoin na tom nie je po technickej stránke veľmi dobre. Konkrétnejšie, najpopulárnejšia mena sa používa čoraz ťažšie. Zdĺhavé potvrdzovanie transakcie a vysoké sieťové poplatky znižujú hodnotu meny. A teraz nemám na mysli hodnotu ako cenu. Cena Bitcoinu je viac menej stabilná, čiže aspoň to je pozitívne. Súčasne spoločnosti, ktoré prijímajú platby v BTC, pomaly prehodnocujú svoje stratégie, a to najmä v dôsledku týchto pretrvávajúcich problémov.

Aj malá podpora je dobrý začiatok

Spoločnosť Microsoft je jednou zo spoločností, ktorá premýšľala o úplnej podpore Bitcoinu. Hoci spoločnosť bola jeho skorým podporovateľom, vždy sa jednalo o podporu vo veľmi obmedzenom rozsahu. Konkrétne sa v online obchode Microsoftu ponúkali len vybrané digitálne produkty výmenou za Bitcoin, a to najmä zákazníkom z USA. Bolo zrejmé, že to bol len akýsi skúšobný pokus zo strany spoločnosti akceptovať alternatívne formy platieb, ale veci sa ukázali menej pozitívne, než sa pôvodne očakávalo. Microsoft stále prijíma Bitcoin, ale používatelia ho odteraz môžu použiť len na predfinancovanie svojich zostatkov na účtoch.

Podľa nedávneho rozhovou s personálom podpory spoločnosti Microsoft došlo k prepracovaniu možnosti platby Bitcoinom. Bolo to plánované už nejaký čas a spoločnosť monitoruje pretrvávajúce problémy v sieti. Tieto problémy sú známe už dlhšiu dobu, no veci sa nezlepšujú. V skutočnosti sa situácia s ohromným prílevom nových používateľov každoročne zhoršuje.

Rozhovor s helpdeskom spoločnosti Microsoft

Bitcoin sa teda v obchodoch spoločnosti Microsoft stal nežiadúcim. Je to veľmi zaujímavý vývoj, ktorý nevrhá dobré svetlo na budúcu adaptáciu Bitcoinu ako platidla. V skutočnosti sa zdá, že Microsoft už Bitcoin nepovažuje za menu. Hoci takéto vyhlásenie môže byť interpretované rôznymi spôsobmi, nemožno poprieť, že Microsoft nie je príliš spokojný s tým, ako a kam sa Bitcoin v posledných dvoch rokoch posunul.

Tvrdenie, že Bitcoin v súčasnosti nie je užitočnou platobnou metódou nemôže byť vyvrátené. Je príliš drahý, čo sa ceny transakcie týka, príliš pomalý a pre väčšinu ľudí príliš ťažkopádny. Hoci to nie je trvalá situácia, je zrejmé, že sa niečo sa bude musieť pre Bitcoin v dohľadnej dobe zmeniť. Či tejto situácií príde na pomoc alebo ju dokonca vyrieši Lightning Network uvidíme snáď čoskoro.

Microsoft nie je jediný

Softvérový gigant akým je Microsoft nie je jedinou spoločnosťou, ktorá v uplynulom roku prehodnotila svoju podporu voči Bitcoinu. V skutočnosti pomerne málo z prvých osvojiteľov Bitcoinu ostáva v tomto smere pozitívnych. Zdá sa tiež, že do zoznamu spoločností podporujúcich Bitcoin sa pridáva stále menej a menej obchodníkov, než predtým. Keď spracovatelia BTC platobných služieb musia zavádzať sekundárny poplatok len preto, aby ich systémy zostali funkčné, je zrejmé, že problémy sú oveľa závažnejšie, ako väčšina ľudí predpokladá.

Microsoft sa pridal napríklad k službe Steam, najväčšej hráčskej platforme a obchodu s videohrami, ktorá ukončila podporu BTC platieb na začiatku decembra roku 2017.

Bitcoinu sa  momentálne v adaptácii nedarí, no je pekné vidieť, že to jeho cenu neovplyvňuje. Iné projekty ako napríklad Cardano (ADA) sa naopak tešia zo svojich prvých reálnych použití.

Zdroj: inverse.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...