Sledujte nás aj na

V kryptosfére existuje niekoľko spôsobov, ktorými môžete dosiahnuť zisky mimo aktívneho obchodovania. Jedným z týchto spôsob je aj prevádzkovanie MasterNodu, serveru na decentralizovanej sieti. Čo je to a čo nám MasterNode ponúka sa dozviete v našom článku.

Ťaženie kryptomien je jedným zo spôsobov, ako ich získať. Existujú dva odlišné koncepty ťaženia, tradičný energeticky náročný Proof-of-work (PoW) využívajúci výpočtový výkon (CPU, grafická karta, ASIC…) a stále populárnejší Proof-of-stake (PoS) na báze držania (hodlovania) mincí. MasterNody sú čoraz obľúbenejším mechanizmom v blockchain sieťach a v PoS mechanizmoch, ale aj medzi kryptonadšencami, ktorým poskytujú formu pasívneho príjmu.

Čo je to MasterNode?

Jednoducho povedané, MasterNode je uzol (server) alebo kryptomenová peňaženka, ktorá uchováva celú kópiu blockchainu v reálnom čase. Pri mnohých kryptomenách, MasterNody tvoria esenciálnu súčasť blockchain siete.

Funkcia MasterNodov sa líši medzi kryptomenami v závislosti od typu implementácie a ich funkcie v sieti. Zväčša však MasterNody slúžia na zvyšovanie súkromia transakcií, sprostredkovanie okamžitých transakcií, poskytujú platformu pre účasť na hlasovaní a riadení blockchainu, alebo slúžia ako odmeňovací systém, ktorý odmeňuje prevádzkarov týchto uzlov za participovanie na tvorení siete.

 MasterNody nie sú samostatné jednotky, ale vždy komunikujú s inými uzlami, čím vytvárajú decentralizovanú sieť. Prvá kryptomena, ktorá začala využívať model masternodov ako súčasť mechanizmu na potvrdzovanie transakcií bol Darkcoin, ktorý je po rebrandingu známy ako  dnešný DASH.

MasterNody (MN) fungujú na báze „stakingu“ — držania určitého množstva kryptomenových mincí, ktorými prevádzkovateľ ručí. Týmito mincami sa nesmie hýbať a sú teda vyradené z obehu. Staking predstavuje určitú formu ochrany intergrity siete, keďže prevádzkovateľ MN ručí určitým množstvom kryptomeny.
MN si môže zriadiť každý, kto splní tieto alebo podobné podmienky.

Typické podmienky na prevádzkovanie:

  • držanie určitého množstva kryptomeny —DASH vyžaduje 1000 mincí, ZenCash 42 mincí, PIVX 10,000 mincí
  • server, na ktorom bude MasterNode prevádzkovaný
  • bezpečnostné certifikáty na ochranu servera
  • server musí mať dostatok miesta pre uchovávanie aktuálnej plnej verzie blockchainu
  • úspešné nainštalovanie softvéru na prevádzkovanie

Každá kryptomena má trochu odlišné požiadavky a pravidlá, ktoré je nutné dodržiavať. Prevádzkovať MasterNode neznamená len držať kryptomeny v peňaženke, ale zahŕňa aj udržovanie aktuálnej verzie softvéru.

Za prevádzkovanie MasterNodov sú ich majitelia periodicky odmeňovaní vo forme kryptomeny.

Medzi kryptomeny, ktoré majú zavedené MasterNody patria napríklad:  DASH, NEM, NULS, PIVX, ZenCash (špeciálny typ uzlu nazývaný SecureNode), Waltonchain.

MasterNode: pasívny príjem

MasterNody sú populárne medzi krypto-investormi primárne z ekonomického hľadiska, pretože za prevádzkovanie MN získavajú vlastníci odmenu. V podstate to môžete chápať ako zhodnocovanie svojich úspor.

Rôzne kryptomeny majú odlišné ekonomické modely, pomocou ktorých môže prevádzkovateľ MN získať slušný mesačný alebo týždenný príjem. Ak ste náhodou investovali do kryptomeny, ktorá Vám umožňuje spustiť MN, mali by ste o tejto možnosti popremýšľať.

Existuje veľa kryptomien na trhu, ktoré Vám umožňujú spustiť MasterNode, ale nie všetky z nich sa oplatí prevádzkovať. Zoznam kryptomien, ktoré ponúkaju možnosť MN spolu aj s údajmi o výške návratnosti nájdete na stránke masternodes.online.

Odmeny za prevádzkovanie a udržovanie MN môžu časom priniesť významné výnosy. Avšak v dôsledku postupného nárastu počtu uzlov sa odmena časom znižuje.

Jedna podstatná vlastnosť MN, ktorú treba poznamenať je, že kryptokomunita povzbudzuje a víta ich vytváranie. Z časti preto, že z MN nepriamo profituje aj komunita. Mince, ktoré figurujú vo MN nie sú aktívne využívané, a teda sú mimo celkový obeh. A ako nás učí ekonómia, keď dôjde k nárastu dopytu, rastie aj cena. A keďže je mincí v obehu menej, cena rastie o to silnejšie.

Záver

MasterNody sú skvelé pre tých, ktorí hľadajú pasívny príjem a majú dostatok prostriedkov na splnenie požiadaviek. Niektoré meny podporujúce MasterNody môžu byť dnes už drahé, ale pri hľadaní nových ICO sa Vám môže podariť nájsť projekt, ktorý MN podporuje a je ešte „lacný“. V prípade úspechu projektu z neho môžete významne profitovať. Staking mincí pre získavanie odmeny a prevádzka uzla, ktorý potvrdzuje transakcie, uľahčuje a podporuje blockchain sieť je jedným z najlepších systémov na udržanie decentralizácie.



Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...