Sledujte nás aj na

Dávno pred tým, ako sa koncept Proof-of-Stake dostal do povedomia kryptokomunity, ľudia držali (staking) Proof-of-Work mince. Na oplátku boli títo ľudia za držanie mincí, a teda ich vyradenie z aktívneho obehu a prevádzkovania MasterNodu, odmeňovaní. Takýto typ pasívneho príjmu bol atraktívny pre kryptoinvestorov a zároveň pomáhal zabezpečovať a decentralizovať blockchain. Avšak všetko nie je až také ružové, ako by sa mohlo zdať. Mnoho z týchto MasterNode kryptomien sú podvody.

Na scénu prišli MasterNody

Kryptomenový svet je veľký a každý si v ňom našiel svoj spôsob, ako zarobiť. Niektorí investujú do ICO, alebo držia kryptomeny dlhodobo, iní zas dennodenne obchodujú alebo prevádzkujú MasterNody (MN).

Nastavenie MasterNode je pomerne jednoduché – všetko, čo potrebujete, je VPS (server) a schopnosť napísať niekoľko riadkov Linuxových príkazov. Pre tých, ktorým chýba know-how, existuje mnoho služieb, ktoré ponúkajú MN nastavenie a hosting.

Ako prvý koncept MasterNodov použil DASH, ktorý vyzýval používateľov, aby držali 1,000 tokenov a prevádzkovali server. Na oplátku boli títo používatelia pravidelne odmeňovaní akousi kryptomenovou obdobou pasívneho príjmu.

Podrobnejšie o tom, čo sú to MasterNody a ako fungujú sa dočítate v našom článku tu.

Táto schéma sa ukázala ako veľmi úspešná. Jednak ako prostriedok riadenia siete a jednak ako zdroj zárobku pre ľudí, ktorí prevádzkovali uzol. V roku 2017, v čase, kedy kryptomenový trh zažíval najväčší úspech bola táto kompenzácia naozaj pôsobivá. Na vrchole trhu nákup DASH-u potrebného na prevádzkovanie MasterNodu predstavoval investíciu vo výške $1.5 milióna. Úspech atraktívneho konceptu, ktorý predstavil DASH sa tak rýchlo rozšíril a bol okopírovaný nespočetne veľa kryptomenami. DASH si aj po páde trhu hodnotu udržal, no množstvo kryptomien, ktoré schému MasterNode okopírovali, neslúžilo a neslúži na nič iné, ako na obohatenie sa prvotných osvojiteľov danej kryptomeny na úkor ostatných.

Najsilnejšia kryptomenová recesia zo začiatku roka 2018 bola obzvlášť drsná voči MasterNode kryptomenám. DASH zo svojej rekordnej hodnoty $1,580 prudko klesol a v súčasnosti sa obchoduje za približne $320. Menej populárne MN kryptomeny sú na tom ešte horšie.

Ak Vás zaujíma výkonnosť najsilnejších a najslabších MN kryptomien, dávame do pozornosti stránku Yearto.Date, kde nájdete prehľadný zoznam. Dokonca aj tretia najlepšie si počínajúca MN kryptomena je v červených číslach.

Výkonnosť jendotlivých MasterNode kryptomien.

MasterNody a „podvody“

Tak, ako takmer všetko v kryptomenovom svete, aj prevádzkovanie MN je stále riskantné, vzhľadom na silnú volatilitu trhu. Mince držané v MN menách môžu ľahko stratiť až 90% svojej hodnoty. Našťastie volatilita funguje v oboch smeroch, a teda je možné si aj slušne zarobiť z predaja MN mincí. Zisky zvyčajne vznikajú tak, že ostatní kryptofanúšikovia nakúpia veľké množstvo mincí za účelom prevádzky MN. Tento druh rastu hodnoty kryptomien je samozrejme neudržateľný a ak sa skupina operátorov uzlov rozhodne svoje nadbytočné mince predať, hodnota klesne. A práve v tomto spočíva podstata „podvodov“ MN kryptomien. Treba sa mať preto na pozore, a dobre si premyslieť a preštudovať pozadie za kryptomenou, do ktorej chcete investovať.

Záver

Napriek týmto rizikám zostáva koncept MasterNodov úspešný a medzi odborníkmi cenený. Aby však kryptomena, ktorá sa rozhodne ísť cestou MN, bola úspešná, musí za ňou stáť solídny projekt, ktorý budú investori a kryptonadšenci ochotní podporovať. Takáto kryptomena teda musí byť primárne použitá na niečo iné ako staking, napríklad remitencie, anonymné platby alebo platby prostredníctvom P2P alebo elektronického obchodu. V dôsledku toho má pre vývojárov väčší zmysel zamerať sa na generovanie dopytu po blockchaine, ktorý vyvíjajú. Zameranie sa na spustenie MasterNodu dúfajúc, že nástroj bude bude úspešný a zvýši hodnotu kryptomeny, nie je udržateľná cesta. Novšie projekty ako Origin Protocol, Dadi, Essentia, REMME a ZenCash budú v budúcnosti pridávať určitú formu MasterNodov. Rozdiel v týchto sieťach spočíva ale v tom, že MasterNody budú skôr funkciou kryptomeny ako jej definujúcou charakteristikou. Ďalšia generácia MasterNode kryptomien môže predstavovať skutočnú inováciu a úspech. Ak plánujete investovať do súčasnej generácie, urobte si domácu úlohu a poriadne si preštudujte koncept, použiteľnosť a perspektívu danej kryptomeny.

Zdroj: news.bitcoin.com

 Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...