Sledujte nás aj na

Policajní vyšetrovatelia si posvietili na spoločnosť, ktorá prevádzkuje Ripple burzu v Hamamatsu v prefektúre Shizuoka (Japonsko), v stredu 18.10.2017. Polícia v ten istý deň zadržala zakladateľa a vedúceho spoločnosti Yuki Takenaku. Ten teraz čelí obvineniu z trestného činu sprenevery 1.4 milióna japonských jenov (~10 500 EUR / 270 000 CZK).

Jedná sa vôbec o prvé zatknutie v Japonsku v súvislosti s burzami virtuálnych mien, konkrétne meny Ripple, vydanej americkou investičnou spoločnosťou, ktorá je podľa vyšetrovateľov oficiálne nazvaná XRP.

Podozrivá burza od prvej chvíle

Yuki Takenaka, 31-ročný zakladateľ a vedúci spoločnosti, ktorá prevádzkuje burzu pre Ripple, mal v marci 2015 vedome podviesť muža, ktorý chcel na burzu vložiť spomínaných 1.4 milióna jenov. Takenaka údajne preberal peniaze v čase, keď už jeho firma bola v insolvenčnom konaní, neschopná spĺňať svoje peňažné záväzky. Takenaka sa ku väčšine bodov obžaloby priznal.

Burza bola založená spoločnosťou Takenaka v máji 2014, no jej užívatelia neboli schopní dostať sa ku svojej hotovosti, a ani sa so spoločnosťou nijako skontaktovať. Táto nečinnosť trvala až do marca roku 2015.

Takenakova spoločnosť zbierala peniaze od svojich používateľov výmenou za IOU* alebo vystavením dlhopisov, ktoré sú potrebné pre online transakcie v sieti Ripple. Používatelia si môžu takéto dlhopisy previesť na hotovosť.

Podľa vyšetrovateľov Takenaka údajne podviedol viacerých používateľov burzy. Tých nalákal na to, že si na burze neúčtuje žiadnu províziu. Celkovo spreneveril 10 miliónov jenov, čo je približne 75 000 EUR či 2 milióny českých korún. Ďalej je Takenaka podozrivý z vydávania fiktívnych IOU v hodnote približne 900 000 EUR. Polícia prehľadá aj jeho dom a ďalšie miesta v Hamamatsu, kde sa zdržiaval.

Podľa trhovej kapitalzácie, Ripple zastáva momentálne tretiu priečku, pred ním je samozrejme Bitcoin a Ethereum.

Trhová kapitalizácia Bitcoin, Ethereum a Ripple

Upozornenie

Týmto chceme čitateľov opäť varovať, aby boli so svojími peniazmi, v akejkoľvek forme, viac než opatrní. Všetky nové či neznáme burzy, organizácie, obchodníkov jednotlivcov či ICO si skúste overiť skôr, než im pošlete peniaze, respektíve ak sa dá, prvýkrát posielajte len menšie obnosy peňazí. Zvýšená obozretnosť, nielen v kryptosvete, ale vo svete peňazí všeobecne, sa vypláca. 

Zdroj: japantimes.co.jp


*Na okraj si povedzme, čo to IOU je, IOU (angl. I Owe You, svk. Ja dlžím tebe). Existujú dva rôzne spôsoby realizácie medzinárodných platieb prostredníctvom platformy Ripple. Sú to XRP a IOU. Každá platobná metóda sa uskutočňuje v tej istej účtovnej knihe (ledger), trvá približne 4 sekundy a ponúka výrazne nižšie poplatky ako staršie bankové systémy.

XRP je vám určite povedomá, je to natívna mena na platforme Ripple. IOU je na druhej strane forma tokenu, tiež vydávaná na platforme Ripple. Takýto token je možné speňažiť za aktíva ako napríklad doláre, zlato či ropa. Ktokoľvek môže vydávať IOU, avšak aby niekto mohol prijať platby v IOU, musí sa spoľahnúť, že osoba alebo organizácia, ktorá ich vydala, bude schopná vyplatiť dané IOU pre dané aktívum. Asi najlepšie bude prirovnať IOU k našim dlhopisom. 
Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...