Sledujte nás aj na

Lim Guan Eng, malajzijský minister financií uviedol, že Komisia pre cenné papiere (Securities Commission) prijala k dnešnému dňu, 15. januára 2019, zákon, podľa ktorého bude kryptotrh považovaný a regulovaný ako trh s cennými papiermi.

Porušenie zákona vyjde draho

Podľa nového zákona tak každé ICO (Initital Coin Offering — prvotná [verejná] ponuka digitálnej meny), ktoré bude v rámci svojho projektu ponúkať investovanie do kryptomien a tokenov, bude musieť predom požiadať o povolenie od Komisie pre cenné papiere. Všetky virtuálne meny v Malajzii totižto musia dodržiavať príslušné zákony a predpisy o cenných papieroch.

Do konca prvého kvartálu 2019 začne komisia uplatňovať rámec, ktorým stanovuje usmernenia finančného regulátora na vydávanie ICO a obchodovanie s kryptomenami na burzách. Porušenie vyššie uvedeného zákonu môže viesť k trestu odňatia slobody až na desať rokov. Súbežne s tým môže byť udelená aj pokuta vo výške 10 miliónov ringgitov ($2,4 milióna).

V správe vydanej Komisiou pre cenné papiere sa uvádza:

Usmernenia okrem iného stanovia kritériá na určenie vhodnosti emitentov a prevádzkovateľov búrz a nastavia štandardy pre zverejňovanie informácií. Súbežne sa bude vyžadovať dodržiavanie osvedčených postupov v rámci obchodných pravidiel a ochrany majetku klientov.

Spoločnosti zaoberajúce sa digitálnymi aktívami budú musieť dodržiavať pravidlá boja proti praniu špinavých peňazí, financovania boja proti terorizmu ako aj opatrenia týkajúce sa kybernetickej bezpečnosti a kontinuity podnikania.

Kryptomeny ako alternatívne aktíva

Napriek striktne zadefinovaným podmienkam, ktoré nový zákon prináša, Ministerstvo financií tejto krajiny hodnotí nastupujúce technológie pozitívne. Podľa predstaviteľov úradu majú digitálne aktíva, ako aj súvisiaca technológia blockchain veľký potenciál priniesť do všetkých odvetví značnú mieru inovácie.

V súvislosti s tým Lim Guan Eng uviedol:

Domnievame sa, že digitálne aktíva zastávajú významnú pozíciu ako alternatívna cesta získavania finančných prostriedkov pre podnikateľov a nové podniky a zároveň predstavujú alternatívnu triedu aktív pre investorov.

Európske finančné orgány žiadajú regulácie a predpisy pre kryptomeny a ICO

Burzy musia požiadať o schválenie činnosti

Minulý mesiac Komisia pre cenné papiere a Bank Negara Malaysia (centrálna banka krajiny) spoločne vyhlásili, že cieľom nových nariadení je zabezpečiť podporu spravodlivého obchodovania a ochranu investorov. Centrálna banka už popritom uverejnila zoznam spoločností, ktoré sa prezentujú ako kryptoburzy.

Zároveň uviedla, že ani jedna z nich nepožiadala, respektíve nedostala od centrálnej autority súhlas na svoju prevádzku. Medzi dotknuté burzy patria: Belfrics Malaysia, Bit Malay, Bitpoint Malaysia, Bit Trade Enterprise, Bong Technology, Bxm, Luno Malaysia, Openbit, Udax International, Upbit Malaysia a Xbit Asia.

Je vysoký predpoklad, že ak sa uvedené burzy budú chcieť vyhnúť sankciám, budú musieť začať aktívne spolupracovať s úradmi. Inak im môže hroziť pozastavenie činnosti, respektíve postavenie ich aktivít úplne mimo zákon.

Zdroj: bitcoin.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...