Sledujte nás aj na

Litecoin, ktorý je často prirovnávaný k striebru (Bitcoin je zas prirovnávaný k zlatu), sa vyznačuje vysokou rýchlosťou transakcií s minimálnymi poplatkami, rádovo v niekoľkých euro centoch/českých korunách. Litecoin dlhodobo patrí medzi najsilnejšie kryptomeny a jeho postupná implementácia do reálneho života z neho robí jednu z najperspektívnejších kryptomien.

Ak sa pozrieme na to, o koľko sa zvýšila hodnota Litecoinu (LTC) za poslednú dobu, niet sa čomu čudovať, že dopyt po tejto kryptomene a Litecoin peňaženkách vzrástol priamo úmerne. Iba v roku 2017 vzrástla cena LTC skoro o 5,400%. V súčasnosti je možné platiť za produkty, služby, ťažbu, atď. nielen v Bitcoinoch (BTC), ale aj v Litecoinoch. Ten je lákavý pre tých, čo chcú svoje prostriedky a úspory držať práve v perspektívnej kryptomene, a zároveň platiť nižšie transakčné poplatky. Na oficiálnej stránke LTC si môžete pozrieť, kde všade sa LTC dá použiť. Čo sa týka Slovenska a Česka, obchodníci taktiež postupne zavádzajú platby v LTC. Jednou z najväčších spoločností, ktorá prijíma platby v LTC je obchod s elektronikou Alza. Ak sa úspešne podarí zaviesť platobné brány LitePay a LitePal, dopyt po LTC a Litecoin peňaženkách sa ešte viac zvýši. A šťastie praje pripraveným…

Litecoin peňaženky – Podľa čoho si vybrať?

Kryptomenových peňaženiek pre Litecoin je mnoho a záleží na preferenciách jednotlivých používateľov. Medzi rozhodujúce vlastnosti pri výbere tej správnej peňaženky patrí dôveryhodnosť, podpora konkrétneho operačného systému, možnosť úschovy aj iných kryptomien, odporúčania, bezpečnostné opatrenia a v neposlednom rade aj ľahké a intuitívne používanie.

To, aké základne druhy peňaženiek existujú pre úschovu vašich kryptomien sme si už vysvetlili v našom článku tu. Poďme sa teraz pozrieť na najobľúbenejšie peňaženky, ktoré podporujú LTC:

  1. Ledger Nano S – hardvérová peňaženka
  2. Trezor – hardvérová peňaženka
  3. Jaxx – mobilná a desktop peňaženka
  4. Exodus – desktop peňaženka
  5. Litecoin Core – desktop peňaženka
  6. LoafWallet – mobilná peňaženka
  7. Electrum- LTC – desktop peňaženka
  8. Enjin – mobilná peňaženka
  9. Coinomi – mobilná peňaženka
  10. Liteaddress – papierová peňaženka pre LTC

Ktorú peňaženku pre LTC si vybrať?

Pre tých, čo s LTC a kryptomenami všeobecne len začínajú, sa výber tej vhodnej peňaženky môže zdať zložitý. Dôležité je najprv si položiť otázku, na čo danú peňaženku budem potrebovať a čo od nej očakávam?

Hardvérove peňaženky – Ledger Nano S, Trezor

Pre dlhodobé a bezpečné uchovávanie kryptomien a samozrejme aj LTC sú najvhodnejšie hardvérové peňaženky. Tieto peňaženky sú jednoznačne najbezpečnejšími na trhu, no pri ich vyššej cene sa oplatia skôr pri väčších objemoch LTC, s ktorými neplánujete často narábať. Odporúčame ju aj pre tých, ktorí už nejaký ten svoj LTC zarobili a neradi by oň prišli. Najznámejšie hardvérové peňaženky sú Ledger Nano S a Trezor.

Desktopové peňaženky

Desktop peňaženky sú priamo nainštalované vo vašom počítači, a teda sú o niečo bezpečnejšie ako online peňaženky. Na druhej strane, na vykonanie každej transakcie potrebujete prístup k svojmu PC.

Z vyššie spomenutých peňaženiek sú zrejme výhodnejšie tie, ktoré okrem LTC ponúkajú a podporujú aj iné kryptomeny (takzvané multi-kryptomenové peňaženky), čo ich robí užívateľsky priateľskejšími. Za zmienku stoja Exodus a Jaxx. Tieto sa oplatia obzvlášť pre aktívnych používateľov, ktorí potrebujú uskutočňovať transfery aj napríklad v BTC, či Ethereum.

Litecoin Core je oficiálna peňaženka podporovaná tvorcami Litecoinu. Táto peňaženka podporuje iba LTC.  Pre niektorých používateľov môže byť negatívom potreba stiahnuť celý blockchain a s tým spojený dlhší čas potrebný na synchronizáciu. Ak sa chcete tomuto problému vyhnúť, skúste použiť Electrum-LTC peňaženku, ktorá navyše poskytuje extra možnosť v podobe zmrazenia účtu, kedy už nie je možné posielať prostriedky z tejto adresy.

Mobilné peňaženky

Mobilné peňaženky sú momentálne veľmi obľúbené. Ich najväčšou výhodou je bezpochyby ich praktickosť. Transakcie môžete uskutočňovať kdekoľvek a kedykoľvek, stačí mať po ruke Vaše mobilné zariadenie. Tu spomenieme LoafWallet, ktorá bola vytvorená priamo Charliem Lee, zakladateľom LTC. Táto peňaženka je podporovaná ako iOS, tak aj  Android zariadeniami. Výhodou je možnosť nákupu LTC cez Coinbase a uloženie priamo v peňaženke.

Rozhranie peňaženky LoafWallet

Ak však plánujete narábať aj s inými kryptomenami, nie len s LTC, viac sa Vám oplatí  multi-kryptomenová mobilná peňaženka Jaxx. Dobrou alternatívou je aj Coinomi peňaženka, ktorá je jednoduchá, je zdarma, má vlastnú zmenáreň, ale zatiaľ je dostupná iba pre Android. Vývojári však sľubujú verziu aj pre iOS a desktop verziu.

Pre Android a iOS platformy možno používať taktiež peňaženku Enjin, ktorá však zatiaľ podporuje len niektoré základné kryptomeny.

Papierová peňaženka

Poslednou peňaženkou, ktorú Vám predstavíme je papierová peňaženka Liteaddress. Túto peňaženku si vytvoríte rýchlo a jednoducho. Na webovej stránke  liteaddress.org si vytvoríte pár privátnych/verejných kľúčov, ktoré si zapíšete na papier. Je to najlacnejšia a najbezpečnejšia alternatíva k hardvérovým peňaženkám, no môže byť zradná a trošku riskantná, ak s ňou neviete dobre zaobchádzať.

Papierová LTC peňaženka liteaddress.org

Záver

Rozhodnúť sa pre tú správnu peňaženku nie je ľahké. No keď viete, čo potrebujete, čo preferujete a spravíte si prehľad ponúk, tak vhodnou selekciou prídete k tej vytúženej. Pre tých náročnejších môže byť riešením kombinácia viacerých peňaženiek.Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...