Sledujte nás aj na

Charlie Lee môže byť na svoju kryptomenu opäť hrdý. Hodnota litecoinu (LTC) sa za prvé tri mesiace tohto roku viac ako zdvojnásobila. Momentálne sa štvrtá najväčšia kryptomena podľa trhovej kapitalizácie z CoinMarketCap obchoduje za cenu $70. Oproti cene zo začiatku roka, ktorá bola na hranici $30, ide o viac ako 100 percentný nárast. Litecoin dosiahol svoje šesťmesačné maximum ešte koncom marca, kedy sa obchodoval za takmer $63. Naposledy túto hranicu dosiahol v októbri 2018.

Po decembri 2017 to išlo s LTC dole vodou

Litecoin po svojom vrchole z decembra 2017 začal postupne klesať tak, ako aj ostatné kryptomeny. Jeho cena sa štvrťročne postupne znižovala o 48.5 %, 30 %, 24.6 % a 49 %. Posledný štvrťrok 2018 bol druhým najväčším úpadkom ceny, kedy hodnota LTC padla až o 86 %.

V polovici decembra 2018 zaznamenal LTC najnižšiu ročnú cenu na úrovni $23 a od tej chvíli začala opäť stúpať tak, ako aj jeho hash rate. Do tejto chvíle sa litecoinu podarilo vzrásť o takmer 192 %. Vzhľadom na túto rýchlosť rastu ceny, ktorá sa od decembra 2018 strojnásobila, je možné očakávať, že pôjde ešte vyššie. Ak sa LTC podarí dostať cez hranicu $80, mohla by tak prelomiť svoj 100 dňový kĺzavý priemer ceny (EMA100).

Cena LTC a iných kryptomien dnes značne narástli

LTC vzrástol za 24 hodín o ďalších takmer 12 %. Celkovo trhová  kapitalizácia trhu dnes ráno v priebehu dvoch hodín vyskočila o $15 miliárd, čo súvisí s náhlym rastom cien kryptomien. To, či môže byť tento prudký nárast trhu následkom aktivity „Pump and Dump“ skupín alebo finančných veľrýb je veľmi otázne. Litecoinu sa však dnes podarilo dosiahnuť svoje maximum z 5. septembra 2018.

Vývoj ceny LTC od septembra 2018. Zdroj: Coinmarketcap.com

Táto vzostupná trajektória môže byť ďalej podporovaná nadchádzajúcim halvingom Litecoinu naplánovaným na august tohto roka, a ktorý by pre tento altcoin mohol znamenať ešte vyšší potenciálny zisk. Pozeráme sa tak na LTC, ktoré oficiálne začalo svoju rally na trhu a mohli by ju nasledovať i ostatné kryptomeny spolu s bitcoinom.

Víkendový ฿ulletin: Ako fungujú Pump and Dump skupiny

Spolu s cenou rastie i hash rate LTC siete

Vrchol ceny LTC, ktorý vystrelil až na hodnotu $360 je momentálne so súčasnou hodnotou o 83 % nižší. Zrejme sa nedá očakávať, že by jeho cena mohla tento rok dosiahnuť podobný level, no s nástupom bull marketu sa cena bude istotne šplhať nahor.

Hlavný stratég krypto-ekonomickej firmy Alpine, Gregory Rocco poznamenal, že od decembra minulého roka je na vzostupe i hash rate LTC. Miera výpočtovej sily kryptomeny bola v decembri 2018 okolo 150 biliónov hashov za sekundu. Posledné dni však vzrástla na 263 biliónov hashu za sekundu. V praxi to znamená, že na Litecoin sieť sa pripojilo viacej minerov (ťažiarov) potom, ako sa cena LTC začala zotavovať.

Hodnota hash rate vo svete kryptomien predstavuje pre začiatočníkov bezpečnosť danej siete. Znamená to, že hocijaký útočník, ktorý sa snaží zaútočiť na blockchain, bude potrebovať minúť obrovské množstvo peňazí na zosúladenie sa s hash ratom danej siete. Z toho hľadiska sa taký útok nevypláca. V podstate to teda robí z LTC bezpečnú sieť, ktorá svojmu coinu umožňuje vstúpiť do rastúceho obdobia.

Externé faktory ovplyvňujúce rast ceny

Vzostupu ceny LTC pomohlo aj vyhlásenie od jeho zakladateľa Charlieho Lee. Ten ešte v januári vyhlásil že plánuje experimentovať so súkromím, jedným z najvýznamnejších trendov na trhu s kryptomenami. 28. januára 2019 napísal:

Zameniteľnosť je jediná vlastnosť zvučných peňazí, ktorá chýba v bitcoine aj litecoine. Teraz, keď je za nami diskusia o škálovaní, nasledujúcim bojom bude zameniteľnosť a súkromie. Teraz som sa zameral na to, aby bol Litecoin viac zameniteľný pridaním dôverných transakcií.

Charlie Lee: Zvýšenie zameniteľnosti a implementácia súkromných transakcií do Litecoinu

Nedávno sa Lee stal ďalším v poradí, kto držal Bitcoin Lightning pochodeň. Tento fakt  vyšiel na svetlo cez oficiálnu správu firmy Litecoin.com.

Príspevok od Litecoin.com tiež zdôraznil, že reťazec nazhromaždil 4.2 milióna satoshi a pochodeň bola odovzdaná generálnemu riaditeľovi spoločnosti Abra, Billovi Barhydtovi. Lightning Network je škálovací protokol druhej vrstvy Bitcoinu a po experimente Lightning Torch získal dostatok trakcie.

Experiment zatiaľ vyzbieral 4.2 milióna satoshi a podľa poskytnutých údajov Lightning Torch prešla cez viac ako 50 krajín sveta. Lee dostal pochodeň od člena komunity. Lee dokonca zažartoval a ponúkol pochodeň pre atomic swap v rámci Litecoin sieti, ak by bol niekto ochotný.

Litecoin ako kolaterál pre Nexo úvery

Takzvané digitálne striebro, LTC bolo pridané ako jedna z možností zabezpečenia pre okamžité pôžičky spoločnosti Nexo. Nexo je digitálna mena poskytujúca úvery. Na svojom Twitteri vyhlásili:

S nadšením vám oznamujeme, že Litecoin je najnovšou možnosťou kolaterálu pre Nexo okamžité úverové linky. Držitelia LTC tak odteraz majú prístup k okamžitým peniazom vo viac ako 45-tich fiat menách pri zachovaní rastového potenciálu ich LTC.

Dlhodobým držiteľom LTC predstavuje táto možnosť požičať si okamžité peniaze, namiesto predaja svojich pozícii veľkú výhodu. LTC sa touto pridanou vlastnosťou stáva neuveriteľne výkonným nástrojom.

Zdroj: coinspeaker.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...