Sledujte nás aj na

Od najbližšej Litecoin (LTC) halving udalosti nás delí len niekoľko hodín. Samotný halving je často sprevádzaný zvyšovaním ceny dotknutej kryptomeny. Čo to ale halving je a ako sa dotkne samotného LTC?

Čo je to halving?

Halving je proces, počas ktorého sa odmena za ťažbu kryptomeny trvalo zníži na polovicu. Mineri (osoby zúčastňujúce sa na ťažobných operáciách) sú odmeňovaní kryptomenami za to, že udržujú blockchain sieť v chode a riešením matematických problémov potvrdzujú transakcie a vytvárajú nové bloky. Samotná odmena je špecifická pre každú kryptomenu. V prípade Litecoinu sú v súčasnosti mineri odmeňovaní 25 LTC za blok. Po 5. auguste, kedy dôjde k halvingu, sa táto odmena zníži na polovicu, teda 12.5 LTC za jeden blok.

Víkendový ฿ulletin: Čakanie na halving – Je bitcoin a litecoin bull run predo dvermi?

Odmena minerom sa v Litecoin sieti znižuje na polovicu každých 840,000 blokov, čo nastáva pravidelne každé štyri roky. Rýchlosť vytvárania Litecoin blokov je približne 2.5 minúty, s približne 576 blokmi generovanými za deň. Jedným z kľúčových faktorov, ktorý je potrebné vziať do úvahy je fakt, že celkový počet LTC je pevne stanovený na 84 miliónov kusov a teda je obmedzený. Táto charakteristika LTC a iných kryptomien (ako napríklad bitcoinu) ich odlišuje od klasických mien (FIAT), ktoré je teoreticky možné tlačiť donekonečna.

Jednoznačne stanoviť, kedy bude posledný LTC vyťažený je ťažké, avšak Litecoin Foundation odhaduje, že sa tak stane približne v roku 2142. V súčasnosti je v obehu 62,983,450 LTC, čo predstavuje 74.93 % celkového počtu. Zostáva teda zhruba 21 miliónov mincí, ktoré sa majú ťažiť až do roku 2142. Pre porovnanie, posledný BTC bude vyťažený približne v roku 2140.

Litecoin halving a cena

Samotný halving býva pozorne sledovaný investormi, keďže zníženie odmeny za ťažbu priamo ovplyvňuje ziskovosť samotnej ťažobnej operácie, čo má priamy vplyv na cenu. Podľa pravidla ponuky a dopytu by halving teoreticky mal zvyšovať cenu samotnej kryptomeny. Keď do obehu vstupuje menej mincí, cena následne stúpa, pretože dopyt – teoreticky – prekonáva ponuku. Aj keď to pre investorov znie ako zaručená výhra, môže to viesť k ešte väčšej nestabilite na už tak nestabilnom trhu. Menšia odmena za vyťaženie bloku totiž môže znižovať motiváciu minerov pokračovať v ťažbe, až kým sa práca nestane znova ziskovou.

Keď sa odmena za ťažbu zníži na polovicu, niektorí mineri prestanú profitovať, v dôsledku čoho vypnú svoj stroj. Ak to urobí veľké percento ťažiarov, transakcie sa na nejakú dobu spomalia. V prípade Litecoinu môžeme očakávať spomalenie na približne sedem dní, potom by sa situácia mala vrátiť do pôvodného stavu.

Predchádzajúce halving udalosti boli vždy sprevádzané zvýšeným záujmom investorov a ten súčasný LTC halving nie je výnimkou. Podľa Google Trends, vyhľadávanie výrazov „Litecoin halving“ vrcholil medzi 9. júnom a 15. júnom. Údaje však ukazujú, že tento trend sa opäť zvyšuje. Vyhľadávania výrazu „bitcoin halving“ na Googli sú zvyčajne početnejšie ako záznamy pre Litecoin, tento trend sa však k 30. júlu zvrátil.

Objem vyhľadávania pojmov „litecoin halving“ a „bitcoin halving“ v Googli. Zdroj: Google trends

Napriek všeobecne akceptovanej teórii, že pokles ponuky vedie k zodpovedajúcemu zvýšeniu dopytu, realita môže byť iná. Charlie Lee, zakladateľ a tvorca Litecoinu, opisuje, prečo popri halvingu má na cenu vplyv aj sentiment trhu:

„Pokiaľ ide o cenu, halving by sa mal premietnuť do ceny LTC, pretože všetci o tom vedia už od začiatku. Ide však o to, že ľudia očakávajú zvýšenie ceny. Takže veľa ľudí nakupuje, pretože očakávajú, že cena vzrastie ako súčasť nejakého proroctva. Avšak je to trochu inak. Cena stúpa, pretože ľudia nakupujú.“

Záver

Zníženie odmien pre minerov za vyťaženie bloku je efektívny proces filtrovania a všeobecne sa akceptuje, že vplyv na cenu je zvyčajne pozitívny. Zníženie motivácie minerov je pre LTC dobré, pretože prevádzkovať ťažobné operácie ostanú len ľudia, ktorí to skutočne myslia vážne. Pokiaľ ide o cenovú akciu, záleží veľa na sentimente, ale zvyčajne je dopad halvingu na cenu kryptomeny pozitívny. Avšak je možné, že tentokrát prudký rast nenastane. Tento rok bol pre LTC z hľadiska ceny viac než pozitívny a svojim vývojom prekonal viacero silných kryptomien. Preto je možné, že svoje momentum LTC už využil a samotný hlaving bude mať len minimálny dopad. Tak či onak, halving je pre Litecoin dôležitým míľnikom.

Víkendový ฿ulletin: Unikátnosť bitcoinu z monetárneho hľadiska

Zdroj: cointelegraph.com



Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...