Sledujte nás aj na

Lightning Network, druhá vrstva Bitcoin blockchainu, ktorá funguje ako platobný protokol a umožňuje rýchle transakcie medzi účastníckymi uzlami zaznamenáva impozantný rozvoj.

Kapacita siete sa zvýšila o 280 %

Nariek tomu, že technológia, ktorá stojí za riešením škálovania, existuje relatívne krátko, jej vývoj a rast napreduje dobrým tempom. Aj počas pretrvávajúceho bear marketu, v ktorom sa kryptomeny nachádzajú počnúc začiatkom tohto roka, je aktuálne otvorených takmer 13,000 platobných kanálov. Riešenie Jacka Dorseyho (spoluzakladateľ Twitteru), zdá sa plní svoj zámer. Zrýchliť, zlacniť a zefektívniť transakcie Bitcoinu.

Všetko, čo by ste mali vedieť o Lightning Network

Podľa analytickej stránky 1ML.com, ktorá sa zameriava na sledovanie aktivity a rozvoja siete, presiahol Lightning Network hranicu 4000 uzlov. Aktuálne ich má 4118, čo činí 8 % nárast za posledných 30 dní. Oveľa zaujímavejšia je však informácia týkajúca sa celkovej kapacity siete. Tá sa za uplynulý mesiac zvýšila o slušných 280 %, čím atakuje hranicu $2 milióny.

Transakčné poplatky sú zanedbateľné

Ak sa pozrieme na detailnejšie štatistiky, na vyššie zmienenej stránke môžeme nájsť informácie týkajúce sa okrem iného aj poplatkov. Tie boli v spojitosti so škálovatelnosťou siete jedným z hlavných dôvodov, prečo sa dev tím Bitcoinu rozhodol implementovať riešenie v podobe Lightning Networku. Čo sa samotných poplatkov týka, v priemere vychádzajú na 1 sat. Pri aktuálnom kurze ide približne len o $0.000046.

Zaujímavé je aj porovnanie s XRP, ktoré sa prezentuje ako jedno z najvhodnejších riešení pre rýchle a lacné transakcie. Aktuálna cena transakcie XRP podľa stránok bitinfocharts.com vychádza k dnešnému dňu na $0.0012.

 

Záver minulého roku bol pre Bitcoin nie len časom, kedy dosiahol svoje all-time-high, ale aj obdobím, kedy bola sieť preťažená a transakčné poplatky neúnosne vysoké. Do toho následne prišlo ukončenie akceptácie platieb touto kryptomenou od spoločností ako Valve a Stripe. (Valve Corporation – americká spoločnosť, ktorá sa zaoberá vývojom počítačových hier a digitálnou distribúciou softvéru cez platformu Steam. Stripe – technologická spoločnosť, ktorá umožňuje jednotlivcom a firmám prijímať platby cez internet pomocou on-line platobných systémov).

Vývoj potrebuje ešte čas

Naproti tomu dosiahla Lightning Network interoperabilitu s poskytovateľom VPN, TorGuard, či s obchodnou spoločnosťou Vaultoro, ktorá ponúka nákup zlata prostredníctvom Bitcoinu. Celé riešenie, ktorým, ako sme poznamenali, sa má dosiahnuť zrýchlenie transakčných časov a nízke poplatky, je však stále vo fáze vývoja.

Prenesenie mikrotranskacií na druhú vrstvu Bitcoin blockchainu je výborný nápad. Pre krátkosť existencie však ešte stále trpí niektorými detskými chorobami a tak použitie Lightning Networku môže byť pre mnohých do určitej miery náročné, alebo nepraktické. Na druhej strane, dáta týkajúce sa kapacity siete a počtu uzlov hovoria jasne. Popularita Lightning Network rastie a jeho benefity využíva čoraz viac ľudí.

 

zdroj: cryptoglobe.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...