Sledujte nás aj na

Sieť Lightning Network (LN) pre Bitcoin sa stáva čoraz väčšou, čo dokazuje, že toto škálovacie riešenie sa teší stále sa zvyšujúcej pozornosti. Len nedávno sme boli svedkami pozoruhodného úspechu, kedy kapacita siete dosiahla 100 BTC (aktuálne niečo okolo $645,000).

Dáta z monitorovacieho zdroja 1ML potvrdzujú míľnik, ktorý zavŕšil mimoriadne úspešné leto pre Lightning Network.

V súčasnosti sa na chode LN podieľa viac ako 3,300 uzlov a viac než 12,000 kanálov, ktoré prispievajú k celkovej kapacite siete o veľkosti 108.85 BTC.

LN sa teší veľkej pozornosti

Počet uzlov vzrástol za posledných 30 dní o 11 %, pričom kapacita sa zvýšila o 4 % a počet kanálov 7 %.

Sieť Lightning Network, ktorú navrhli Thaddeus Dryja a Joseph Poon v roku 2015, vytvára ďalšiu vrstvu nad samotnou Bitcoinovou sieťou. Transakcie sa tak môžu prenášať pomocou priamych kanálov medzi odosielateľom prijímateľom pred tým, ako budú zapísané do blockchainu. To znamená, že transakčná rýchlosť sa značne zvýši, zatiaľ čo náklady sa výrazne znížia.

Prečítajte si aj: Všetko, čo by ste mali vedieť o Lightning Network

Nedávne experimentovanie s týmto škálovacím riešením pre Bitcoin sieť ukázalo, že určité účty boli schopné výrazne zvýšiť svoju individuálnu kapacitu na spracovanie BTC platieb. Júl bol spomedzi letných mesiacov mimoriadne intenzívny. Celková kapacita LN počas tohto mesiaca zaznamenala 85 %-ný nárast oproti júnu.

Samozrejme nebola by to kryptomenová scéna keby sa aj pri Lightning Networku nevyskytol nejaký kuriózny prípad. V tomto prípade sa jednalo o kontroverzný uzol s kapacitou 35 BTC od zakladateľa spoločnosti Shitcoin.comAndreasa Brekkena, ktorý spočiatku nárazovo zdvojnásobil kapacitu siete. Následne na to v priebehu niekoľkých týždňov tento uzol zmizol a ostatné uzly za neho museli zaskočiť. Berkken teda zodpovedal za 49 % celkovej kapacity LN. Treba poznamenať, že ovládanie takej veľkej časti kapacity LN, alebo dokonca aj viac ako polovice kapacity, nepredstavuje pre stabilitu siete neprekonateľné riziko.

Celková podpora a odhodlanie voči LN od vývojárov a poskytovateľov uzlov, ako sú spoločnosti Bitrefill.com a česká SatoshiLabs, naďalej zdôrazňujú dôveru priemyslu v toto riešenie škálovania Bitcoinu.

V súčasnej podobe má však LN ďaleko od dokonalosti a o používateľskej prívetivosti sa nedá ani hovoriť.

Generálny riaditeľ spoločnosti Bitrefill Sergej Kotliar sa na adresu LN vyjadril:

„Lightning Network využiva určité kompromisy. Nemyslím si, že je to úplné riešenie všetkých škálovacích problémov. LN je dostatočne pripravené riešenie na to, aby sa začalo testovať a používať. Skúsenosti s dostupnými peňaženkami pre Android sú už celkom dobré, napriek tomu, že sú to len beta verzie. Chýbajú najmä PC a iOS peňaženky, ktoré nevyžadujú spustenie full nodu.

Pre podporu medziburzových transferov sú už všetky časti skladačky na svojom mieste. Čaká sa už len na to, kedy sa burzy pustia do používania LN.

Som prekvapený, že s adopciou LN burzy ešte nezačali. Byť schopný okamžite dostať svoje finančné prostriedky z a na účet môže byť obrovská výhoda burzy, ktorá s tým začne prvá.“

Retailová podpora pre Lightning Network

Obrovský krok vpred pre Lightning Network je pridanie podpory od platobného procesoru CoinGate, ktorý pripojí všetkých 4,000 svojich zákazníkov na toto off-chainové riešenie.

Obchodníci využívajúci služby firmy CoinGate budú môcť prijímať platby prostredníctvom LN. Patria sem napríklad výrobca švajčiarskych hodiniek Chronoswiss a Louis Chevrolet, herný obchod Mmoga.com, hostingové služby od Bitlaunch či webové stránky pre dospelých Livejasmin a Manyvids.

Zdroj: bitcoinist.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...