Sledujte nás aj na

Posledné dni je jednou najrezonujúcejších tém v kryptokomunite Facebook a jeho stablecoin Libra. Po ročnej práci na jej vývoji firma Marka Zuckerberga zverejnila whitepaper, v ktorom načrtla technické detaily coinu, ktorý by mal byť spustený v priebehu budúceho roku.

Podľa dostupných informácií by mal tento digitálny token postavený na ich vlastnom blockchaine slúžiť nie len na okamžité zasielanie finančných prostriedkov cez Facebook a jeho dcérske aplikácie WhatsApp a Messenger, ale aj na online nákupy tovaru či služieb.

Gigant v oblasti sociálnych médií má už teraz uzatvorené dohody o spolupráci s 28 spoločnosťami, medzi ktorými nechýbajú populárne služby ako PayPal, eBay, Uber, Spotify a Vodafone. Cieľom Libra Assosiation, teda združenia zoskupujúceho všetky zúčastnené strany stablecoinu Libra, je mať 100 členov.

Počas nasledujúcich mesiacov si dala táto organizácia so sídlom vo Švajčiarsku za ciel vyvíjať a testovať prototyp blockchainu. Ten má byť finálne spustený v prvej polovici roku 2020. Od vtedy by ním mohli používatelia platiť napríklad za jazdu taxíkom, predplatiť si hudbu či zaplatiť za telefónny účet. A to všetko podľa slov jej tvorcov s poplatkami nižšími, ako majú štandardné banky alebo poskytovatelia platobných kariet.

Rekacie na digitálnu menu Facebooku

K stablecoinu Libra, od ktorého vzhľadom k veľkej popularite Facebooku mnohí očakávajú masívnu adopciu, sa medzi inými vyjadrili aj mnohé osobnosti stojace za kryptoprojektami. Nižšie vám prinášame ich reakcie.

Max Kordek, zakladateľ platformy na tvorbu decentralizovaných aplikácií – Lisk

„Poznám veľa ľudí, ktorí nenávidia Marka Zuckerberga, ale keď vaša spoločnosť rastie tak ako Facebook, je ťažké zostať verný svojmu pôvodnému étosu. Veľa vecí sa môže pokaziť. Je možné, že Facebook v tomto roku spravil viacero chýb, ale som presvedčený, že Zuckerberg má len dobré úmysly. Fungovanie digitálnej meny za pomoci Facebooku vnímam ako zaujímavý koncept.

Nie som si ale úplne istý jej mierou škálovateľnosti. Len WhatsApp a Facebook majú dokopy miliardy používateľov. Myslím, že to ale nakoniec zvládnu, pričom vôbec nezáleží na tom, či je tento projekt decentralizovaný alebo centralizovaný. Pokiaľ využíva technológiu blockchain, je to presne to, čo chceme a potrebujeme.

Na druhej strane JP Morgan Coin je niečo, čo skutočne nenávidím. Najprv tvrdili, že bitcoin je podvod, neskôr sa ukázalo, že sami do neho investovali a nakoniec prišli s vlastným coinom. Celý ich projekt bol z môjho pohľadu vytvorený len za účelom zisku.“

V podobnom duchu sa vyjadril aj Bill Barhydt, výkonný riaditeľ mobilnej aplikácie na obchodovanie s kryptomenami – Abra. Podľa jeho slov by mohol mať stablecoin od Facebooku veľký potenciál. Facebook totiž vlastní komunikačného klienta WhatsApp, ktorý je dostupný v mnohých krajinách.

„Ak by dokázali ich kryptomenu integrovať do tejto platformy, mohlo by to byť veľmi zaujímavé. Napriek tomu si myslím, že Facebook umožní používať ich stablecoin najskôr pre malé množstvo krajín, čo síce nebude zo začiatku prevratné, ale keď sa im časom podarí zvýšiť ich počet, môžu zaznamenať skutočnú globálnu adopciu.“

Stablecoiny od A po Z

CEO CoinFLEX: Libra otvorí dvere do sveta kryptomien mnohým ľudom

Mark Lamb, výkonný riaditeľ kryptoburzy CoinFLEX, rovnako poukazuje na silné postavenie toho lídra v oblasti sociálnych sietí, pričom vďaka jeho stablecoinu by do kryptoodvetvia mohlo pribudnúť množstvo nových investorov.

„Facebook disponuje obrovskou používateľskou základňou a v kombinácii s faktom, že ich stablecoin by bol dostupný na kryptoburzách, by táto skutočnosť mohla otvoriť dvere obrovským masám ľudí, ktoré sa zatiaľ o kryptomeny nezaujímali.“

So zaujímavou tézou prišiel Alex Wearn, výkonný riaditeľ kryptoburzy IDEX, ktorý sa na potenciálne masové využitie stablecoinu od Facebooku pozrel z pohľadu vlády a regulačných orgánov:

„Myslím, že pre vlády bude ťažké odolať túžbe regulácie a dohľadu nad takýmto typom meny. Kým v súčasnosti sú stablecoiny kontrolované na vstupe (nákup) a výstupe (predaj), v budúcnosti budeme možno svedkami situácie, kedy vôbec neopustia systém (nebude ich potreba tým pádom kupovať ani zamieňať).

A práve vtedy sa vlády budú podľa mňa aktívne zaujímať na čo sú platby použité a kto za nimi stojí.“

Pohľad na Libra white paper

Dostupný je už aj white paper projektu Libra, ktorý pekne opisuje všetky aspekty tejto novej meny. Na tento white paper sa pozrel aj technický riaditeľ spoločnosti Casa a veľmi známa a rešpektovaná osoba vo svete Bitcoinu Jameson Lopp. Odporúčame prečítať jeho detailný rozbor celého white paperu Libra.

Ako rozoznať dobrý „White paper“?

Zdroj: blockonomi.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...