Sledujte nás aj na

Vstup Facebooku na pole digitálnych mien prostredníctvom ich dlho pripravovanej meny Libra môže priniesť značný impulz aj pre ostatné spoločnosti. Tie, ak chcú zachytiť pomyslení vlak v tejto oblasti, budú musieť zareagovať, čo môže v konečnom dôsledku znamenať vznik ďalších „privátnych mien“.

Ak sa koncept Facebooku osvedčí, je pravdepodobné, že rovnakým smerom sa vydajú aj giganti ako Amazon, Yahoo či Google. Či to však bude mať vytúžený efekt zostáva nateraz nejasné. Nižšie vám prinášame 10 kľúčových vlastností, ktoré charakterizujú Libru, a ktoré by mohli v budúcnosti udávať trend v oblasti „privátnych digitálnych mien“ naviazaných na vybrané fiat meny.

Digitálna mena s nízkou volatilitou

Digitálna mena Facebooku, by sa podľa slov jej tvorcov a informácií zverejnených vo whitepaperi mala vyznačovať nízkou volatilitou. To znamená, že bude s najväčšou pravdepodobnosťou naviazaná na kôš viacerých klasických fiat mien. Zatiaľ sa spomína americký dolár, euro, britská libra a japonský jen. Bezpečnosť, rýchlosť a škálovateľnosť tejto meny bude zabezpečená prostredníctvom Libra blockchainu za použitia algoritmu Proof of Stake.

Libra: Čo si myslia o novej digitálnej mene od Facebooku kryptoinsideri?

Zastrešenie prostredníctvom neziskovej organizácie

Celý koncept Libry bude zastrešovať nezisková organizácia Libra Association, ktorá má svoje sídlo vo švajčiarskej Ženeve. Aktuálne má táto organizácia už viacero zaujímavých členov, medzi ktorými nechýbajú popredné spoločnosti ako PayPal, eBay, Uber, Spotify, Vodafone či investičná spoločnosť zo Silicon Valley, Andreessen Horowitz (a16z).

Finálne by mala mať táto organizácia až 100 aktívnych členov, ktorí by mali byť z geografického hľadiska rozptýlení po celom svete. Celkový počet 100 členov je stanovený aj kvôli tomu, aby žiadny z nich nemal viac ako 1 % kontrolu na sieťou.

Permissioned versus permissionless blockchain

Blockchain Libry je aktuálne typu „permissioned“, to znamená, že na rozdiel od Bitcoinu, majú prístup do siete len jej zakladajúci členovia. V budúcnosti by však malo prísť k zmene a blockchain by sa mal stať „permissionless“. To znamená, že žiadna zúčastnená strana nebude môcť jednostranne meniť pravidlá siete. Podľa stanov Libra Association by mal Libra blockchain v budúcnosti fungovať ako „skutočne verejná služba“.

Síce hovoríme o blockchaine Libry, ale o blockchain v pravom slova zmysle sa nebude jednať. Pri Libre neexistuje koncept blokov a do nich vkladaných transakcií. Transakčná história bude zaznamenaná vo verzovanej databáze, kde verzia bude číslo, predstavujúce počet už spracovaných transakcií systémom.

Víkendový ฿ulletin: Podstata blockchainu – Čo ponúka public, private a consortium model tejto technológie

Pseudoanonymné transakcie

Podobne ako pri väčšine kryptomien, aj v prípade Libry budú transakcie uskutočnené touto digitálnou menou pseudoanonymné. To znamená, že prevádzaná suma, timestamp (časová pečiatka) a adresy odosielateľov či príjemcov budú viditeľné pre všetkých účastníkov siete.

Čo sa týka peňaženky Calibra, tá bude na rozdiel od samotnej digitálnej meny Libra a Libra blockchainu len v správe Facebooku. Jej používanie bude podľa predbežných správ vyžadovať splnenie KYC (Know Your Customer) štandardov.

Krytie Libry

Rezervy, ktorými bude Libra krytá budú pozostávať zo súboru aktív s nízkou volatilitou. Medzi ne možno zaradiť bankové vklady a štátne cenné papiere v silných svetových fiat menách ako americký dolár, britská libra, euro a japonský jen.

Libra je navrhnutá tak, aby bola stabilnou digitálnou menou, ktorá bude plne krytá rezervou tvorenou reálnymi aktívami pričom ju bude možné predávať a nakupovať na vybraných obchodných platformách. To znamená, že každý vlastník Libry ju dokáže zmeniť stanoveným kurzom a miestnu menu.

Libra investičný token

Popri digitálnej mene Libra sa do obehu dostane aj Libra Investment Token. Podľa jeho tvorcov pôjde o typ investičného aktíva, ktoré bude k dispozícii zakladajúcim členom konzorcia tohto projektu ako aj vybraným akreditovaným investorom.

Úrok získaný z tohto kolaterálu pôjde držiteľom investičných tokenov. Nimi bude prevažne 28 spoločností, ktoré Facebook prijal ako validátorov transakcií, a ktoré za túto výsadu museli zaplatiť $10 miliónov.

Náklady na prevádzku uzla

Ako bolo uvedené vyššie, spoločnosti združené v Libra Association budú slúžiť aj ako validátory siete. Asociácia odhaduje, že prevádzkovanie uzlov bude predstavovať pre každú spoločnosť ročné náklady vo výške približne $280,000.

Keďže úroková miera, ktorá bude plynúť z držania Libra Investment Tokenu ešte nie je zverejnená, nie je možné vypočítať návratnosť ich ročných nákladov ani 10 miliónovej počiatočnej investície.

FinCEN odobril registráciu Calibry

Facebook oznámil, že jeho dcérska spoločnosť Calibra, ktorá bude zodpovedať za chod peňaženky pre ich digitálnu menu Libra, bola úspešne zaregistrovaná. Stalo sa tak ešte v priebehu februára, kedy jej licenciu pre poskytovanie peňažných operácií vydala Vládna agentúra pre boj s finančnou kriminalitou – FinCEN.

Momentálne je táto licencia platná iba pre územie štátu Kalifornia, takže na to, aby mohla Calibra poskytovať svoje služby aj v ostatných štátoch USA bude potrebovať ešte ďalšie oprávnenia.

Ochrana súkromia

Aby boli dodržané všetky predpisy proti praniu špinavých peňazí bude vyžadované aj overenie pôvodu finančných prostriedkov. Transakcie uskutočnené prostredníctvom Libry tak budú verejné. Inými slovami, Facebook nepoužije žiadne kryptografické mechanizmy, ako je napríklad „zero-knowledge proof“, ktoré majú implementované kryptomeny zamerané na ochranu súkromia.

Ostáva dúfať, že Facebook bude k týmto údajom pristupovať citlivejšie a predovšetkým dôslednejšie ako tomu bolo v minulosti, kedy už viackrát čelil kritike za únik dát týkajúcich sa svojich používateľov.

Víkendový ฿ulletin: Monero nielen pre začiatočníkov

Spustenie v roku 2020

Digitálna mena Libra, ako aj blockchain, na ktorom bude postavená, sa má spustiť v priebehu budúceho roku. Naproti tomu testnet má byť spustený už v priebehu niekoľkých týždňov. V rámci neho budú môcť vývojári poskytovať svoju spätnú väzbu, navrhovať zlepšenia ako aj participovať na „bug bounty“ programoch.

Zdroj: theblockcrypto.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...