Sledujte nás aj na

O tom, aký veľký dopad na kryptomenový trh, kurz a vývoj Bitcoinu majú adresy s obrovskými zásobami kryptomien (takzvané veľryby) sa vedú ďalekosiahle debaty. Existuje niekoľko historických príkladov takýchto manipulácií (Mt. Gox veľryba). Otázkou je, či jednotlivé altcoiny môžu byť zasiahnuté rovnakým osudom.

Znepokojujúce čísla

Podľa výskumu vychádzajúceho zo šiestich nezávislých zaznamenaní (snapshot) vlastníkov EOS tokenov, iba desať adries vlastní takmer 50 % všetkých tokenov. Teda 500 miliónov EOS tokenov, čo korenšponduje 49,67 % celkového počtu tokenov je uložených na 10 adresách. Spoločnosť stojaca za EOS ICO, Block.one, vlastní takmer 100 miliónov tokenov (10 % všetkých tokenov). Táto spoločnosť počas ICO vyzbierala 4 miliardy dolárov, a ak zoberieme do úvahy hodnotu týchto 100 miliónov tokenov so súčasnými cenami, je to ďalších 1.5 miliardy dolárov.

Čo sa týka ostatných deviatich adries, je ťažké presne rozlíšiť, ktorá vlastní koľko tokenov. Avšak najmenšia hodnota, ktorú jedna z týchto adries vlastní je „len“ 20.6 milióna tokenov. Ostatných osem adries má na konte 380 miliónov EOS. Tieto čísla robia z týchto desiatich držiteľov EOS „obávané adresy“. Ak by majitelia týchto adries uzatvorili aký si kartel, mohli by si s EOS trhom robiť čo chcú. A to je prinajmenšom znepokojujúce.

Avšak aby sme dali veci na správnu mieru. Niektoré z týchto adries určite patria kryptomenovým burzám. Burzy s najväčšími objemami EOS obchodov sú vzostupne Bithumb, Huobi, OKEx, Upbit a Bitfinex. Dokopy sa na týchto burzách denne zobchoduje EOS za približne $832 miliónov. Celkový objem EOS obchodov za posledných 24-hodín tvorí $1.5 miliardy.

Výskum ďalej uviedol, že 1000 adries s najväčšími objemami EOS dokopy vlastní 858,120,383 tokenov, čo je takmer 86 % celkového počtu tokenov. Ostatné adresy majú len minimálny alebo žiaden vplyv na trh.

Pokiaľ by 100 najsilnejších adries kooperovalo v hlasovaniach o budúcnosti EOS blockchainu, ostatných  162,930  účtov by s tým nemohlo urobiť nič. A to sa k decentralizácii nepribližuje ani náhodou.

Záver

Ostatné altcoiny sú na tom pravdepodobne rovnako. Od skutočnej decentralizácie teda máme zatiaľ poriadne ďaleko.

Zdroj: ethereumworldnews.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...