Sledujte nás aj na

Podstatou niektorých kryptomien je nahradiť alebo aspoň vylepšiť existujúci, relatívne zastaraný bankový systém. Banky si silu tejto novej technológie uvedomujú určite viac než bežní ľudia. Bank of America, jedna z najväčších svetových finančných inštitúcií, vo svojej výročnej správe pripúšťa, že kryptomeny ohrozujú jej obchodný model.

Správa, ktorá bola zverejnená 22. februára a bola podaná Americkej komisii pre cenné papiere a burzy (SEC), vymenovala celý rad ekonomických, geopolitických a operačných rizík, ktorým banka so sídlom v Charlotte v Severnej Karoline čelí v novom fiškálnom roku. Po prvýkrát sa na tento zoznam dostala aj rastúca adaptácia kryptomien.

Bank of America je jedna z bánk, ktoré nedávno zakázali svojim zákazníkom používať kreditné karty na nákup kryptomien.

“Klienti sa môžu rozhodnúť, že budú obchodovať s ostatnými účastníkmi trhu, ktorí sa podieľajú na podnikaní alebo ponúkajú produkty v oblastiach, ktoré považujeme za špekulatívne alebo rizikové, ako napríklad kryptomeny“, uviedla banka v náväznosti na zákaz.

Strach z osvojenia kryptomien?

Niektorým to môže prísť ako samozrejmosť, že kryptomeny sú tu aby položili na lopatky aj súčasný bankový systém. Kľudne sa to môže stať, ale určite stojí pred kryptomenami ešte veľmi dlhá cesta. Aj keď si banky tento fakt pravdepodobne uvedomujú, je to trochu nečakané vidieť jednu z najsilnejších svetových bánk (a druhú najväčšiu v USA z hľadiska počtu celkových aktív) ako priznáva, že kryptomeny môžu ohroziť jej obchodný model. Rozšírené osvojenie virtuálnych mien a ďalších podobných inovácií môže vyžadovať, aby banka vynaložila „podstatne veľké výdavky“ na aktualizáciu svojich existujúcich služieb a zostala tak konkurencieschopná so vznikajúcimi spoločnosťami.

„Masová adaptácia nových technológií, vrátane internetových služieb, kryptomenami a pokročilých platobných systémov si môže vyžiadať značné výdavky na vytvorenie alebo úpravu našich existujúcich produktov a služieb.“

Okrem týchto základných hrozieb pre svoj obchodný model, Bank of America uviedla, že kryptomeny a iné nové technológie môžu obmedziť schopnosť inštitúcie dodržiavať predpisy proti praniu špinavých peňazí ako aj iné dôležité regulácie.

„Rozvíjajúce sa technológie, ako napríklad kryptomeny, by mohli obmedziť našu schopnosť sledovať pohyb finančných prostriedkov. Naša schopnosť dodržiavať zákony závisí od schopnosti zlepšovať detekciu a reporting možných problémov a znižovať rozdiely v riadiacich procesoch a celkovej zodpovednosti pri dohľade nad finančnými pohybmi.“

Hoci sa v rozsiahlej správe spomínajú kryptomeny len trikrát, predstavuje to jedno z prvých verejných prehlásení, že sa finančné inštitúcie začínajú obávať masového prijatia týchto novovznikajúcich platobných možností.

Bank of America sa v priebehu rokov ticho uchádza o desiatky patentov súvisiacich s kryptomenami a blockchain technológiou. Banka však doteraz nevyvinula žiadny produkt s použitím spomínaných technológií a verejne sa vyjadrila, že masové rozšírenie kryptomien je podľa nej momentálne „nepravdepodobné“.

Zdroj: cnbc.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...