Sledujte nás aj na
Vitalik Buterin bol hosťom tohtoročnej konferencie Disrupt SF 2017 organizovanej spoločnosťou TechCrunch, kde ho v interview vyspovedal známy kapitálový investor Naval Ravikant.
Čaká nás ešte obrovský kus práce na vývoji a škálovaní Ethereum platformy, ale to isté čaká aj ďalšie kryptomeny, Bitcoin nevynímajúc, poznamenal „mimozemšťan“ Buterin.
Takto, možno až trochu urážlivo, ho na začiatku rozhovoru označil Ravikant. Vitalik sa s Ravikantom bavili aj o škálovateľnosti a optimalizácii.
Predtým, než sa dostaneme k samotnému problému škálovateľnosti Bitcoinu či Etherea, je dôležité spomenúť, že škálovateľnosť decentralizovaných blockchainových sietí je ďaleko zložitejšia ako napríklad rozširovanie existujúcich centralizovaných systémov. V uzavretých systémoch, ako sú napríklad Visa alebo PayPal, je relatívne jednoduchšie a hlavne menej nákladné stať sa flexibilnou službou a dokázať obsluhovať miliardy používateľov.
Bitcoin a Ethereum sú siete momentálne zamerané hlavne na bezpečnosť a decentralizáciu, ktorú zabezpečuje blockchain. Ten je často prirovnávaný k prehľadnej “účtovnej knihe”, ktorá spracúva a zabezpečuje prenos dát.
Škálovanie blockchainových sietí
Rozsiahle riešenia škálovania, ktoré boli integrované do Bitcoinu a Etherea, a tiež alternatívne technológie, ktoré pre spomínané dve blockchainové siete v súčasnosti vyvíjajú open-source vývojárske komunity, sú momentálne ešte bezprecedentné. Developeri sa snažia svojimi softvérovými riešeniami, nasadzovanými na blockchain, ale aj mimo neho, optimalizovať spôsob ako blockchainová sieť spracováva transakcie a smart kontrakty.

Vitalik Buterin v diskusii s Navalom Ravikantom na konferencii Disrupt SF 2017
Ako bolo povedané, vývoj riešení pre škálovanie blockchainových sietí je komplexný proces, no dosiahnuť konsenzus medzi vývojármi, ťažiarmi, užívateľmi a operátormi uzlov siete je vec druhá. Vždy, keď sa na rozhodnutí podieľa veľké množstvo ľudí, náročnosť úlohy rapídne stúpa. Napríklad, Bitcoin komunite trvalo niečo vyše jedného roka, aby implementovali Segregated Witness (SegWit), čo sa nakoniec ukázalo ako úspešné zlepšenie škálovateľnosti Bitcoin siete.
Ako vysvetlil Buterin:
“Bitcoin v súčasnosti spracováva niečo menej ako tri transakcie za sekundu a ak by toto číslo zvýšil približne na štyri, bol by už skoro na maxime svojej transakčnej kapacity. Ethereum spracuje päť transakcií za sekundu a ak by ich malo spracovávať šesť, taktiež narazí na maximu svojej kapacity. Na druhej strane tu máme napríklad Uber, ten robí 12 jázd za sekundu, PayPal spracuje niekoľko stoviek a Visa niekoľko tisíc transakcií, veľké burzy s cennými papiermi ďalej spracujú desiatky tisíc transakcií a v IoT (Internet of Things) svete sa bavíme v rádovo stovkách tisíc transakcií za sekundu.”
Aby Bitcoin a Ethereum, dokázali prekonať PayPal, Visu či burzy v oblasti objemu spracovaných transakcií a škálovateľnosti, musia vývojári prísť s naozaj inovatívnymi, robustnými, no hlavne efektívnymi riešeniami škálovania. Ak sa Bitcoin a Ethereum vyvinú na multi miliardové finančné a blockchainové siete, doterajšie riešenia škálovania nebudú postačovať ani z ďaleka.
Iné možnosti škálovania
Obidva svety, ten BTC aj ten ETH sa zameriava na vývoj tzv. on-chain a off-chain riešení. Rozdiel medzi nimi je taký, že on-chain riešenie sa absolútne spolieha na samotný blockchain, teda blockchain validuje transakcie, a naopak off-chain riešenie hľadá cesty ako transakcie validovať mimo blockchain.
“V súčasnosti už existuje celkom slušné povedomie o kryptomenách na verejnosti. Musíte uznať, že keď už Vladimír Putin vie, čo je blockchain a čo je Ethereum, a keď Paris Hilton propaguje ICO na Twitteri, že to povedomie je celkom veľké. No dôvod prečo sa všetok tento rozruch nepretavil do niečoho materiálneho je ten, že blockchain síce pracuje skvele keď sa používa v menšej miere, no nie je ešte pripravený na mainstreamové použitie.”, vysvetľuje ďalej Buterin.
Ďalej zdôraznil, že Ethereum Foundation a vývojári v open-source komunite pracujú naozaj veľmi tvrdo na tom, aby prišli s novými riešeniami škálovateľnosti. Plasma či Metropolis sú len zlomok toho, na čom vývojari Etherea aktívne pracujú a čo práve testujú.
Zdroj: cointelegraph.com
Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!
Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!
ETH:
BTC: