Sledujte nás aj na

Hovorí sa, že staré návyky sa ťažko menia. Mnoho ľudí je zvyknutých na koncept fyzickej peňažnej hotovosti v našich peňaženkách, kabelkách a vreckách, a tak pochopiť koncept kryptomien ani nechcú. V podstate sa niet čomu čudovať. Treba byť trochu zručný s technológiami, vedieť základy ekonómie, financií a investícií a taktiež veriť v technologický pokrok.

Systém peňazí sa počas histórie zmenil už niekoľkokrát a stále nie je dokonalý. Pre drvivú väčšinu populácie však funguje a preto nehľadajú niečo nové, či inovatívne. Pravda je taká, že fiat peniaze alebo platobné karty len tak jednoducho z obehu nezmiznú. Žijeme však v digitálnej dobe, nemali by preto aj peniaze a finančný systém existovať digitálne? Štáty a organizácie už dokázali, že nevedia efektívne spravovať financie a dôkazom je nejedna finančná kríza. Je už na čase, aby kontrolu nad finančným svetom prebrali bežní ľudia?

Na úvod pár otázok na zamyslenie sa neuškodí, no poďme sa pozrieť na umelecký koncept toho, ako by kryptomeny mohli vyzerať v podobe papierových peňazí. Jedná sa však len o návrh fanúšikov.

Fyzická podoba kryptomien

Bitcoin

Vytvorený v roku 2009 Satoshi Nakamotom, mnohí z nás nepovažovali Bitcoin (BTC) za investičnú príležitosť až do polovice minulého roka, keď jeho hodnota narástla na $20,000. Zlatá farebná schéma bankovky koreluje s tým, že Bitcoin je považovaný za digitálne zlato.

Ethereum

Projekt založený Vitalikom Buterinom v roku 2015 priniesol možnosť jednoduchej tvorby decentralizovaných aplikácií a ICO, ktoré boli umožnené prostredníctvom smart kontraktov. Názov Ethereum bol odvodený od slova „ether“, ktorý symbolizuje hypotetické neviditeľné médium, ktoré preniká vesmírom a umožňuje svetlu cestovať.

Litecoin

Niekedy označovaný ako „malý brat“ Bitcoinu, Litecoin (LTC) vytvoril Charlie Lee v roku 2011 ako ľahšiu a efektívnejšiu verziu práve Bitcoinu. LTC je určená na menšie platby a rýchlejšie transakcie. Litecoin Foundation nedávno získala podiel na nemeckej WEB banke a ďalej tlačí na možnosť LTC debetných kariet.

Ripple

XRP bol do kryptosveta uvedený v roku 2012. Postarali sa o to páni Chris Larsen a Jed McCaleb. Digitálne aktívum bolo kedysi označované ako Ripple kvôli skutočnosti, že bolo vytvorené na poháňanie Ripple siete. Ale vzhľadom na nevyriešené súdne spory a obštrukcie so SEC sa spoločnosť Ripple sa rozhodla, že tieto dva subjekty (mena a blockchain Ripple) sú úplne odlišné. Dizajn papierovej meny by sa tak mohol stať skôr zberateľským kúskom.

IOTA

IOTA Tangle plánuje revolúciu Internetu vecí (IoT), ako aj transakcií na blockchainoch, pretože má nulové poplatky. Spoločnosť IOTA bola založená v roku 2015 Davidom Sonstebom, Sergejom Ivancheglom, Dominikom Schienerom a Dr. Sergueim Popovom s jediným cieľom, aby  vytvorila menu pre Internet vecí.

Monero

Projekt bol založený v roku 2014 programátorom s online prezývkou thankful_for_today — známym pseudonymom Nicolasom Van Saberhagenom. Monero (XMR) sa stalo obľúbenou menou všetkých kryptonadšencov, ktorí oceňujú anonymitu. Monero si už prešlo dávkou kritiky aj zo strany vládnych organizácií a bolo už delistované z niektorých búrzJe zaujímavé, že pokiaľ sa nejedná o peniaze a financie občanov, tak majú všetci ústavné právo na súkromie…

DASH a Zcash

DASH je skratka pre Digital Cash (digitálna hotovosť). Vyznačuje sa vyššími transakčnými rýchlosťami a anonymitou. Projekt vytvoril Evan Duffield v roku 2014, ktorý je vyobrazený na bankovke.

Zcash (ZEC) vznikol v roku 2016 a je tiež známy svojou anonymitou. Používatelia majú pri výbere transakcií dve možnosti: používať verejný blockchain alebo anonymizovať transakciu. Zcash bol popularizovaný Edwardom Snowdenom, ktorý pripustil, že menu používa rovnako ako bratia Winklevossovci, ktorí pridali ZEC na ich burzu Gemini.

Zdroj: ethereumworldnews.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...