Sledujte nás aj na

Po roku 2017, kedy boli všetci kryptoinvestori naplnení očakávaniami a pozitivizmom prišiel rok 2018 a sním pre mnohých aj vytriezvenie. Rok 2018 sa niesol v duchu silnej recesie a niekoľkých prudkých pádov, ktoré spôsobili pokles cien kryptomien až o 80 %. O tých najdôležitejších udalostiach, ktoré prispeli k recesii sa dočítate v našom článku.

V roku 2018 sa veľké očakávania a sľuby mnohých projektov stretli s realitou. Počas celej 10 ročnej histórie kryptomien si mnoho projektov prešlo cyklami prudkého rastu a strmého pádu. V rokoch 2017 a 2018 vzniklo mnoho kryptomien, ktoré sa uchádzali o lukratívne miesta vo finančnom a blockchain sektore. Mnoho z nich však v dôsledku nepriaznivého vývoja skrachovalo. V nasledujúcich bodoch Vám predstavíme zopár najpodstatnejších faktorov, ktoré sprevádzali postupne sa zhoršujúcu náladu na kryptomenovom trhu v roku 2018.

Bitcoin
Bitcoin
$4,031.33
BTC -0.11%
Ethereum
Ethereum
$139.63
ETH -0.69%
XRP
XRP
$0.3148
XRP -1.02%

ICO vytriezvenie

Strata záujmu a nadšenia o ICO — počiatočné ponuky mincí (initial coin offerings), ktorá do istej miery ťahala kryptomenový trh v roku 2017, prispela vo veľkej miere k rozvoju recesie na trhu. Mnohí investori zrazu nemohli očakávať rýchle zisky, na ktoré boli pri ICO zvyknutí. Veľa projektov nedokázalo priniesť sľúbené produkty a niektoré nedokázali naplniť ani čiastkové ciele. ICO ako také priťahovalo mnoho slabých firiem, o čom sa v kryptokomunite vo všeobecnosti vedelo. Avšak množstvo nezrealizovateľných projektov zaskočilo nejedného investora. Navyše, mnoho tokenov sa ukázalo ako problémových. Jednou z najpoprednejších vlastností digitálnych aktív je ich nemennosť, avšak mnoho tokenov a s nimi spojených smart kontraktov sa ukázalo ako chybných, zle nadizajnovaných poprípade slabo zabezpečených. Zmrazené tokeny v Parity peňaženke a zneužitie nevhodne naprogramovaných smart kontraktov negatívne ovplyvnili množstvo projektov, pre ktoré boli dané tokeny esenciálne na ďalší  rozvoj projektu.

Výkonnosť ICO projektov v treťom štvrťroku 2018 je skutočným sklamaním

Mnoho tokenov tiež zažívalo riziká zo strany regulácií, nakoľko mnoho ICO projektov sa dostalo pod vyšetrovanie od autorít a finančných regulátorov v dôsledku distribúcie neregistrovaných tokenov typu cenné papiere. Veľa projektov tak bolo zastavených, zatiaľ čo spoločnosti hľadali spôsoby, ako ponúknuť tokeny tak, aby boli v súlade s neustále rozvíjajúcimi sa regulačnými a právnymi rámcami.

Problémy s Bitmainom

Bitmain, ťažobný gigant známy svojimi ASIC zariadeniami začal rok 2018 s veľkým úspechom. V druhom štvrťroku však došlo k oveľa horším výsledkom a očakávalo sa, že výsledky tretieho štvrťroka budú ešte o niečo horšie. Ťažba a investovanie do drahých zariadení začali strácať dynamiku, keďže trhové ceny Bitcoin nevykazovali žiadne známky oživenia. Teraz má Bitmain problémy s predajom svojich akcií v IPO začiatkom roka 2019. Navyše stabilita a dôveryhodnosť tohto kryptomenového sektora poznačila mnoho potenciálnych investorov, ktorý mali Bitmainu pomôcť prečkať toto obdobie. Podrobnejšie o Bitmaine a jeho dopade na kryptomenový trh sa dočítate v našom víkendovom bulletine tu.

Deanonymizácia kryptomien

V minulosti bola myšlienka úplne anonymných transakcií, ktoré niektoré kryptomeny ponúkajú, považovaná za revolučnú. Kryptomeny však museli urobiť kompromis: na to, aby sa mohli integrovať do starého finančného systému sa museli do veľkej miery vzdať anonymity. Medzičasom sa stali akousi normou právne predpisy ako poznaj-svojho-zákazníka (know-your-customer – KYC) a preverovanie kryptomenových búrz a ich používateľov v dôsledku zákona o financovaní v rámci boja proti terorizmu. Čo sa týka obchodovania na burzách, kryptomenové trhy tak po prvýkrát už neboli bez hraníc. Navyše mnoho kryptomenových platforiem zaviedlo zoznam krajín, ktoré boli vylúčené z obchodovania.

Európska únia naznačila možnosť regulácie kryptomien na federatívnej úrovni

Problémy s Tetherom

Začiatkom októbra 2018 kontroverzný a intenzívne kritizovaný stablecoin Tether (USDT) podľahol sérii problémov a pádov, ktoré vyústili v pokles ceny USDT až na $0.85. A to je pre kryptomenu typu stablecoin, ktorého prvou a najdôležitejšou vlastnosťou je stabilná cena (v tomto prípade $1) veľký problém. V tom čase Bitfinex, kryptomenová burza úzko spojená s Tetherom márne hľadala banku, ktorá by bola ochotná spolupracovať a podporiť tento kryptomenový projekt. Zlyhanie a pád ceny USDT spôsobil na trhoch s Bitcoinom nestabilitu, čo ďalej narušilo dôveru v kryptomeny. V tom momente Tether stiahol z obehu až 1.3 miliardy USDT tokenov a začal byť obzvlášť opatrný pri emitovaní nových tokenov a zväčšovaní likvidity. Bez finančných injekcií v podobe USDT, trhy s Bitcoinom naďalej klesali.

Predstavuje Tether tikajúcu bombu pre celý kryptomenový trh?

Negatívny vývoj na trhu s akciami

Po desaťročí kvantitatívneho zmierňovania a rekordných hodnôt na trhoch s akciami sa v poslednom štvrťroku 2018 smer prudko otočil. Napriek prianiam mnohých kryptofanúšikov je trh s akciami stále úzko spätí s kryptomenových trhom.

Až doteraz Bitcoin a ostatné kryptomeny existovali vo svete naplnenom likviditou, kde sa rýchly pohyb peňazí hnal za ziskom takmer akéhokoľvek typu. Kryptomenový trh sa ale zmenil a kryptomeny sa budú musieť prispôsobiť novému ekosystému, kde likvidita už nebude dosahovať predošlé vysoké úrovne. Toto by mohlo byť samo osebe najvýznamnejšou prekážkou pre kryptomenové trhy, kde sa nasledujúce mesiace ukáže plný dopad poklesu akciového trhu na ceny digitálnych aktív.

Záver

Napriek celoročnej recesii a značnému negativizmu, kryptomeny a blockchain technológia na tom nikdy neboli lepšie. Áno, ceny kryptomien sú v porovnaní so stavom z minulého roka na tom nesporne horšie, ale fundamenty, technologický pokrok a hlavne adopcia kryptomien do bežného života na tom nikdy neboli lepšie.

Lightning Network napreduje belskovým tempom – kapacita siete sa blíži k $2 miliónom

Dokazuje to prudko rastúci fintech sektor  aj neustále rastúce množstvo a objemy kryptomenových transakcií. Súčasný pesimizmus je na mieste a miestami je aj vítaný, pretože drží kryptomeny pri zemi, čím do určitej mieri prispieva k zdravému rastu tohto priemyslu. Avšak je dôležité, aby tento pesimizmus nezatienil zdravé uvažovanie. Kryptomenový trh sa raz otočí a treba byť preto ostražitý, pretože ako nás učí história kryptomien: po silných pádoch a dlhotrvajúcej recesii prichádza bezprecedentný rast. A ten ďalší môže byť naozajstnou peckou.

Zdroj: cryptovest.com



Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...