Sledujte nás aj na
Celá krypto komunita je od minulého týždňa v smútku. Trh začal náhle prudko klesať a od pondelka, 19. novembra nadobudlo toto klesanie ešte silnejšie obrátky. Mnohí sa pýtajú, čo spôsobilo tak náhlu zmenu? Existuje vôbec hranica, kde sa táto lavína cien zastaví?
Kryptomeny dosahujú svoje minimá
Aj keď by sme si mohli myslieť, že takáto lavína cien sa predsa musí na nejakej hranici raz zastaviť, mnohé kryptomeny majú svoje pseudo podporné hranice, na ktoré sú investori zvyknutí a očakávajú, že pod túto hranicu sa ich cena dostane len zriedka. Keď však cena klesne pod tento „pohodlný“ level, investori začnú byť nepokojní a ostro sledujú, či ich mena dosiahne svoje minimum z minulosti.
Kryptomenový trh sa aktuálne zmieta v obrovských poklesoch na cenách a stratách na trhovej kapitalizácii. Otázkou ostáva: „Kde majú jednotlivé kryptomeny svoje dno?“, „Čo sa s nimi stane, keď ho dosiahnu?“.
Bitcoin (BTC) so svojou podpornou hranicou $5,300 sa dnes skĺzol až pod hranicu $5,000. V čase písania článku je jeho cena na úrovni len $4 511,49, s dennou stratou 13.21 %. Okolo 10 hodiny doobeda sa jeho cena pohybovala dokonca pod touto hranicou len $4 380.
Bitcoin a jeho vývoj ceny počas 20. novembra 2018
Zdroj: coinmarketcap.com
Ethereum (ETH) dnes prekonalo aj svoje existenčné minimum z júla 2017 a počas doobedňajších hodín bola jeho cena na úrovni $127. Aktuálne sa ETH obchoduje za $143,64 so stratou 13.32 %. Jeho trhová kapitalizácia klesla na neuveriteľných $14 miliárd, čo je v porovnaní so začiatkom minulého týždňa takmer o $8 miliárd menej. Rozdiel medzi druhým Ripple (XRP) narástol na $4.3 miliardy oproti ETH.
Bitcoin Cash (BCH) dokázal o jednej hodine ráno padnúť o $100 z ceny $336 na $233. S aktuálnou dennou stratou 31 % sa isto všetci držitelia BCH sami seba pýtajú, či BCH ešte nejakú tú budúcnosť má, alebo ho navždy zatieni a vymení jeho hard fork...? Pre BCH ide o najnižšiu cenu od svojho vzniku. Zdá sa, ako by sa BCH rútilo späť k svojmu vzniku a chcelo nám dať všetkým svoje posledné zbohom.
Litecoin a Monero sú na tom podobne. Tak, ako momentálne aj zvyšok altcoinov. Dokonca aj Tether padá o 2.67 % a True USD o necelé 1 %. Jediným altcoinom v top 100 s pozitívnym smerom nahor je stablecoin USD Coin, ktorý bol len nedávno zalistovaný aj na burze Binance. Žeby toto zalistovanie prišlo v hodine dvanástej?
Kto / čo je teda vinníkom úpadku trhu?
Hľadať vinníka na finančných trhoch je vždy zložité. Väčšinou ide o viacero faktorov naraz. Kryptomenový trh je oveľa viac volatilnejší a náchylnejší na prudšie reakcie, ako tradičný trh s cennými papiermi. Je preto dosť zložité určiť, kto alebo čo za tak prudký pokles trhu môže. Na základe informácii a skúseností z minulosti možno určiť niekoľko podnetov, ktoré spôsobili tohtoročný najväčší úpadok trhu.
1. Keď klesá Bitcoin, klesajú aj altcoiny
Bitcoin je síce digitálna mena, no obchoduje sa s ním, akoby bol komoditou. Jeho celková ponuka je obmedzená, tak ako napr. zásoby zlata, preto sa časom stane nedostatkovým „zbožím“. Dopyt po ňom preto logicky neustále stúpa. BTC cena je však oveľa viacej volatilnejšia a sily trhu sú zodpovedné za to, že jeho cena sa správa podobne, ako cena zlata. Tým, že sú altcoiny naviazané na BTC, ktorá je prvá a najpopulárnejšia digitálna mena, ich pohyby cien nasledujú volatilitu BTC. Mnohé kryptomeny sú obchodované práve v páre s BTC.
2. Negatívny vplyv médií
Verejné vnímanie meny je ovplyvnené titulkami o páde trhu, ako aj negatívnymi vyhláseniami finančných inštitúcií, ktoré spochybňujú platnosť meny. Jedným z príkladov tohto efektu je udalosť v roku 2017, keď sa generálny riaditeľ spoločnosti JP Morgan vyhrážal, že vyhodí každého pracovníka z jeho banky, ktorý investuje do BTC. Digitálna mena okamžite utrpela stratu 6 %. Titulky s negatívnym trendom trhu spôsobujú, že investori sa zo strachu o svoje investície, začnú správať iracionálne, čo má tiež veľký vplyv na trh.
3. Nedostatočná bezpečnosť:
Aby BTC získalo cenovú stabilitu, musia mať investori a spotrebitelia bezpečný priestor na ukladanie svojich finančných prostriedkov. Bohužiaľ, problémy s bezpečnosťou majú vplyv na dôveru, ako aj na používanie BTC. Významné udalosti z minulých rokov, ale aj tohtoročné kyber útoky na kryptomenové burzy, či peňaženky spôsobili odcudzenie prostriedkov mnohých investorov.
4. Prísne vládne nariadenia:
Bitcoin je decentralizovaný a nemá centrálnu autoritu, ktorá by ho regulovala. To umožňuje používateľom vyhnúť sa bežným platobným postupom. Je to atraktívne pre mnoho používateľov digitálnych mien, pretože to znamená nulovú alebo centrálnu infláciu. Môže to však priťahovať aj pozornosť kybernetických zlodejov, ktorí milujú krádež bez toho, aby zanechali digitálnu stopu. Vlády odmietli prijať menu, pretože finančné inštitúcie a banky majú obavy z jej schopnosti podporovať pranie špinavých peňazí alebo spáchať trestné činy. Začiatkom tohto roka minister financií Indie uviedol, že kryptomeny nebudú považované za zákonné platidlo krajiny. Nedôveru si získali aj kvôli faktu, že sú rozšírené v rôznych nezákonných činnostiach. Facebook, Google taktiež vyžadujú, aby inzerenti krypto a BTC absolvovali prísny schvaľovací proces. Zakázané boli aj reklamy na počiatočnú ponuku mincí (ICO).
5. Oneskorenie v rozhodovaní SEC o Bitcoin ETF:
Komisia pre cenné papiere (SEC) ešte stále nerozhodla o prijatí Bitcoin ETF (exchange traded fund). Odborníci sa tiež domnievajú, že schválenie tohto fondu by mohlo spôsobiť, že hodnota BTC rýchlo porastie. Žiadosť bola predtým zamietnutá z dôvodu volatility digitálnej meny. Oneskorenie ovplyvnilo aj iné altcoiny, nielen BTC.
Zdroj: smartetereum.com
Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!
Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!
ETH:
BTC: