Sledujte nás aj na

Blockchain Transparency Institute (BTI) vydal správu, v ktorej tvrdí, že kryptomenové burzy zavádzajú pri informáciách o objeme obchodovania a trhovej kapitalizácii až do výšky $6 miliárd.

Výskumníci v BTI hodnotili aktivitu používateľov a návštevnosť najväčších kryptomenových búrz na trhu, porovnávajúc objem obchodovania a trhovú kapitalizáciou, ktorú oficiálne udávajú s inými metrikami. Výskumníci pri svojej štúdii využili metódu Slippage, ktorá je využívaná na analyzovanie výstupov kryptomenových búrz. Pomocou tejto metódy sa analyzuje likvidita objednávok na daných burzách za účelom overenia štatistík o obchodoch, ktoré jednotlivé burzy posúvajú verejnosti.

Celú správu nájdete tu.

Skoro polovica denného objemu je falošná

V súčasnosti je podľa stránky CoinMarketCap denný objem obchodovania na kryptomenových burzách približne $13.5 miliardy. Výskum spoločnosti BTI však tvrdí, že až $6 miliárd z tohto objemu je falšovaných. Burzy údajne využívajú rôzne stratégie za účelom umelého navýšenia objemu, ako napríklad používanie trejdovacích botov alebo wash trading. Jedná sa o formu manipulácie s trhom, pri ktorej investor súčasne predáva a nakupuje tie isté aktíva – kryptomeny – na vytvorenie zavádzajúcej, umelej činnosti na trhu.

Wash trading je podvodné obchodovanie so sebou samým, aby sa vytvoril falošný dojem o dopyte na trhu, ktorý láka investorov.

Výskum spoločnosti BTI využíval parametre ako webovú návštevnosť, angažovanosť a objem z dôveryhodných zdrojov (napr. SimilarWeb). Podľa štúdie viac ako 70% kryptomenových búrz zmanipulovalo svoje objemy obchodovania minimálne trojnásobne prostredníctvom neprehľadných a prinajmenšom morálne otáznych aktivít.

„Prieskum obchodných objemov 130 najlepších búrz odhaduje, že viac ako $6 miliárd denného objemu obchodovania je falšovaných, pričom cez 67 % denného objemu vzniká wash tradingom. Viac ako 70 % z top 100 búrz je pravdepodobne zapletených do wash tradingu, čo umelo navyšuje ich udávaný objem takmer trojnásobne,“ píše sa v správe.

Spoločnosť BTI však zdôraznila, že niektoré popredné burzy ako Bittrex, Kucoin a Bithumb udávajú legitímne objemy, keďže počet ich jedinečných návštevníkov je úmerný objemu obchodovania. Väčšina búrz, ktoré poskytujú údaje trhu s kryptomenami majú desiatky tisíc unikátnych návštevníkov denne, no stovky miliónov dolárov v obchodovanom objeme každý deň. Uvádzajú teda čísla a štatistiky, ktoré nemožno odôvodniť.

V správe sa ďalej píše:

„Burzy ako Bittrex, Kucoin, Cryptopia a Bithumb majú oveľa vyšší počet jedinečných návštevníkov, než naznačuje ich objem obchodovania. To nepriamo dokazuje, že údaje, ktoré poskytujú sú pravdivé, keďže by jednoducho mohli uvádzať vyšší objem bez toho, aby to bolo podozrivé. „

Prečo kryptomenové burzy falšujú objemy obchodovania?

Podľa BTI, väčšina nových používateľov prichádza na burzy skrz affiliate odkazy a referral programy z CoinMarketCap. Pri niektorých burzách tvorila návštevnosť z affiliate linkov z CoinMarketCapu až 83 % celkového affiliate objemu.

Z tohto dôvodu je mimoriadne dôležité, aby burzy svojimi informáciami o obchodovaní kryptomien apelovali na investorov. Je to vcelku logické, keďže investori majú tendenciu vyhýbať sa kryptomenových burzám s nízkou likviditou kvôli ťažkostiam pri nákupe a predaji a navyše s nízkou trhovou kapitalizácou na trhu týchto platforiem.

„Z údajov zo SimilarWeb sa tiež vyplýva, že až 90 % návštev na nových a začínajúcich burzách pochádza z rôznych kryptomenových rebríčkov a až 83 % z CoinMarketCap-u. To je dôvod, prečo mnohé burzy falšujú svoje denné objemy. Skrátka sa chcú dostať v rebríčkoch vyššie,“ dodáva správa.

CoinMarketCap už čelil dávke kritiky za nesprávne vyhodnocovanie dát. Svoju politiku voči dátam z búrz aj pre zalistovanie nových búrz už výrazne upravil.

Záver

Pomerne jednoduchým riešením falšovania objemu je apelovanie na poskytovateľov trhových údajov, aby sa pokúšali odstrániť alebo penalizovať burzy, ktoré využívajú tradovacích botov a wash trading. Avšak, keďže pre kryptomenové obchodné platformy neexistuje žiaden legislatívny a regulačný rámec je mimoriadne ťažké takéto kroky presadiť.

Zdroj: ccn.com

 Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...