Sledujte nás aj na

Členské krajiny G20 opätovne vyjadrili svoju podporu Finančnej akčnej skupine (FATF) v otázke postupu proti praniu špinavých peňazí. Rovnako súhlasili aj s dodržiavaním odporúčaní tejto organizácie týkajúcich sa kryptoaktív.

FATF odporúča burzám viesť záznamy o transakciách

The Financial Action Task Force je medzivládnym orgánom založeným v roku 1989 ministrami členských štátov. Cieľom FATF je stanoviť normy a podporiť účinné vykonávanie právnych, regulačných a operačných opatrení na boj proti praniu špinavých peňazí, financovaniu terorizmu a iným súvisiacim hrozbám pre integritu medzinárodného finančného systému.

Začiatkom mája zorganizovala FATF svoje každoročné konzultačné fórum. Zúčastnilo sa ho viac ako 300 zástupcov súkromného sektora, vrcholní predstavitelia 36 krajín a dve medzinárodné organizácie vrátane Európskej komisie. Jednou z hlavných tém bolo zavedenie povinností v oblasti boja proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu na činnosti týkajúce sa obchodovania kryptomien.

V diskusii, ktorej sa zúčastnili aj zástupcovia búrz či poskytovatelia služieb súvisiacich s kryptomenami sa účastníci zamerali na opatrenia uplatniteľné na prevody kryptomien, predovšetkým na vedenie záznamov a oznamovanie podozrivých transakcií. FATF prisľúbila, že svoje usmernenia bude pravidelne aktualizovať, a zároveň pomáhať jurisdikciám a súkromnému sektoru s ich zavádzaním do praxe.

Kryptomeny nabúravajú tradičný systém – tvrdí generálna manažérka IMF

Rusko so zákonom o kryptomenách mešká už vyše roka

Medzi prvé krajiny, ktoré oznámili implementáciu noriem stanovených FATF patrí Rusko. Pôvodne chcela ruská vláda zaviesť jednotný zákon usmerňujúci obchodovanie s kryptomenami ešte v lete minulého roku. Návrh však stále nebol prijatý a lehota sa posunula na júl 2019.

Podľa predsedu Výboru pre finančný trh, Anatolija Aksakova, je však možné, že ani tento termín sa nestihne, keďže prijatie zákona o digitálnych aktívach je nateraz zastavené. Dôvodom sú práve požiadavky FATF, s ktorými Rusko vo svojom prvotnom návrhu nepočítalo.

Lídri G20 sa dohodli na medzinárodných krypto daniach

Japonsko spolupracuje s krajinami G20

Japonsko, ktoré bude v júni hostiteľom summitu G20, aktívne pracuje na implementácii globálnych noriem týkajúcich sa kryptomien. Snemovňa reprezentantov schválila minulý týždeň zákon týkajúci sa kryptomien, ktorý podľa jej predstaviteľov spĺňa všetky požiadavky FATF.

Autori zákona uviedli, že na jeho návrhu spolupracovali s každou krajinou organizácie G20. Japonská vláda zároveň uviedla, že zvyšným členským krajinám poskytne príručku, ktorá im pomôže vypracovať vlastné lokálne zákony.

Chainalysis: Exaktné splnenie noriem nie je technicky uskutočniteľné

Na usmernenia vydané FATF zareagovala aj analytická spoločnosť Chainalysis. Tá vo svojej správe upozornila, že usmernenie FATF, v podobe v akej sa v súčasnosti pripravuje, by malo veľký vplyv na odvetvie kryptomien:

Existujú jasné technické prekážky, ktoré bránia tomu, aby spoločnosti pôsobiace v kryptoodvetví mohli spĺňať tieto normy. Kryptomeny boli pôvodne navrhnuté ako peer-to-peer finančný systém, ktorý nemá centrálny riadiaci orgán. Požadovanie prenosu informácií identifikujúcich účastnícke strany nie je technicky uskutočniteľné.

Na druhej strane Chainalysis uviedla, že na splnenie požiadaviek stanovených FATF by burzy mohli využiť dáta zozbierané v rámci KYC (Know Your Customer) registračného procesu. Tie by mohli následne priradiť ku konkrétnym transakciám, čím by získali informácie o jej odosielateľovi a príjemcovi.

Francúzsko vyzýva európske štáty na prijatie jednotného postoja v otázke regulácií kryptomien

Zdroj: news.bitcoin.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...