Sledujte nás aj na

Naposledy, keď bola japonská krypomenová burza Mt. Gox hacknutá, bola to ničivá rana pre kryptomenový ekosystém. V ďalšom veľkom útoku, tentokrát na japonskú burzu Coincheck, bola odcudzená približne rovnaká suma, avšak kryptrh zaznamenal len jemný prepad. Dôvody Vám priblížime v tomto článku.

Rovnaké prípady, iné dôsledky

V roku 2014 došlo k neslávne známemu útoku na burzu Mt. Gox, pri ktorom bolo odcudzených 850,000 Bitcoinov v tom čase v hodnote dokopy $450 miliónov. Burza najprv dokázala útok tajiť, no vyšetrovanie nakoniec ukázalo, že Bitcoiny boli kradnuté postupne od roku 2011. Burza nakoniec vyhlásila bankrot a trvalo to až dva roky, kým sa kryptomenový trh úplne zotavil. Väčšina investorov svoje Bitcoiny ani peniaze už nikdy nevidela.

V piatok 24.1.2018 došlo k ďalšiemu útoku, tentokrát na japonskú burzu Coincheck. Jedná sa o doposiaľ najväčší útok v kryptokomunite vôbec. Podľa viacerých zdrojov, z Tokijskej burzy Coincheck bolo v popoludňajších hodinách odcudzených niečo viac ako $490 miliónov v kryptomenách, konkrétne 500 miliónov NEM tokenov (XEM). Krátko potom, ako sa na krádež prišlo, burza pozastavila obchodovanie s XEM a niektorými ďalšími kryptomenami.

Zatiaľ čo správa o krádeži poslala cenu XEM smerom na dol až o 11%, údaje z CoinMarketCap naznačujú, že trh sa už začal uzdravovať. Väčšina kryptomien na správy zareagovala, no jednalo sa len o mierny jednociferný pokles. Prečo trh nezareagoval prudkým prepadom ako v prípade Mt. Gox v roku 2014?

V čase najväčšej slávy bola Mt. Gox najpopulárnejšou platformou na obchodovanie s Bitcoinom. Štatistiky udávajú, že burza Mt. Gox určité obdobie sprostredkovávala až 70% všetkých BTC obchodov na svete. To bolo v čase, keď existovalo len zopár naozaj funkčných búrz a altcoiny boli stále novinkou. Hacknutie tak dôležitej burzy a krádež de facto jedinej podstatnej kryptomeny v takom rozsahu znamenalo ťažkú ranu pre kryptoekosystém. V súčasnosti existujú desiatky kryptomenových búrz. Bitcoin síce stále kraľuje trhu, avšak jeho dominancia je na ústupe. NEM však tvorí len zlomok trhovej kapitalizácie kryptomien a ani z ďaleka nemá taký vplyv na kryptotrh, ako mal Bitcoin v roku 2014.

Chris Burniske, partner spoločnosti Placeholder VC, vypočítal, že Mt. Gox hack predstavoval zhruba 5% všetkých agregovaných hodnôt kryptomenových aktív v roku 2014. Pre porovnanie, Coincheck predstavuje menej ako 0.25% agregovanej hodnoty.

Burniske povedal: „Vplyv Mt. Gox na kryptomenový trh bol rádovo väčší ako je to v prípade Coincheck.“

Nádej pre obete?

Podstatným rozdielom je, že okradnutí používatelia kryptoburzy Coincheck, narozdiel od používateľov Mt. Gox, majú nádej, že ich odškodnia. Počas tlačovej konferencie vedúci predstavitelia spoločnosti Coincheck uviedli, že zákazníci budú kompenzovaní za ich ukradnuté kryptomeny, hoci v súčasnosti nie je jasné, či budú plne preplatené.

Paul Rieger, člen tímu NEM Europe, ktorý vyvíja token XEM, povedal, že jeho spoločnosť sa momentálne snaží označkovať ukradnuté XEM tokeny a zdieľajú informácie o postihnutých adresách s burzami.
Pretože NEM je platforma založená na účtoch, všetky pridružené účty môžu byť označené, čo umožňuje burzám vedieť, či finančné prostriedky na účte boli ukradnuté alebo nie.

Rieger povedal, že tretie strany pomohli pri označovaní účtov zdieľaním informácií o legitímnych výberoch z Coincheck. Nie je však úplne isté, že každý označený účet obsahoval ukradnuté XEM, alebo že každý ukradnutý token bol označený.

Tip: Z dlhodobého hľadiska odporúčame uchovávať kryptomeny v peňaženkách, od ktorých vlastníte súkromný kľúč. Budete tak chránení pred podobnými prípadmi hacknutia burzy.

Revitalizácia XEM

Údaje z CoinMarketCap ukazujú, že zatiaľ čo sa ceny kryptomien po odhalení podobných útokov zvyčajne prepadnú, každá z top 20 kryptomien sa už do určitej miery zotavila. XEM sa začal zotavovať po tom, ako dosiahol hranicu 76.5 centov, čo je stále vyššie ako 72.1 centov za token zo 17. januára. Momentálne sa XEM obchoduje za $0.837187 s trhovou kapitalizáciou viac ako $7.7 miliardy.

Prepad hodnoty XEM po útoku. V červeným kruhom je vyznačený moment odhalenia útoku.

 Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...