Sledujte nás aj na

Dnes sme sa zobudili do naozaj červeného rána. Takmer každá kryptomena v rebríčku zoradenom podľa trhovej kapitalizácie momentálne vykazuje cenový prepad. Tento prepad sa počíta rádovo v desiatkach percent, čo je naozaj dosť veľa. Bitcoin sa zo svojej rekordnej sumy približne $20,000 postupne v priebehu týždňa prepadol až pod hranicu $13,000, čo predstavuje prepad o 35%. Samozrejme BTC so sebou stiahol aj drvivú väčšinu altcoinov (česť výnimkám – Ripple).

Ako to už v kryptosvete býva, po veľkej sláve prichádza aj relatívne veľký pád. Po svojom rekordnom raste a dosiahnutí svojho ATH (All time High) na úrovni $20,000, musela prísť korekcia trhu. Posledný predvianočný týždeň zažíva táto najpopulárnejšia decentralizovaná kryptomena svoje štvrťročné zrážky a cena sa prepadla v priebehu pár hodín zo $17,500 na $12,800. To znamená prepad o $4,700 alebo viac než 25%.  Bitcoin už zniesol podobný prepad len pár dní dozadu,  10. Decembra 2017.  Ani vyhliadky do blízkej budúcnosti nevyzerajú veľmi ružovo. Mempool je preťažený, zavádzajú sa nové reštrikcie a vnútorné politiky, vysoké transakčné poplatky, či obvinenia z vnútropodnikového obchodovania v spoločnosti Coinbase, jednej z najpopulárnejších krypto platforiem môžu byť pre mnohých signály k predaju.

Ako sa rok 2017 blíži ku koncu, je tento prepad Bitcoinu a vlastne aj prepad celého kryptotrhu tým najväčším prepadom, ktorý sa tento rok odohral. Približne 30%-né prepady sme tento rok už zaznamenali, ale trh sa z nich zotavil prakticky ihneď.

Prepad BTC za 24 hodín

Po uvedení CME futures kontraktov na trh sa tieto kontrakty v jednom okamihu obchodovali za $18,000 pričom momentálne sa ich cena pohybuje na hranici $14,000. To je cena kontraktov, ktoré majú vypršať v jaunuáry.

Po obrovskom náraste nových používateľov a záujemcov o kryptomeny, hlavne o Bitcoin, môže byť tento týždeň vnímaný ako istý druh nováčikovskej paniky. Títo nováčikovia možno nevedia čo presne ešte v podobných situáciách robiť, a tak sa stávajú obeťami tzv. panic sell, panického predaja. K panike možno ešte pridá aj tentoraz negatívny rekord pre Bitcoin, akým je 280,000 transakcií čakajúci na potvrdenie. Samotný hash rate celej BTC siete klesol na približne 8.4 PH/s (petahash za sekundu; 1 PH/s = 1 milión Gh/s). Toto všetko spolu so zvýšením obťažnosti siete spôsobili spomalenie tvorby nových blokov z pôvodných asi 7 minút na 13 minút,  čo spôsobilo upchatie BTC siete.

Tentoraz však investori neprelievali svoje financie do Bitcoin Cash. V tomto prípade traderi presúvajú svoje zisky priamo do likvidity alebo do USDT, čo je špeciálny token, ktorý má byť krytý americkým dolárom a momentálne poháňa už niekoľko veľkých kryptomenových búrz. Altcoiny padajú tiež, no USDT (známy aj pod menom Tether) sa stal jednou z najaktívnejších mien za posledných pár dní.

Tether na treťom mieste v najpoužívanejších mien

Ďalšie dôvody pádu

S Bitcoinom sme skončili

Je dosť možné, že Bitcoin stráca na hodnote aj preto, lebo sa na scéne objavili noví, naozaj tvrdí súperi. Po technologickej stránke Bitcoin dosť zaostáva. Aj keď sa pracuje na vylepšeniach asi to nestačí v porovnaní s tým, čo ponúkajú projekty ako Cardano, IOTA či Ripple. Stačí si porovnať lacné a rýchle transakcie verzus 280,000 čakajúcich transakcií, ktoré majú ďaleko od lacných a zistíte, že Bitcoin nie je až taký neporaziteľný ako sa môže zdať.

Koncoročné zúčtovanie

Možno len nastal čas vytiahnuť tohtoročné zisky aj keď je už trochu neskoro na nakupovanie darčekov. Tento rok bol ku kryptomenám viac než priaznivý a zisk si treba trochu aj užiť. Za posledných 24 hodín bolo tradovaných viac ako $17 miliárd v BTC.

Nepriaznivý efekt BTC Futures

Niektorí tvrdia, že za prepadom trhu stojí hlavne spustenie obchodovania s BTC futures na veľkých burzách CBOE a CME. Začiatok prepadu korešponduje so začiatkom spustenia futures na CME burze. Treba ale brať na vedomie, že kúpa BTC futures neovplyvňuje spotové nákupy Bitcoinu, aspoň zatiaľ nie.

Takto sa kryptotrh správa

Na podobné prepady cien si už investori v kryptosvete určite zvykli a považujú ich len za signál k nákupu. Povedzme, že sa jedná o predvianočné výpredaje. Ako rýchlo cena narástla tak rýchlo aj spadla a znova sa určite dočkáme rastu, povedzme, že asi až v novom roku. Treba ešte poznamenať, že trhová kapitalizácia tiež utrpela veľkú ranu v podobe $200 miliardového poklesu. Momentálne sa pohybuje okolo $418 miliárd.

Zdroj: coinmarketcap.com, cryptocompare.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...