Sledujte nás aj na

Pred týždňom Komisia SEC zamietla žiadosť o spustenie Bitcoin ETF navrhovanú známymi kryptodvojičkami, bratmi Winklevossovcami. Jedna komisárka, Hester Peirceová, však hlasovala pre schválenie tejto žiadosti. V článku sa pozrieme na vysvetlenie komisárky, prečo hlasovala za schválenie Bitcoin ETF a prečo komisia odmietla druhú žiadosť podanú Winklevossovcami.

“Som veľký fanúšik inovácií“

V rozhovore pre Cryptotrader spoločnosti CNBC, komisárka SEC Hester Peirceová vysvetlila, že je v súčasnosti jedným zo štyroch komisárov, ktorí sú zodpovední za osud Bitcoin ETF (keď je komisia v plnej sile skladá sa z piatich členov).

Minulý týždeň sme písali, že práve Peirceová prejavila svoj nesúhlas s odmietnutím Winklevoss Bitcoin ETF a vyhlásila, že rozhodnutie „podkopáva ochranu investorov“.

Komisárka SEC Hester Peirceová

Peirceová pôsobí na pozícii komisárky len šesť mesiacov. Predtým pracovala ako právny poradca. Teraz hovorí, že je potešená, že má príležitosť zapojiť sa do debaty tak výrazne sa dotýkajúcej kryptomenovej oblasti.

„Myslím si, že máme dôležitú úlohu, ktorá ukazuje Spojeným štátom a celému svetu, že naše kapitálové trhy sú otvorené inováciám,“ povedala Peirceová.

„A to je to, čo si minulý týždeň vyslúžilo môj nesúhlas, a čo ma naozaj priviedlo k tomu, aby som sa vrátil späť do agentúry ako komisárka.“

Peirceová taktiež odhalila, že v súčasnosti nepatrí medzi BTC „hodlerov“, pretože by bolo pre ňu potenciálne obtiažne zachovať si objektívny názor a pohľad na vec.

„Bitcoin nevlastním. Ale som veľkým fanúšikom inovácií a myslím si, že v tomto priestore je veľa zaujímavých impulzov na vyriešenie problémov, s ktorými sa už dlho pasujeme. Tie môžu byť vyriešené za pomoci Bitcoinu, kryptomien a blockchainu,“ dodala.

Nie je dôvod zakazovať Bitcoin ETF

Keďže Komisia má v súčasnosti štyroch členov, Peirceová uviedla, že bola vo veci Bitcoin ETF prehlasovaná v pomere 3 : 1.

Komisia tvrdí, že navrhovaná zmena nebola v súlade s riadiacim zákonom, konkrétne zákonom o cenných papieroch. Pierceová ako jediná z komisie s týmto tvrdením nesúhlasila.

„Zastávam názor, že zmena, ktorá bola predložená, bola v súlade so zákonom o burzách, takže nie je dôvod, aby sme nedovolili pokračovanie tohto produktu,“ vysvetlila.

Podľa nej SEC už presahuje svoju právomoc. Agentúra sa zamerala na podkladové aktívum — Bitcoin a jeho prípadnú cenovú manipuláciu na trhoch všeobecne. Mala pritom preskúmať konkrétny trh, na ktorom by sa spustilo obchodovanie s produktom ETF.

Peirceová povedala:

„Tým, že bol zohľadnený Bitcoin ako podkladové aktívum fondu, sme prekročili rámec toho, čo nám štatút umožňuje. Mali by sme sa sústrediť na trh, na ktorom by sa burzový produkt obchodoval, na rozdiel od zamerania sa na podkladové trhy Bitcoinu.“

Komisárka vytvorila paralely s trhom pre zlato či ropu, kde skutočné podkladové aktíva nie sú skúmané tak ako Bitcoin v tomto prípade.

„Nie je v rámci našej pôsobnosti ísť a skúmať, ako tieto trhy (zlato, ropa) skutočne fungujú. Mali by sme sa sústrediť na trh, ktorý obchoduje s cennými papiermi, v tomto prípade s burzovo obchodovanými fondami (ETF),“ povedala.

Kedy by sme mohli Bitcoin ETF očakávať?

Nie je žiadnym tajomstvom, že spoločný návrh spoločností CBOE, VanEck a SolidX sa teší medzi investormi najväčšiemu záujmu spomedzi všetkých Bitcoin ETF žiadostí, ktoré sú aktuálne posudzované. Práve od tohto ETF sa očakáva, že konečne postrčí cenu BTC výrazne nahor. Tá sa aktuálne pohybuje na úrovni 7,040 $, čo predstavuje 6 % pokles na 24-hodinovom grafe.

24-hodinový vývoj ceny BTC

Peirceová sa zdržala špekulácií o tom, či môžeme do konca roka 2018 očakávať Bitcoin ETF, ako aj pripomienok k ďalším produktom, ktoré sa práve posudzujú.

„Budeme posudzovať každú žiadosť na základe jej vlastných faktov a okolností a uvidíme, čo sa stane,“ dodala.

Peirceová zároveň dúfa, že Komisia vezme do úvahy jej nesúhlas, pretože verí, že spustenie Bitcoin ETF by „zvýšilo príležitosti pre investorov, čo toto posledné rozhodnutie neurobilo.“

Vysvetlila:

„Keďže sa do tejto oblasti nalievajú nemalé prostriedky, chcem sa uistiť, že my ako národ sme miestom, kde ľudia môžu prísť, inovovať a  pritom sa neobávať regulačnej štruktúry, ktorá by im v inováciách bránila.”

Akákoľvek regulačná agentúra má pred sebou ťažkú úlohu, keď sa zaoberá inováciami. Inovácia je dôležitá pre investorov, ale aj pre ekonomiku ako celok, čo znamená, že ovplyvňuje životy skutočných ľudí.

Samozrejme, že chceme mať ochranu, ale ak budeme mať systém, ktorý nebude vyhovovať inováciám, tie sa presunú inde alebo sa ani nebudú konať. A to už skutočne môže ublížiť ľuďom.

Rozhodnutie o návrhu spoločnosti VanEck/Solidx je naplánované na 10. augusta, aj keď je pravdepodobné, že Komisia požiada o odloženie rozhodnutia do roku 2019.

Zdroj: bitcoinist.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...