Sledujte nás aj na

Nebojte sa, nie je to vtip ani hádanka. Jedná sa o pokus previesť cenu BTC na barel ropy a pozrieť sa na energetickú spotrebu pri ťažbe Bitcoinov. Obrovský boom Bitcoinu vyvíja značný tlak na ťažiarov a celý proces emitovania nových Bitcoinov. Mineri musia udržať krok so stále sa zvyšujúcimi nárokmi nielen na hardware, ale aj na energiu vynaloženú na vyťaženie jednej mince.

Jednou z možností ako si mineri môžu zaistiť konkurencieschopnosť na tomto “ťažobnom poli”, je nájsť spôsob, ako znížiť náklady na energiu. Zníženie elektrickej spotreby by malo pozitívny dopad na minerov, Bitcoin, ale aj na životné prostredie.

Cena Bitcoinu

Každý, kto sa orientuje v kryptosvete vie aj o polnoci aká je aktuálna cena Bitcoinu vo fiat menách. Ak nie, stačí pozrieť vyššie na náš ticker v záhlaví stránky. Teraz sa však chceme pozrieť na cenu Bitcoinu z iného hľadiska.

Bitcoinový “ťažiarenský priemysel” spotrebuje ročne 22,5 TWh energie, čo zodpovedá 13 239 916 barelom ropy (približne 2.1 miliardy litrov). 12.5 BTC je vyťažených každých 10 minút, čo stanovuje priemernú cenu za jeden Bitcoin na 20 barelov ropy.

Áno, jedná sa o naozaj veľkú spotrebu ak vezmeme do úvahy fakt, že sa spotrebuje na vytvorenie akejsi virtuálnej meny. No táto virtuálna mena je momentálne ohodnotená na cenu rovnajúcu sa takmer 100 barelom ropy.

Napriek pozitívnym vyhliadkám existujú vážne environmentálne následky pre ťažobný sektor Bitcoinu. Ak bude boom pokračovať, bude v tomto smere nevyhnutný vznik šetriacich opatrení.

Pre porovnanie, celková svetová energetická spotreba na ťažbu Bitcoinu je asi 40-krát vyššia ako energia potrebná na chod celej siete Visa. Preto by sa mala dostať do centra pozornosti Bitcoin či Ethereum komunity aj otázka spotreby. Sú to práve oni, kto pomýšľajú za pár rokov spracovať rovnaké množstvo transakcií ako spomínaná Visa.

Lacná energia

Nie je prekvapením, že ťažbe Bitcoinu kraľujú práve tie krajiny, kde je lacná elektrická energia. 

Čína bola dlho ťažobným centrom Bitcoinu, pretože má najlacnejšiu elektrickú energiu. S pribúdajúcimi reštrikciami o toto prvenstvo s veľkou pravdepodobnosťou príde. Oči sa upierali na Rusko, suseda Číny, kde sa tiež ťaží vo veľkom. Socialistická krajina sa však vybrala rovnakým smerom ako Čína.

Zákazy kryptomien v niektorých krajinách môžu otvoriť dvere s príležitosťou pre iné krajiny.

Bitcoin treba schladiť

Budúcnosť ťažby kryptomien sa zdá byť oveľa ekologickejšia, efektívnejšia, a tým pádom aj ekonomickejšia. Mnohé spoločnosti sa pozerajú na krajiny ako Island a Kazachstan, kde sú teploty celoročne nižšie. V ich prípade by to znamenalo, že nebude potrebné vynaložiť obrovské náklady na chladiace systémy, čo v konečnom dôsledku prinesie aj zníženie spotreby elektriny.

Okrem toho existujú pokusy o využívanie udržateľných a obnoviteľných zdrojov energie na samotnú kryptoťažbu. V 21. storočí sú ekologické a enviromentálne otázky v popredí. Preto je potrebné v súvislosti s ťažbou kryptomien brať do úvahy aj životné prostredie.

Zdroj: cointelegraph.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...