Sledujte nás aj na

V súčasnosti je v obehu približne 17.8 milióna bitcoinov (BTC), čo znamená, že ešte približne 3.2 milióna BTC bude potrebné vyťažiť pred dosiahnutím maximálneho počtu 21 miliónov BTC. Skutočné množstvo bitcoinov v obehu je však podstatne nižšie ako 17.8 milióna. Expert na kryptomenovú bezpečnosť Jameson Lopp odhaduje, že 4 milióny BTC sú natrvalo stratené, či už preto, že ich vlastníci stratili svoje osobné kľúče alebo aj pre to, že zomreli.

Najbližší BTC halving sa očakáva v máji 2020

Bitcoin mineri zabezpečujú chod siete. Na oplátku sú mineri za túto službu odmeňovaní bitcoinom, ktorý získa ten jednotlivec (alebo skupina ľudí), ktorý vyťaží daný blok na blockchaine. V súčasnosti má odmena za vyťaženie jedného bitcoin bloku výšku 12.5 BTC. Táto odmena sa však pri nasledujúcom Bitcoin halvingu, ktorý sa očakáva v máji 2020, zníži na 6.25 BTC.

Prečo je maximálny počet bitcoinov nastavený na 21 miliónov?

Mineri pravdepodobne podstatnú časť vyťažených BTC míňajú na pokrytie prevádzkových nákladov (elektrina, hardvér, zamestnanci). Bitcoin halving je preto netrpezlivo očakávaný tými, ktorí investujú do BTC, pretože znižuje ponuku čerstvých BTC vstupujúcich na trh, čím sa zvýši dopyt.

K Bitcoin halvingu dochádza každých 210,000 blokov. Čas budúcich halvingov sa dá preto presne vypočítať, keďže poznáme výšku súčasného bloku, a vieme aj, že nový blok sa vyťaží každých 10 minút.  Živý odpočet k najbližšiemu halvingu nájdete na tejto stránke.

Víkendový ฿ulletin: Kto hľadá – nájde, počet stratených bitcoinov však narastá

„Chvíľu“ to ešte potrvá

Odhaduje sa, že posledný bitcoin bude vyťažený v roku 2140, keď odmena za vyťaženie nového bloku klesne pod 1 satoshi (najmenšia hodnota BTC). Samozrejme, to by museli Bitcoin mineri ťažiť nasledujúcich 122 rokov, čo nie je ani zďaleka isté. Aj potom by však mineri mali motiváciu udržovať sieť, pretože by stále vyberali poplatky za zabezpečenie transakcií, aj keď by už neboli žiadne odmeny za samotné vyťaženie bloku.

Počet vyťažených bitcoinov a jednotlivé odmeny za vyťaženie každého bloku v sieti. Zdroj: bitcoin.it

Čo sa stane, keď bude vyťažený posledný bitcoin?

S vyťažením posledného BTC bloku a vyzbieraní odmeny sa všetci mineri zbalia a svoju činnosť ukončia. Aj takto by to mohlo vyzerať v roku 2140, no pravdepodobne nebude. Bitcoin mineri si za svoju prácu prerozdeľujú aj transakčné poplatky, a tieto poplatky by mali udržať chod Bitcoin siete nad vodou. Vízia je taká, že s rastúcou cenou bitcoinu sa zvýšia aj poplatky alokované na každú transakciu.

Pozrite si vývoj priemernej ceny BTC transakcie za posledný rok.

V konečnom dôsledku by tieto transakčné poplatky mali vzrásť na hodnote tak, že budú aj naďalej povzbudzovať minerov, aby pokračovali v ťažbe. Zatiaľ čo nové bitcoiny už nebudú emitované do obehu, mineri budú stále niečo zarábať. Či to bude veľa alebo málo bude závisieť od ceny BTC približne v roku 2140. Samozrejme, niektorí mineri budú z trhu vytlačení.

Aktuálny priemerný poplatok za transakciu je menej ako $2. Možnosť, že bitcoin raz bude mať hodnotu $50,000, $100,000 či dokonca viac nie je vôbec vylúčená.

Víkendový ฿ulletin: Blockchain bez bitcoinu

Zdroj: coincodex.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...