Sledujte nás aj na

Aktuálne najlepšie FinTech firmy sveta získali počas svojho fungovania financovanie od investorov vo výške 52 miliárd USD. Len za posledných dvanásť mesiacov sa navýšil objem ich kapitálu o viac ako 27 miliárd USD, čo predstavuje 366 %-ný nárast v porovnaní s minulým rokom. Rebríček naj technologických firiem vo finančnom sektore vedie Ant Financial z Číny, medzi stovkou najlepších sa najčastejšie objavili tie, ktoré prinášajú inovatívne platobné riešenia. Tieto zistenia priniesla nová štúdia FinTech 100.

KPMG a H2 Ventures, spoločnosť, ktorá sa zaoberá investíciami do FinTech spoločností, zostavili aj tento rok na základe piatich faktorov rebríček top 50 etablovaných FinTech firiem a top 50 „vychádzajúcich hviezd“, teda firiem, ktoré prišli s nápadmi, ktoré majú potenciál zmeniť celé odvetvie finančných služieb.

Je blockchain vhodný pre Váš biznis?

Viac ako štvrtina rebríčka FinTech 100 (26 firiem) získala za posledných dvanásť mesiacov financovanie vo výške 100 miliónov USD. Prvé štyri spoločnosti z rebríčka „vychádzajúcich hviezd“ dokonca spoločne získali za posledný rok rizikový kapitál vo výške jednej miliardy USD.

V aktuálnej štúdii je zastúpených až 36 krajín, pričom v roku 2016 ich bolo iba 22. Najviac reprezentantov má v prvej stovke USA – 18 spoločností. Trojicu najúspešnejších krajín dopĺňajú Veľká Británia – 12 firiem v top 100 a Čína – 11 zástupcov. Región strednej a východnej Európy nemá tento rok vo FinTech 100 žiadneho zástupcu.

Vrcholu top stovky dominujú FinTech firmy, ktoré poskytujú zákazníkom široké portfólium finančných služieb, tzv. “Multi’s”. Z hľadiska segmentov si najlepšie viedli firmy zamerané na platobné riešenia, ktoré obsadili viac ako tretinu aktuálneho rebríčka. Dvojkou sú riešenia na poskytovanie úverov, ktorých predstavitelia obsadili 22 miest z celkového zoznamu.

„Tento rok je pozoruhodný vstupom tzv. „neo-bánk“ do rebríčka. Aktuálne je ich v prvej stovke desať. Ide o FinTechy, ktoré sa odpútali od tradičných bankových biznis modelov a lákajú čoraz viac zákazníkov vďaka inovatívnym funkcionalitám a výnimočnej zákazníckej skúsenosti. Keďže Slováci sú ako klienti ochotní skúšať rôzne typy inovácií, aj tento typ bánk si pravdepodobne čoskoro nájde svoje miesto na našom trhu. Bude zaujímavé sledovať, akú profitabilitu dosiahnu,“ zhodnotil aktuálnu situáciu Peter Laco, výkonný riaditeľ KPMG na Slovensku zodpovedný za oblasť technológií a inovácií.

Predstavujú kryptomeny najväčšiu zmenu na finančných trhoch tejto dekády?

Čínske FinTech firmy, rovnako ako minulý rok, ovládli vrchol rebríčka. V prvej päťke obsadili tri miesta, pričom Ant Financial, ktorá sa posunula zo segmentu platieb do kategórie “Multi’s”, obhájil prvú priečku.

Top 10 firiem podľa rebríčka FinTech 100 za rok 2018

  1. Ant Financial (Čína)
  2. JD Finance (Čína)
  3. Grab (Singapur)
  4. Baidu (Du Xiaoman Financial) (Čína)
  5. Sofi (USA)
  6. Oscar Health (USA)
  7. Nubank (Brazília)
  8. Robinhood (USA)
  9. Atom Bank (Veľká Británia)
  10. Lufax (Čína)

O štúdii

Rebríček FinTech 100 za rok 2018 je piatou edíciou tejto štúdie. Bol zostavený po rozsiahlom celosvetovom výskume a analýze založenej na údajoch týkajúcich sa piatich faktorov: celkový získaný kapitál, rýchlosť získavania kapitálu, geografická a sektorová rozmanitosť a X-faktor, teda úroveň produktu, inovácia služby a biznis modelu. X-faktor sa aplikuje iba na spoločnosti zo zoznamu Top 50 „vychádzajúcich hviezd“. Kompletnú štúdiu si môžete stiahnuť na h2.vc/f100.

 

Zdroj: kpmg.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...