Sledujte nás aj na

Bitcoinu sa pripisuje viacero statusov. Niektorí ho pokladajú za digitálne zlato, respektíve za úložisko hodnoty (store of value) či digitálne peniaze, ktoré umožňujú jej používateľom lacné a rýchle cezhraničné platby. Iní ho vnímajú ako formu investície, ktorá má slúžiť ako ochrana pred infláciou. Napriek tomu, že Bitcoin čaká ešte dlhá cesta, kým sa jeho používanie rozšíri medzi masy ľudí, už teraz má jeho najmenšia jednotka (satoshi) väčšiu hodnotu ako niektoré klasické fiat meny.


1 satoshi (sat) = 0.00000001 ฿


Používateľ Twitteru, Rythmtrader, ktorý pravidelne uverejňuje zaujímavé ekonomické vzťahy medzi bitcoinom a klasickými fiat menami, publikoval tweet, v ktorom poukazuje na fakt, že jeden satoshi má už teraz vyššiu hodnotu ako iránsky rial (IRR), vietnamský dong (VND) a indonézska rupia (IDR).

Irán

Národná mena v Iráne, rial, sa aktuálne obchoduje voči americkému doláru v kurze 1 USD ku približne 42,000 IRR. V júli 2013 pristúpila iránska vláda k devalvácii svojej meny, čím ju znehodnotila o 50 %. Inflácia, ktorá sa posledné roky pohybuje na úrovni 40 % mala za následok, že menšie jednotky (dináre), sa prestali používať. Už teraz si tak za jeden satoshi kúpite približne 3.3 IRR. Ak zoberieme do úvahy spomenutú výšku inflácie, trend vo vzťahu k bitcoinu je jasný. Kým iránska mena neustále oslabuje, deflačný charakter bitcoinu naopak hodnotu tejto kryptomeny zvyšuje.

V súvislosti so zvyšujúcimi sa sankciami, ktoré na túto krajinu uvalilo USA, začali jej vládni činitelia zvažovať zavedenie národnej kryptomeny – Crypto Rial. Začiatkom februára tohto roku sa objavili informácie, že mena by mala byť krytá zlatými rezervami. Jej vydávanie by dostali na starosť štyri najväčšie banky v krajine, pričom do obehu by sa mala dostať miliarda Crypto Rialov.

Narastajúca adopocia Bitcoinu: Pozrite si na mapách počet používateľov a distribúciu uzlov

Vietnam

Podľa aktuálneho kurzu zodpovedá jeden americký dolár 23,360 vietnamským dongom. V tejto juhoázijskej krajine už mince dávno zanikli a jej občania sú zvyknutí na ceny s „množstvom núl“. Rovnako ako aj v prípade Iránu, aj vietnamská vláda devalvovala svoju menu niekoľkokrát. Na druhej strane, aktuálna miera inflácie je na úrovni len 4 %.

Napriek tomu, že jeden satoshi má vyššiu hodnotu ako jeden dong (1 : 1.8), ľudia vo Vietname nemôžu bitcoin používať. Miestna vláda totiž zakázala obchodovanie a uskutočňovanie platieb prostredníctvom kryptomien.

Indonézia

Indonézia je ďalšou krajinou v histórii ktorej nájdeme dlhé obdobia zlých hospodárskych výsledkov a vysokej miery inflácie. Minulý rok klesla jej národná mena (indonézska rupia) voči americkému doláru na svoje 20-ročné minimum. Rovnako ako v prípade Iránu a Vietnamu, aj v tejto krajine má jeden satoshi vyššiu hodnotu ako miestna fiat mena (1 : 1.12).

Oproti Vietnamu však miestne regulačné orgány uznali bitcoin a ďalšie kryptomeny ako komodity. Na druhej strane, platby uskutočnené prostredníctvom kryptoaktív sú v krajine stále postavené mimo zákon.

Americký dolár stratil v porovnaní s bitcoinom 99.99 % zo svojej hodnoty

Zdroj: newsbtc.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...