Sledujte nás aj na

Blockchain. Všade je blockchain. Je to horúca novinka, investície veľkých spoločností do tejto technológie rozpútali závod o to, kto bude rýchlejší s PoC (proof of concept) a implementáciou. Podľa jedného z prieskumov trhu, má približne 56 % opýtaných spoločností v krátkodobom pláne nejakým spôsobom zaviesť blockchain. Obchodníci sa tešia, ajťáci sa tešia, zákazníci sa tešia. Ľudia a spoločnosti sa k blockchainu chcú dostať čo najrýchlejšie, aby sa im ušiel čo najväčší kúsok koláča, ktorý táto nová technológia ponúka.

Nakoľko je blockchain pre korporátne využitie pomerne nový pojem, stáva sa z neho skôr trend, ako biznis nástroj s racionálnym základom. Ako teda zistiť, či je blockchain vhodný práve pre vašu spoločnosť, alebo odvetvie? V tomto článku Vám  pomôžeme práve s touto otázkou. Ukážeme Vám, ako svoj biznis vidieť z pohľadu blockchain špecialistu. Pozrime sa však najprv v rýchlosti na to, čo sa vlastne skrýva pod pojmom blockchain pre korporátne využitie.

Čo je blockchain?

Zhrnuté v jednej vete:

Blockchain pre korporátne využitie je distribuovaná databáza, ktorá môže mať v sebe zakódované pravidlá (smart kontrakty) a ktorá je zdieľaná medzi účastníkmi biznis siete.

To znamená, že je to systém, v ktorom zúčastnené strany spolupracujú a ich činy sú trvalo a nemenne zaznamenané v databáze. Na základe dohľadateľnosti, ktorú tento mechanizmus ponúka, vzniká dôvera medzi účastníkmi siete.

Blockchain už dávno nie je to slávne „krypto“. Dnes sa treba pozerať za hranice kryptomien, na možné využitia pre biznis. Aby sme správne vedeli určiť, kde sa blockchain dá použiť, je potrebné poznať základné funkcionality, ktoré blockchain prináša — zdieľaná databáza, povolenia na sieti, konsenzus, smart kontrakty.

Ďalej je pre správnu implementáciu blockchain technológie potrebná hlboká znalosť biznis procesov. Často sa môžeme stretnúť s názorom, že implementácia blockchainu do systémov spoločnosti je pre „ajťákov“. Tento názor však nemôže byť ďalej od pravdy. Dôkladná znalosť Vášho biznisu je vitálna pre úspešný prechod na systém zdieľanej databázy.

V neposlednom rade je dôležité sa oboznámiť s prípadmi použitia blockchainu, ktoré už existujú a sú úspešné. Na pár takých sa pozrieme práve teraz.

Rýchly pohľad na existujúce možnosti využitia blockchainu

Existuje niekoľko modelov využitia korporátneho blockchainu, ktoré majú pozitívny vplyv na jeden alebo viac aspektov operácií spoločnosti, a toto číslo rýchlo rastie. Táto technológia je ešte len vo svojej počiatočnej fáze, čo znamená že nové a nové možnosti využitia sa objavujú každý deň. Tu je pár príkladov:

Sledovanie zásobovacieho reťazca

Odvetvie s pravdepodobne najväčšou možnosťou adopcie blockchainu je potravinársky priemysel. Veľké obchodné siete ako napríklad WalmartCarrefour začínajú využívať blockchain na zjednodušenie procesu zisťovania pôvodu potravín, ktoré predávajú. Vo Walmarte mohlo dohľadanie pôvodu potraviny trvať až 7 dní (z pultu až po farmu). S riešením, od IBM, zvládnu túto akciu vykonať za 2.2 sekundy. Takýto obrovský skok znamená väčšiu bezpečnosť potravín a menej súdnych procesov pre Walmart.

V priemyselnej výrobe sa blockchain používa na sledovanie jednotlivých súčiastok od výroby až po nasadenie na finálny produkt. Spojenie s IoT (Internet of Things alebo Internet Vecí) technológiou umožňuje výrobcom, aby sledovali životný cyklus súčiastok. Vďaka tomu je možné zistiť nielen či, ale aj prečo niektoré súčiastky zlyhávajú a ako tomu predísť.

Využitie sa taktiež nájde v oblasti luxusných produktov ako napríklad zlato, diamanty, umenie, drahé vína, alebo luxusné hodinky. Blockchain dokáže sledovať a ukladať informácie o pohybe týchto výrobkov a uchovať si kópie ich certifikátov aj s obrázkami s vysokým rozlíšením. Vďaka tomu si ktokoľvek môže overiť pravosť takýchto výrobkov, a to s veľkou istotou práve vďaka nemennosti blockchainu.

Zdieľanie dát

Vďaka systému povolení, ktoré si jednotliví účastníci dokážu v blockchaine nastaviť, je možné bezpečne zdieľať a prehliadať si citlivé dáta. Niekoľko inštitúcií môže tak zdieľať databázu a každá strana uvidí iba tie dáta, na ktoré má povolenie.

Skvelým príkladom je bankový sektor, kde platí zásada KYC (know your customer, alebo poznaj svojho zákazníka), alebo nová regulácia PSD2 o zdieľaní dát medzi finančnými inštitúciami.  Blockchain má pre podobné využite výborné vlastnosti.

Validačné procesy

Poisťovne majú často dlhé a pomalé procesy validácie poistných udalostí. Keď klient zadá poistnú udalosť, je potrebná účasť niekoľkých strán, aby mohla byť spracovaná a aby mohlo byť klientovi vyhovené. Tieto strany sú napríklad: zákazník, jeden alebo viac lekárov, poisťovňa, regulátor, štát, atď.

Blockchain má potenciál tento proces urýchliť vďaka systému zdieľanej databázyautomatizovaným smart kontraktom. Taktiež sa proces stane bezpečnejším, môže lepšie predchádzať podvodom. To všetko vďaka spomínanej nemennosti a dohľadateľnosti, ktorými blockchain disponuje.

Ak ste sa našli v jednom z týchto prípadov, alebo máte iný prípad, kde by blockchain mohol mať využitie, potrebujete nájsť odpovede na týchto 5 otázok.

  1. Čo je vo Vašom biznise „asset“, ktorý sa bude vo Vašej sieti prepravovať?

Princípom blockchainu je, že asset (digitálny produkt alebo aktívum) sa mení, alebo mení vlastníka a záznamy o tom sú ukladané v blokoch. Otázkou je, čo je Vaším assetom? Môže to byť informácia, dáta, obrázky, zmluvy, tokeny (a kryptomeny), alebo digitálny odkaz na fyzický produkt.

Ak napríklad máte predajňu áut, Váš asset bude digitálny odkaz na auto. Ak máte poisťovňu, asset budú záznamy o klientoch. Ak vlastníte továreň, ktorá vyrába nejaký produkt, asset môžu byť digitálne odkazy na jednotlivé produkty, ktoré používate pri výrobe.

Správna identifikácia assetu je prvým krokom k úspešnej implementácii blockchain technológie. V prípade, ak jeden alebo viac zo základných prvkov blockchainu (dohľadateľnosť, nemeniteľnosť, dôvera, konečnosť alebo existencia biznis siete s povoleniami) má pre Vašu firmu význam, potom má zmysel urobiť ďalší krok a pýtať sa ďalej.

  1. Kto sú účastníci Vašej biznis siete?

Jednou z výhod blockchainu je schopnosť efektívne pracovať s rozsiahlou sieťou účastníkov, ktorí si vymieňajú alebo modifikujú nejaké aktívum. Účastníci siete môžu byť dodávatelia, partneri, zákazníci, regulátor, štátne inštitúcie, a iné.

Aký by bol postoj Vašich partnerov k prechodu na novú technológiu? Mali by na to dostatok prostriedkov? Aké výhody by z takého prechodu partneri mali?

  1. Čo sa bude diať s aktívami, ktoré máte na blockchaine?

Odpoveď na túto otázku závisí na type odvetvia, v ktorom sa pohybujete. Zodpovedanie týchto otázok môže pomôcť:

  • Aké transakcie budú vo Vašej sieti prebiehať?
  • Budete vytvárať informácie a zdieľať ich s inými stranami?
  • Bude Váš asset meniť majiteľa? Bude niekto na sieti odmeňovaný za svoju činnosť?
  • Budete potrebovať implementovať smart kontrakty pre automatické vykonávanie rutinných úloh?
  1. Ktoré procesy, doteraz vykonávané iným spôsobom, zvládne blockchain lepšie?

Čo Vám reálne blockchain pomôže vyriešiť? Identifikujte procesy, ktoré chcete zefektívniť, spraviť bezpečnejšie, alebo lacnejšie. Blockchain nie je vhodný pre akýkoľvek typ úlohy či biznisu, to treba mať takisto na pamäti.

Implementujte blockchain s cieľom zlepšiť Váš biznis, nie s cieľom mať horúcu novinku, ktorá je vám však nanič.

V tejto fáze sa znovu musíte dôkladne pozrieť na svoju firmu, analyzovať procesy, rozprávať sa s ľuďmi zodpovednými za tieto procesy. Otázky 3 a 4 spolu úzko súvisia.

  1. Aký model sieťových povolení je pre Vás najvhodnejší?

Táto otázka smeruje na to, ako bude vyzerať Vaša sieť partnerov. Dôležité je, kto bude jej súčasťou a aké budú mať jednotlivé strany úlohy.

Kto bude mať prístup k akým dátam? Kto môže dáta meniť? Na základe čoho budú udeľované povolenia? Aký bude proces pri schvaľovaní zmien informácií uložených na blockchaine, alebo pridávaní nových informácií?

Piatou otázkou končíme základnú high-level analýzu a na jej konci by ste mali vedieť, či je blockchain pre Vás a Vašu firmu vhodný alebo nie. Na zodpovedanie týchto otázok nie ste sami. Existuje už veľa možností a odborníkov, s ktorými sa dá poradiť či je blockchain vhodný práve pre Vás. Nezaháľajte, pretože technológia sa vyvíja rýchlo a tí, ktorí ju príjmu skôr, budú skôr vedieť čerpať jej benefity. Je však dôležité uvedomiť si, že to nie je ultimátne riešenie pre všetky problémy a firmy.

Na vytvorenie takejto analýzy nie ste sami. Existuje mnoho možností poradenstva, ktoré Vám pomôžu vyhodnotiť potenciál blockchain technológie pre Vašu firmu.Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...