Sledujte nás aj na

Hlavným predajným argumentom sietí ako Ethereum a EOS je ich schopnosť vykonávať smart kontrakty, aspoň podľa podporovateľov týchto projektov. Práve oni tvrdia, že Bitcoin je jednoducho príliš limitovaný a konzervatívny. Na odhalenie pravej sily tejto blockchain technológie, sú potrebné nové prístupy.

Z technickej stránky to však nie je úplne pravda. Skriptovací jazyk Bitcoinu je oveľa menej expresívny, ako napr. Solidity, jazyk Ethereum siete. Napriek tomu je technicky možné, aby sa na dnešnej Bitcoin sieti spúšťali určité druhy smart kontraktov. Tu sú tri príklady použitia smart kontraktov na Bitcoin sieti: Bitcoin Lightning Network, nedávno ohlásený Arwen protokol, ktorý dramaticky zvyšuje bezpečnosť obchodníkov na burze a Abra, ktorá používateľom umožňuje zafixovať hodnotu ich bitcoinu (BTC) k mnohým ďalším reálnym svetovým aktívam.

Spoločnosť Abra zavedie vo svojej aplikácii Litecoin smart kontrakty

Ďalším príkladom je multipodpisovanie BTC transakcií (multisignatures / MultiSig). Zakladateľ Bitcoin Core, Gavin Andresen raz povedal, že väčšina toho, čo je možné spraviť na Ethereum sieti, by mohlo byť uskutočnené práve pomocou funkcie multipodpisovania v Bitcoin sieti. V skutočnosti sa o tomto Andersen zmienil ešte skôr, než bolo Ethereum oficiálne založené.

Otázkou využiteľnosti Bitcoin smart kontraktov sa nedávno zaoberal aj Jameson Lopp (technický riaditeľ CASA) v interview pre Epicenter. Lopp hovoril o jeho pohľade na Bitcoin sieť a označil ju ako „dôveryhodný prístav“. Lopp sa ďalej vyjadril aj o tom, ako na nej možno výraznejšie implementovať smart kontrakty.

Bitcoin ako dôveryhodný prístav

Diskusia okolo Bitcoinu a jeho použiteľnosti na smart kontrakty prišla s otázkou od hostiteľa spomínaného interview, Briana Fabiana Craina. Ten sa spýtal na všeobecné využitie Bitcoin siete. Lopp sa mal vyjadriť k tomu, či si myslí, že Bitcoin by mal byť využívaný pre platby, ako „digitálne zlato“ a dôveryhodný výpočtový systém alebo ničo iné.

Myslím si, že pri Bitcoine ide o viac, než len o peniaze. Myslím, že to, čo sa snažíme urobiť, je vytvoriť pravdivý globálny záznam – alebo aspoň autoritatívny záznam, ktorý nemá žiadnu autoritu.

Lopp ďalej dodáva, že ľudia môžu na tento autoritatívny záznam uložiť hocijaké dáta, aké si prajú. Doplnil aj špecifické príklady, ako to môže byť spravené.

Ak sa chcete pohybovať za jednoduchou účtovnou knihou, ktorú BTC protokol poskytuje, v podstate musíte vytvoriť svoj vlastný protokol, svoj nový konsenzus. Či už ide o nejakú druhú vrstvu siete alebo vedľajší reťazec, ktorý je pripojený na Bitcoin alebo rozšírené  bloky alebo čokoľvek – existuje potenciálne neobmedzený počet spôsobov, ako to urobiť. Vysvetlil Lopp.

Lopp spomenul dva príklady nových protokolov, ktoré sú vytvorené na Bitcoin sieti: VeriBlok, ktorý v súčasnosti spravuje okolo 20 % denných BTC transakcií a RSK, ktorý je vedľajším reťazcom Bitcoinu poskytujúcim funkcionalitu smart kontraktov.

Smart Kontrakty na BTC sieti

Pri otázke funkcionality smart kontraktov, Lopp rozšíril svoje vyjadrenie spojené s RSK.

Vzali si od Ethereum siete jazyk pre smart kontrakty a vytvorili vedľajší reťazec, ktorý je pripojený k Bitcoinu. Takže môžete mať to najlepšie z oboch svetov. Či sa tento prístup stane vysoko adoptovaný, nikto nevie.

Lopp taktiež poznamenal, že budúcim potenciálom Bitcoinu sa zaoberá mnoho vývojárov, ktorí nesúhlasia s tým, ako to robí Ethereum sieť.

V interview sa rozprávali aj o téme verifikácia verzus vykonanie:

Mnoho tých konzervatívnejších BTC vývojárov nemajú v obľube smart kontrakty, ktoré musia byť vykonané všetkými účastníkmi siete. Radšej by vytvorili taký istý druh smart kontraktu, no samotné vykonanie by sa malo uskutočniť osobitne. Následne by používateľ len poskytol dôkaz o vykonaní, ktorý zvyšok siete a sveta overí.

Technický riaditeľ spoločnosti CASA zmienil aj ďalšie príklady toho, ako expresívnejšie by mohli smart kontrakty na BTC sieti fungovať v budúcnosti. Spomenul nové technológie ako Merkalized Abstract Syntax Trees (MAST), Taproot, a Simplicity. Lopp však dodal, že dátum kedy budú spomínané riešenia také jednoduché a zrozumiteľné ako je jazyk Solidity, je zatiaľ v nedohľadne.

Bitcoin spotrebuje ročne 0.22 % zo svetovej spotreby energie, Ethereum chce znížiť energetickú náročnosť o 99 %

Konzervatívny prístup k zmenám BTC protokolu

Kľúčový rozdiel medzi Bitcoinom a ostatnými kryptosieťami je v tom, že Bitcoin sieť je oveľa pomalšia, čo sa týka zmien na jej protokole.

Lopp naznačil:

Napredovanie základného BTC protokolu je pod drobnohľadom komunity, a preto je pomalšie, než pri mnohých iných sieťach.

Lopp ku konzervatívnemu prístupu BTC vývojárov povedal nasledovné:

Zdá sa mi, že Bitcoin maximalisti začali premýšľať o tom, ako tieto systémy fungujú, ekonomickejšie. Nie je to o slepej viere v to, že BTC, ako  prvá kryptomena musí byť tá najlepšia a nikdy nebude nahradená a blá blá blá… Určite existuje množstvo potenciálnych systémov, ktoré by si mohli získať väčšiu adopciu a prekonať Bitcoin. Nemyslím si, že všetko je už vytesané do kameňa. V budúcnosti ešte uvidíme veľkú súťaž, čo sa tejto témy týka.

Zdroj: coinjournal.netZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...