Sledujte nás aj na

Keď nás tu nechcete pôjdeme inde! Asi toto si mohli povedať čínsky trader-i ako reakciu na nedávne regulačné nariadenia Číny, ktoré zakazujú činnosť najväčších Bitcoinových búrz. Trader-i vzali svoje ťažko zarobené coiny a presunuli ich inde. Nie však veľmi ďaleko od Číny, a teda len na ďalší breh Východného čínskeho mora, do Japonska.

Japonsko sa opäť stalo najväčším Bitcoinovým trhom, s podielom okolo 50% na celosvetovom Bitcoin trhu. Analytici, vrátane viceprezidenta BitFury George Kikvadze, pripisujú nárast obchodného objemu BTC na japonských burzách práve spomínaným udalostiam v Číne.

Začiatkom minulého týždňa čínska vláda, miestne úrady a finančné regulačné orgány oficiálne požiadali čínske Bitcoinové burzy a iné obchodné platformy, aby ukončili svoje služby, a to do konca septembra. OKCoin a Huobi, dve najväčšie burzy v Číne, majú povolenú prevádzku až do 30. októbra, vzhľadom na skutočnosť, že v minulosti sa nezúčastnili na žiadnych ICO (Initial Coin Offering).

Zdá sa však, že trader-i nedávajú Číne a jej nepredvídateľnej povahe voči kryptomenám, žiadnu šancu. Denný obchodovaný objem na čínskom BTC trhu sa znížil na polovicu v priebehu troch dní, z 15% na menej ako 7%. Podľa spoločnosti CryptoCompare, Čína (v čase písania článku) tvorila iba 6.4% globálnych Bitcoin obchodov.

Takmer 50%-ný japonský podiel na svetovom BTC trhu

Výhoda pre americký trh

Takmer ihneď po celoštátnom zákaze obchodovania s BTC v Číne, prebral prvenstvo ako najväčší devízový trh na svete práve trh americký. Avšak toto prvenstvo trvalo len veľmi krátko. Po nariadeniach na ukončenie činnosti troch najväčších čínskych búrz, BTCC, Huobi a OKCoin, sa trader-i rozhodli migrovať na japonský trh. Táto migrácia zosadila z trónu USA a korunovala ako najväčší BTC trh práve ten japonský s vedením o vyše 25% na globálnom Bitcoin trhu.

Na rozdiel od všetkých negatívnych správ sa poprední vývojári, analytici a odborníci v kryptomenovom a blockchain sektore, vrátane tvorcu Litecoinu Charlieho Lee-a a investora Tima Draper-a, vyjadrili optimisticky na tému zrušenia čínskeho burzového trhu s kryptomenami. Lee zdôraznil, že čínska vláda už nebude schopná manipulovať trh, ako to robila od roku 2013.

Hovorí Charlie Lee: „Je to dobrá vec. Čína sa už nemôže zahrávať s trhmi tak, že zakáže Bitcoin. Kryptomeny nemôže zabiť žiadna krajina. Jedno riešenie centralizovaných zmenární a búrz je decentralizovať ich. Počul som, že tím Decred Project chystá niečo, čo nám s týmto pomôže.“

Bitcoin sa postupne stabilizuje

Ako zdôraznil Lee, koniec čínskeho burzového trhu by mal skutočne postihnúť len približne 10 až 15% všetkých trader-ov v globálnom Bitcoin merítku. Napriek tomu špekulanti a tí netrpezliví iniciovali veľký predaj (panic sell), z dôvodu čínskeho zákazu, čo samozrejme viedlo k zásadnej korekcii ceny Bitcoinu.

V priebehu niekoľkých nasledujúcich týždňov sa globálny Bitcoin trh stabilizuje, keďže trader-i prechádzajú z čínskeho trhu do Južnej Kórey a Japonska. Sú to dva trhy, ktoré zaviedli výrazne efektívnejšie regulácie a štandardy pre kryptomenové burzy, ale aj pre ich používateľov.

Je pravdepodobné, ako poznamenali  Lee a Draper, že ukončenie činnosti čínskych búrz by mohlo viesť k stabilizácii globálneho Bitcoin trhu, čo bude pre Bitcoin dlhodobo prospešné.

Zdroj: cointelegraphZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...