Sledujte nás aj na

Analytici spoločnosti J.P.Morgan Chase & Co. tvrdia, že Bitcoin sa v súčasnej dobe neoplatí ťažiť a jediný, kto dokáže v tejto oblasti aktuálne profitovať sú čínski mineri. Podľa odhadov sa náklady na ťažbu Bitcoinu pohybovali počas posledného kvartálu 2018 v priemere na úrovni $4,060. Od konca novembra, kedy cena BTC klesla pod hranicu $4,000 sa jeho ťažba podľa odborníkov tejto spoločnosti stala nerentabilná.

V pluse je už len Čína

Jedinou výnimkou sú podľa analytikov čínske ťažobné spoločnosti, ktoré majú na samotnú ťažbu značne nižšie náklady ako zvyšok sveta. Zo správy vyplýva, že priemerní čínski mineri musia na vyťaženie jedného Bitcoinu vynaložiť približne $2,400. Pre porovnanie na Slovensku stojí vyťaženie jedného Bitcoinu približne $4,746, vo Francúzsku $7,930 a v takom Portugalsku až $10,825. Čínski mineri dokážu dosiahnuť nízke náklady predovšetkým vďaka lacnému nákupu elektrickej energie priamo od výrobcov, ktorí vlastnia generátory s nadbytočnou produkciou.

Blížime sa k rekordne dlhej recesii kryptomenového trhu?

Správa zároveň uvádza, že mineri, ktorých výdavky presiahnu zmienené náklady na ťažbu, sú nútení vypínať svoje ťažobné zariadenia. Ukončenie ich činnosti má však pozitívny dopad na zvyšnú časť ťažobnej komunity, keďže znižuje celkový Hash Rate (výpočtový výkon potrebný na ťažbu). Tým pádom zvyšná časť minerov dokáže ťažiť Bitcoiny s nižšími prevádzkovými nákladmi.

Ako je vidieť z obrázku nižšie, Hash Rate dosiahol v rámci koncoročného poklesu svoje minimum približne v polovici decembra 2018. Od tej doby pozvoľne rastie, pričom aktuálne sa pohybuje na úrovniach z júna 2018.

Zdroj: blockchain.com

Cena môže klesnúť na úroveň $1,260

Začiatkom tohto týždňa vydala spoločnosť J.P.Morgan ďalšiu správu, v ktorej sa uvádza, že cena Bitcoinu by v prípade pretrvávajúceho bear marektu mohla podľa ich odhadov klesnúť až pod úroveň $2,000. Analytici uvádzajú dokonca hladinu $1,260 za jeden BTC. V spojitosti s tým nezabudli pripomenúť ich známe stanovisko, v ktorom tvrdia, že Bitcoin nemá žiadnu skutočnú hodnotu.

Čína je odhodlaná stať s lídrom v oblasti blockchainu, umelej inteligencie a IoT

Bitcoin ako slabý uchovávateľ hodnoty

Okrem poukazovania na pokles ceny, John Normand, vedúci stratégii pre zmiešané fondy spoločnosti J.P.Morgan, považuje samotný Bitcoin ako veľmi slabý uchovávateľ hodnoty. A to aj v prípade nástupu často spomínanej recesie či finančnej krízy. Jediný potenciál BTC vidí iba v prípade, že by sa zhoršila všeobecná viera investorov v zlato a americký dolár.

Aj v ťažkých ekonomických obdobiach existujú na trhu podstatne viac likvidné a menej komplikované nástroje na obchodovanie, investovanie a zaistenie majetku. Ak budúcnosť so sebou skutočne prinesie dystopiu, investori a korporácie by sa mali dôkladne pripraviť a nie len bezhlavo nakupovať kryptomeny.

 

Zdroj: bitcoinist.com



Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...