Sledujte nás aj na

Spoločnosť J.P. Morgan Chase & Co. navrhla platobnú sieť typu peer-to-peer v patentovej prihláške podanej na americkom úrade pre patenty a ochranné známky (USPTO – U.S. Patent and Trademark Office) 3. mája (května) 2018. Sieť by mala používať distribuovanú ledger technológiu (DLT), pre vnútorné, ale aj medzibankové vyrovnania.

Tento krok sa môže javiť ako dosť prekvapujúci vzhľadom na to, že generálny riaditeľ J.P. Morgan Jamie Dimon sa o Bitcoine pred niekoľkými mesiacmi vyjadril, že je to obyčajný „podvod“, a že vyhodí každého zamestnanca, ktorý by s Bitcoinom obchodoval za to, že je „hlúpy.“

Vylepšenie zastaraného platobného systému

V návrhu, ktorý bol pôvodne podaný už v októbri (říjnu) minulého roka, sa opisujú nevýhody súčasného bankového zúčtovacieho systému, ktorý sa aktuálne používa na spracovanie cezhraničných platieb:

„Medzi bankami a zúčtovacími strediskami, ktoré sa podieľajú na spracovaní transakcie, musí byť preposlaný určitý počet správ, takisto aj medzi zúčtovacími sprostredkovateľmi nachádzajúcimi sa v platobnom toku. Tento proces môže byť drahý a zúčtovanie platieb v reálnom čase je prakticky nemožné. Niektoré transakcie môžu byť rizikové, nakoľko sa v procese spracovania musí počítať aj s možnými problémami v sieťach korešpondenčných bánk.“

Ako možné východisko navrhuje patentová prihláška spoločnosti JP Morgan používať distribuovaný ledgerblockchain alebo blockchainu podobnú technológiu, na spracovanie platieb v reálnom čase, bez toho, aby bolo potrebné spoliehať sa na dôveryhodnú tretiu stranu, ktorá by držala skutočnú „pravú kópiu“ záznamu o audite. Všetky spomínané faktory sú technologickým jadrom blockchainu a zdá sa, že to postupne dochádza aj veľkým finančným inštitúciám.

Patent ďalej navrhuje rôzne podoby takéhoto systému, ktorý by zahŕňal banku pôvodcu platieb, banku príjemcu platby, platobnú sieť typu peer-to-peer, v ktorej by participovali obidve banky a samozrejme distribuovaný ledger na uchovávanie dát.

Použitie blockchainu by slúžilo na potvrdenie, že platba v sieti prebehla úspešne. To by bolo možné vykonať „v jednom konsolidovanom zúčtovaní vo viacerých účtovných jednotkách a pobočkách finančných inštitúcií, namiesto množstva samostatných inštancií tej istej operácie.“

Potenciál blockchainu

Distribuované účtovné knihy (DLT) majú potenciál reorganizovať systémy platieb, zúčtovania a vyrovnania pre banky v rámci EÚ aj cezhranične. V marci tohto roku pomohol SWIFT – poskytovateľ finančnej komunikácie 34 globálnym bankám pri testovaní DLT konceptu, ktorý pomohol s vyrovnaním účtov typu Nostro.

Nostro účet

Jedná sa o typ účtu, ktorý má banka vedený v inej korešpondenčnej banke. Obvykle tuzemská banka v banke v cudzine a v cudzej mene.

Za zmienku stojí aj ďalšia veľká banka Santander, ktorá sa stala prvou bankou, ktorá celosvetovo zaviedla medzinárodnú platobnú sieť založenú na blockchaine. Využívajúc technológiu hrubého zúčtovacieho systému v reálnom čase spoločnosti Ripple (XRP), ktorá tak porazila rad konkurenčných bánk, vrátane inštitúcií v Južnej Kórei a Japonsku.

Zdroj: fortune.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...