Sledujte nás aj na

Asi nejeden z vás si všimol veľmi pekný nárast na cene kryptomeny IOTA. Nie len Bitcoinu, ale aj ostatným menám sa v poslednom týždni naozaj darí a padá jeden ATH za druhým. IOTA patrí do prvej desiatky top kryptomien podľa trhovej kapitalizácie, a v čase písania článku sa umiestnila na ôsmom mieste.

IOTA je open-source kryptomena zameraná na sprostredkovanie bezpečnej komunikácie a platieb medzi zariadeniami v ekosystéme nazývanom Internet of Things – Internet vecí (IoT). Analytici odhadujú, že tento trh bude mať hodnotu $267 miliárd do roku 2020.

Veľké partnerstvá

IOTA krásne narástla na cene, a tu sú dôvody tohto rastu. Tento startup oznámil veľké partnerstvo so spoločnosťou Microsoft, a ďalšími velikánmi ako napríklad Fujitsu, Cisco či Volkswagen, aby spolu spustili prvý verejne prístupný market pre Internet of Things. Čo robí túto správu obzvlášť zaujímavou, je fakt, že tento market bude plne poháňaný špeciálnym blockchainom.

Táto iniciatíva, ktorá umožní zúčastneným stranám bezpečne zdieľať a speňažiť svoje dáta, má za úlohu demonštrovať, či je takýto trh alebo marketplace s nemeniteľnými dátami životaschopný. Po nahratí dát do decentralizovaného blockchainu IOTA sa všetky údaje replikujú na nespočetné množstvo uzlov, aby sa zabezpečila samotná dátová nezameniteľnosť (immutability). Jedná sa o proces, ktorý je podobný ako pri distribúcií dát medzi uzlami v sieti Bitcoin.

Vylepšený blockchain?

Pozoruhodné je, že spoločnosť IOTA využíva novú techniku na distribúciu a decentralizáciu svojej databázy záznamov (distributed ledger). Na rozdiel od štandardnej blockchain technológie, ktorú používa väčšina spoločností, sa IOTA bude spoliehať na metódu, ktorú nazýva Tangle.

V porovnaní s klasickým blockchainom, Tangle ponúka bezplatné transakcie a oveľa lepšie možnosti škálovania, tvrdia spoluzakladatelia spoločnosti IOTA Dominik Schiener a David Sønstebø.

„Sme nesmierne šťastní, že sa nám podarilo spustiť náš dátový market,“ povedal Sønstebø. „Verím, že bude pôsobiť ako katalyzátor úplne nových paradigiem výskumu, umelej inteligencie a demokratizácie údajov.“

Okrem už spomínaných spoločností sa na deme zúčastnia aj ďalšie významné spoločnosti vrátane Deutsche Telekom, Bosch, Accenture a PwC.

„Sme nadšení, že môžeme spolupracovať s IOTA Foundation a sme hrdí na to, že sme sa pridali k jej novej iniciatíve pokrývajúcej trh s dátami,“ povedal Omkar Naik, odborník na blockchain pre Microsoft. „Táto next-gen technológia urýchli komunikáciu vo svete prepojených a inteligentných zariadení a prekročí aj samotný blockchain. Vytvorí sa tak živná pôda pre inovácie v reálnom svete,“ ďalej dodáva Naik.

Samotná demo verzia tohto marketu bude v prevádzke do januára 2018. Spoločnosť IOTA bude určite postupne uverejňovať príspevky či štúdie s cieľom prezentovať výsledky a rôzne spôsoby, ktorými budú môcť spoločnosti a jednotlivci využívať túto zaujímavú technológiu. Určite sa máme na čo tešiť.

Čo je to IoT?

Ak si neviete predstaviť, čo to vlastne IOTA ponúka nezúfajte. Sféra Internet of Things je taktiež relatívne nová a vyznačuje sa zberom a odosielaním veľkého množstva dát. Nadšenci si doma stavajú vlastné meteostanice, chladničky sú pripojené na internet a svetlá v byte ovládate mobilom. Toto je len pár príkladov zariadení, ktoré sú pripojené do IoT a produkujú pre niekoho možno veľmi cenné dáta. Jednotlivci alebo firmy budú môcť tieto dáta pomocou platformy IOTA speňažiť.

Pre túto počiatočnú demonštráciu IOTA tvrdí, že budú všetky údaje ocenené rovnako, ale v budúcnosti sa to môže zmeniť.

„Pre účely testovania budú všetky dáta ohodnotené rovnako,“ povedal Schiener.“ V ďalších verziách však pridáme jednoduchý aukčný mechanizmus spojený s komplexnejším vyhľadávaním rôznych množín údajov.“

Zdroj: blog.iota.orgZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...