Sledujte nás aj na

Spoluzakladateľ spoločnosti IOTA, Dominik Schiener, uviedol, že značnú časť z $11 miliónov v kryptomene IOTA, ktoré boli ukradnuté z peňaženiek používateľov v roku 2018 sa podarilo získať naspäť.

Páchateľa sa podarilo zastaviť za pomoci kryptobúrz

Podľa Schienerovho vyjadrenia, ktoré poskytol tlačovej agentúre Reuters, sa im v spolupráci s kryptomenovými burzami podarilo získať väčšinu z ukradnutých prostriedkov. Burzy totiž dokázali zablokovať prevažnú časť účtov hackera, čím mu znemožnili akokoľvek nakladať s ukradnutými coinami. Scheiner však dodal, že aktuálne je celý obnos zadržaný finančnými orgánmi, ktorým slúži ako dôkaz proti páchateľovi tejto krádeže.

„Z toho, čo vieme, len malá suma z približne 10 miliónov EUR nebola nájdená. Burzy zablokovali účty hackera. Ten sa snažil peniaze previesť, ale neuspel.

Schiener v rozhovore pre Reuters uviedol, že členovia IOTA Foundation si dlho mysleli, že za krádežou stojí organizovaná skupina. Vychádzali z predošlých útokov na burzy či zmenárne, za ktorými v drvivej väčšine stálo viacero páchateľov. V rámci vyšetrovania sa však ukázalo, že v tomto prípade je útočníkom len jedna osoba. Europol zadržal a obvinil 36-ročného muža, ktorý mal konať na vlastnú päsť. Podľa zverejnených informácií, zadržaný pochádza z Oxfordu, má riadne zamestnanie a dobré vzdelanie.

IOTA: Hackeri ukradli milióny pomocou škodlivých generátorov seed fráz

Útok a vyšetrovanie vedúce k zatknutiu

Vyšetrovanie krádeže začalo na začiatku roka 2018. Investori a používatelia IOTA upovedomili štátnu políciu v Hessene (Nemecko), že im boli ukradnuté finančné prostriedky z ich kryptopeňaženiek. Vyšetrovanie priviedlo políciu k webovej stránke, pomocou ktorej sa páchateľ dokázal zmocniť účtov obetí. Išlo o stránku IOTASeed.io, ktorá vyzývala majiteľov k vytvoreniu seedu (zoznamu znakov / slov, ktorý uchováva všetky potrebné informácie na obnovenie kryptomenovej peňaženky).

Podvodná stránka tieto seedy (v prípade IOTA ide o 81 číselných znakov) samozrejme zaznamenávala, čo v konečnom dôsledku umožnilo páchateľovi stojacemu za daným webom odcudziť finančné prostriedky z jednotlivých účtov.

V polovici roku 2018 už mali nemecké úrady vytipovaného páchateľa. Vzhľadom k tomu, že dotyčný bol občanom Veľkej Británie, prípad bol odovzdaný Spoločnej akčnej pracovnej skupine pre boj proti počítačovej kriminalite (Joint Cybercrime Action Taskforce). V spolupráci s oddelením Europolu pre počítačovú kriminalitu prišlo ku koordinácii oboch členských štátov EU a k následnému zadržaniu páchateľa.

Počet útokov vzrastá

Kriminalite súvisiacej s kryptomenami pripisujú monitorovacie spoločnosti za rok 2018 útoky vedúce k celkovej strate vo výške takmer $1.7 miliardy. Podľa správy vypracovanej švajčiarskou spoločnosťou Chainalysis tak ide v porovnaní s rokom 2017 o trojnásobne vyššie číslo. Dodržiavanie základných pravidiel bezpečnosti by teda malo byť absolútnou samozrejmosťou.

Aj keď prípad odcudzenia IOTA coinov skončil dobre a burzy už viackrát preukázali záujem spolupracovať na identifikovaní páchateľov, používatelia by mali byť vždy nanajvýš opatrní. Na jednu z najbezpečnejších foriem ukladania kryptomien odkazuje aj marketingové oddelenie IOTA, ktoré pripravilo dve pekne spracované videá, ktoré nájdete v tweete nižšie.

Zdroj: cointelegraph.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...