Sledujte nás aj na

Holandská spoločnosť ElaadNL oficiálne predstavila prvú IoT nabíjaciu stanicu, ktorá využíva IOTU na uľahčenie priamych transakcií medzi vozidlom a nabíjačkou. Táto aplikácia predstavuje dôležitý míľnik, ktorý predstavuje reálne použitie a možnosti bezplatných M2M (Machine-to-Machine) transakcií.

V stredu 18. apríla ElaadNL spustila prvú nabíjaciu stanicu na svete, kde je možné platiť IOTA tokenom. Nabíjačka je súčasťou nového testovacieho centra ElaadNL. Centrum sa nachádza v biznis parku Arnhems Buiten a obsahuje rôzne typy nabíjacích staníc, ktoré sa používajú po celom Holandsku.

IOTA ako technológia a kryptomena si už vybudovala zvučné meno v tejto sfére. IOTA Tangle je inovatívny typ Distributed Ledger technológie (DLT), ktorý je špeciálne navrhnutý pre prostredie Internetu vecí (Internet of Things). Ide o protokol s otvoreným zdrojovým kódom, ktorý uľahčuje interakcie medzi strojmi (M2M) vrátane zabezpečeného prenosu údajov či mikroplatieb v reálnom čase.

Nabíjanie pomocou blockchainu

Na obsluhu nabíjacej stanice nie je potrebný žiadny back office či personál. Transakcie sa uskutočňujú priamo bez použitia platobnej karty alebo akéhokoľvek druhu predplatného. Nabíjacia stanica IOTA pracuje úplne samostatne a stará sa o komunikáciu a platby s “koncovým používateľom”, ktorý je v tomto prípade počítač automobilu. Dáta sa ukladajú každých 15 minút v sieti Tangle, čo zaisťuje spoľahlivý manažment celého procesu.

Táto technológia by mohla byť perfektnou voľbou pre budúcnosť pripojeného a plne digitalizovaného sveta. Reálne využitie tejto technológie v oblasti elektronickej mobility by mohlo poskytnúť prvý náhľad aj do iných (prepojených) odvetví, ako napríklad energetický sektor.

Ako IOTA charger funguje?

Nabíjačka je vybavená hardvérom na nadviazanie TCP/IP spojenia s vozidlom, po ktorom sa platby a výmeny dát môžu uskutočňovať úplne autonómne. Nie sú potrebné RFID, Bluetooth alebo iné prenosové protokoly. Používa sa štandardizovaný nabíjací kábel a špeciálny hardvér. Tento štandard nesie označenie e-Mobility ISO 15118 a mal by sa začať používať ako hlavný štandard na komunikáciu medzi vozidlom a nabíjačkou.

Po pripojení umožňuje nabíjačka výmenu digitálnych podpisov a certifikátov, ktoré fungujú ako verejné kľúče – rovnako ako tie, ktoré sa bežne používajú v blockchainových peňaženkách – čo im umožňuje vybudovať dôveryhodný vzťah medzi komunikujúcimi stranami a overenie transakcie na základe dohodnutej digitálnej zmluvy.

Digitálna zmluva používaná v transakcii je navrhnutá vozidlom, čo znamená, že otvorený štandard umožňuje zákazníkom vybrať si svojho dodávateľa energie pre vozidlo.

Rozhranie smartfón aplikácie pre nabíjanie auta

Tento zmluvný vzťah umožňuje spotrebiteľovi prepojiť svoju transakciu so zákonne záväznou zmluvou, ktorú dodal výrobca vozidiel, prevádzkovateľ nabíjačky – alebo v tomto prípade IOTA – kompatibilný blockchain smart kontrakt.

Nabíjačka IOTA bude časom verejnosti k dispozícii na nabíjanie. Ak vozidlá, ktoré chcú ľudia nabíjať, nie sú vybavené požadovaným hardvérom a softvérom, môžu jednoducho nabiť svoje auto odoslaním IOTA tokenov priamo do nabíjačky pomocou bežnej IOTA peňaženky.

Radosť z prvých výsledkov

Onoph Caron, výkonný riaditeľ spoločnosti ElaadNL, sa o nabíjacej stanici IOTA vyjadril takto:

„Táto nabíjačka ukazuje schopnosť používať skutočnú M2M komunikáciu a mikroplatby s využitím IOTA ako bezpečnej vrstvy pre tieto platby a dáta. Spoločnosť ElaadNL skúma všetky druhy inovatívnych a inteligentných technológií, pokiaľ ide o nabíjanie elektrických vozidiel. Technológia DLT sa môže v blízkej budúcnosti značne rozšíriť.”

Harm van den Brink, inovátor v ElaadNL a Enexis, nabíja mini Telsu na nabíjacej stanici IOTA

Samozrejme aj v IOTA Foundation majú z tohto úspechu radosť. Alisa Maas, vedúca oddelenia mobility v IOTA Foundation sa vyjadrila:

„IOTA Foundation je nadšená, že ElaadNL pozdvihol vývoj inteligentnej nabíjacej stanice IOTA na ďalšiu úroveň. Toto riešenie demonštruje potenciál IOTA stať sa základom pre ekonomiku strojov. Vďaka inováciám od spoločnosti ElaadNL sme bližšie k bezproblémovej elektronickej mobilite. Tešíme sa na zdieľanie tohto úspechu so zvyškom nášho rozrastajúceho sa ekosystému na križovatke odvetví mobility, energetiky a inteligentných miest.“

Záver

Prípady aplikovania novej technológie, akou blockchain určite je, v reálnom svete slúžia na potvrdenie, že treba s tou ktorou technológiou v budúcnosti rátať. IOTA ako aj väčšina blockchainov a platforiem sú stále vo vývoji a je potešujúce vidieť ich napredovanie. Viac a viac podobných aplikácií sa odrazí nielen na cene, v tomto prípade IOTA tokenu, ale aj na budovaní dôvery v budúcnosť tejto technologickej sféry.

Zdroj: elaad.nlZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...