Sledujte nás aj na

Január 2018 sa niesol v duchu červených čísel a rapídnych pádov skoro každej kryptomeny. Po závratnom raste koncom minulého roka, kedy naopak väčšina digitálnych mien dosahovala svoje maximá (ATH – All Time High), sa dal tento mesačný konštantný pád očakávať. A vyzerá to tak, že klesajúci trend budeme pociťovať ešte nejaký ten čas.

Kryptomeny na čele s Bitcoinom neprestávajú klesať ani dnes Značne za to môže India, ale hlavne nesprávne interpretované informácie o zákaze kryptomien v krajine. India oznámila, že kryptomeny nie sú legitímne platidlo a bude sa snažiť o ich odstránenie pri financovaní ilegálnych aktivít. Takto používané kryptofinancie postavilo indické ministerstvo financií mimo zákon.

Vláda nepovažuje kryptomenové prostriedky ako zákonné platidlo alebo peniaze a bude prijímať všetky opatrenia na ich odstránenie pri financovaní nelegitímnych činností alebo ako súčasť platobného systému,“ povedal minister financií Arun Jaitley.

Celý príhovor indického ministra financií v angličtine nájdete tu. O kryptomenách sa pojednáva na strane 20 v odseku 112.

India je jedným z najväčších Bitcoinových trhov s 10-percentným podielom na jeho dennom objeme obchodovania. Kryptomeny v Indii neboli regulované, ale vláda začala v obmedzovaní ich používania už v decembri 2017. Používatelia čelia nemalým problémom s vkladmi a výbermi z bankových účtov prepojených na digitále peniaze a indické oddelenie pre daň z príjmov kontroluje burzy pôsobiace v krajine v snahe identifikovať všetkých kryptomenových obchodníkov a investorov.

V podstate sa jedná o silnú reguláciu kryptomien v krajine a nie o ich zákaz. Podobné regulácie zavádza aj Južná Kórea či Japonsko a skôr či neskôr bude pravdepodobne aj Európska únia.

„Po týchto oznámeniach sa ľudia začínajú báť a reagujú iracionálne,“ vyjadril sa Ansuhl Vashist, support manažér burzy Coinsecure sídliacej v New Delhi.

Indické reformy v posledných rokoch

V posledných rokoch urobila India dve veľké reformy. V roku 2016 to bolo úsilie  demonetizovať veľké bankovky, čo viedlo k ich znehodnoteniu. V roku 2017 zase India zaviedla jednotnú daň z predaja a nahradila štátne dane z predaja. To viedlo k zvýšeniu poplatkov vybraných na cezhraničných obchodoch. Obe zmeny boli úsilím o zmiernenie peňažnej ekonomiky a rozšírenie daňového základu Indie.

Regulácia kryptomien v krajine pravdepodobne dosiahne rovnaké ciele ako spomínané reformy. Vzhľadom na anonymitu, ktorú kryptomenové nástroje ponúkajú nemá vláda dosah na daň zo ziskov, a tak sa uchyľuje k reguláciám.

Bitcoin sa ako FUD reakcia (Fear, uncertainty and doubt) prepadol už o viac ako 55% zo svojej rekordnej hodnoty $20,000 dosiahnutej v decembri 2017. Január 2018 sa stal najhorším mesiacom pre digitálne aktíva od roku 2015. Samozrejme klesajú aj ostatné meny a v TOP desiatke dnes nenájdeme menu, ktorá by mala menší prepad ako 20%.

Stav na kryptomenovom trhu o 11:30 2.2.2018Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...