Sledujte nás aj na

Bitcoin (BTC), ako najdominantnejšia kryptomena na trhu si dokázala za posledné tri mesiace ešte viac posilniť svoje vedúce postavenie. Bitcoin si tak drží popredné miesto i v ťažkých časoch po tretej najhoršej korekcii v histórii krypto trhu.

Z 35% na 42% za dva mesiace

Počas mája bol index dominancie pre BTC na úrovni 35 percent. Konkrétnejšie šlo o obdobie, keď kryptomenový trh začal svoju korekčný tred, aby sa dostal na predchádzajúce úrovne supportov. Dominancia BTC začala rásť po tom, ako stovky ICO projektov stroskotali nastal bear market. Za obdobie dvoch mesiacov, od mája do júla jeho dominancia vzrástla o 7 percent.

V čase úpadku sú BTC a ETH žiadanejšie

Investori majú tendenciu vracať sa k základným kryptomenám v čase medvedích  (bear) cyklov. Uprednostňujú BTC a Ether, keďže malé digitálne aktíva zaznamenávajú intenzívne pohyby nahor i nadol, ako reakciu na trh.

V tabuľke z CoinMarketCap môžeme vidieť index dominancie pre BTC a jeho vývoj, ako začal stúpať v strede apríla. Bolo to v čase, keď krypto trh zaznamenal obrovské poklesy v objemoch a cenách.

 

Korelácia BTC a iných kryptomien

Počas minulého týždňa sa kryptomenový trh začal opäť spamätávať a zaznamenal určitú hybnosť a stabilitu. Mohli za to hlavné kryptomeny, ktoré zvýšili svoje objemy. V krátkych i dlhších obdobiach majú hlavné kryptomeny a rôzne tokeny tendenciu napodobňovať BTC a ETH. Následne však index dominancie klesol začiatkom júla, čo bolo presne v čase, keď sa trh začal zotavovať.

Vo februári $83 miliardový Goldman Sachs vydal správu, že Bitcoin a ďalšie kryptomeny majú tendenciu pohybovať a vyvíjať sa podobným spôsobom a trendom.

Steve Strongin, vedúci globálneho investičného výskumu v Goldman Sachs uviedol v poznámke pre klientov, ktorú získal Business Insider UK:

Obávam sa vysokej korelácie medzi rôznymi kryptomenami. Narozdiel od správania, ktoré by jeden očakával na racionálnom trhu sa nezdá, žeby nové kryptomeny znižovali hodnotu tých starších. Zdá sa, že sa všetky hýbu ako jedna trieda aktív. V skutočnosti to predstavuje dôležitý rozdiel medzi kryptomenami a fiat peniazmi. Ak sa vláda rozhodne postupne zrušiť nejakú menu, tá zaznamená zostatkovú hodnotu a časom sa vymení za novú menu.

Ak sa BTC a ETH pohybujú smerom nadol, kryptomeny s nižšou trhovou kapitalizáciou to znevýhodní väčšími maržami. A keď sa BTC a ETH hýbu smerom nahor, malé kryptomeny získajú 10 až 20 percentné zisky.

Tento znepokojujúci trend korelačného pohybu spôsobil, že index dominancie BTC zostal na zatiaľ relatívne nízkej úrovni približne 30 percent. No v polovici medvedieho obdobia, kedy sa malým kryptomenám nedarí až tak dobre, jeho dominancia rastie.

V súčasnej fáze trhu, kedy vznikajú stovky nových tokenov a kryptomien na mesačnej báze je index dominancie BTC konzistentným ukazovateľom stavu trhu. Zvyčajne, keď je tento index nízky, sa trh nachádza v medveďom cykle a naopak, keď je index vysoký, trh vstupuje do býčieho cyklu.

Zdroj: ccn.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...