Sledujte nás aj na

Napriek intenzívnejším varovaniam rôznych vlád, regulátorov a poradcov týkajúcich sa ICOs, chuť investorov vrážať peniaze do podobných projektov ostáva rovnaká. Doposiaľ bolo v roku 2018 vyzbieraných $2 miliardy. Ak sa tento trend podarí udržať, rok 2018 ľahko prekoná 2017, v ktorom bolo vyzbieraných „len“ $25.7 miliardy. Avšak s najnovším vývojom ICO, ktoré sa čoraz viac zameriavajú na súkromných investorov, bežní užívatelia ostávajú s prázdnymi rukami. Dáta ukazujú, že 84% všetkých finančných prostriedkov investovaných do ICO v tomto roku pochádza od súkromných investorov a verejne neprístupných predpredajov.

Situácia okolo ICO sa mení

Keď sa prvýkrát objavili ICO crowdsales, boli prezentované ako demokratické nástroje na získavanie finančných prostriedkov a vytváranie rôznorodej a angažovanej komunity. Na chvíľu to tak skutočne fungovalo. Avšak v roku 2018 sa okolnosti okolo ICO začali dramaticky meniť. V minulom roku získali súkromní investori prednostné miesto v ICO distribúcii tokenov. Napríklad taký BAT ICO (Basic Attention Token) je notoricky známy tým,  že sa tokeny vypredali za niekoľkých minút po tom, čo ich hŕstka finančných veľrýb (z ang. whales – jednotlivci s enormným kapitálom) všetky skúpila. Tento rok to vyzerá, že ICO pre verejnosť sa pomaly stávajú minulosťou. Väčšina dnešných ICO predajov prebieha v predpredajoch alebo v súkromných etapách, a pre malých investorov a bežných krypto-nadšencov často ostávajú už len „predražené“ zbytky.

Výška kapitálu vyzbieraného v jednotlivých mesiacoch. Sumy sú uvedené v miliardách.

Údaje nedávno vydané spoločnosťou TokenData ukazujú, že z $1.97 miliardy investovaných do ICO v tomto roku, 84% ($1.63 miliardy) pochádzalo od súkromných investorov. Navyše tieto údaje nezohľadňujú $850 miliónov vyzbieraných v súkromnom predaji ICO Telegramu. Tejto exkluzívnej udalosti sa mohli zúčastniť len tí najväčší a najvplyvnejší investori. Telegram ICO sa končí koncom februára, ale investori údajne už teraz vyberajú dvojnásobné zisky. Takéto projekty sú dobré na to, aby pomohli bohatým stať sa ešte bohatšími, avšak bežným užívateľom nedávajú možnosť sa na týchto projektoch zúčastniť.

Tohtoročné ICO vykazujú len mierne zisky

Z 94 ICO, ktoré TokenData tento rok sleduje, je na burzách možné kúpiť tokeny len z 28 týchto ICO. V tejto fáze je priemerná návratnosť investícií do tokenov zakúpených prostredníctvom ICO a predávaných na burze len 2.17x a návratnosť ETH je 0.75x. Inými slovami, v mnohých prípadoch je výhodnejšie od začiatku roka držať ETH, než ich vymeniť za ICO tokeny. Avšak treba myslieť na fakt, že rok 2018 je len na začiatku a situácia sa môže zmeniť.

Mnoho dnešných ICO využíva model, v ktorom ponúka výhodné kúpy a rôzne zľavy v predpredajovej fáze ICO. Vďaka týmto veľkorysým zľavám je pre súkromných investorov oveľa jednoduchšie generovať zisk, ako pre účastníkov verejného predaja. Navyše tokeny z predpredaja bývajú často takmer okamžite predané na decentralizovaných burzách, čím sa úloha verejného predaja stále zmenšuje. Zo štatistík vyplýva, že ICO sú populárnejšie ako kedykoľvek predtým. No v skutočnosti má z nich osoh len 1% ľudí so správnymi konexiami a samozrejme vysokým kapitálom.

Zdroj:  altcointoday.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...