Sledujte nás aj na

Spoločnosť IBM požiadala o udelenie patentu na systém, ktorý bude používať blockchain technológiu na riešenie problémov súvisiacich s ochranou osobných údajov a bezpečnosťou pre drony. Táto požiadavka je v súlade s podaním zverejneným 20. septembra americkým Úradom pre patenty a ochranné známky (USPTO).

Blockchain zodpovedajúci za správu údajov

Počítačový gigant podal svoj prvý patent v marci 2017, kde podrobne opísal, ako môže byť blockchain  použitý na bezpečné uloženie údajov spojených s bezpilotnými leteckými dopravnými prostriedkami (UAV), známejšími pod názvom drony. Patent uvádza, že blockchain môže poskytnúť „efektívne prostredie na riadenie údajov súvisiacich s UAV […], najmä ak je úroveň bezpečnostného rizika na vyššej úrovni.

Podľa patentu môžu takéto údaje zahŕňať polohu drona, jeho výrobcu alebo model  drona, taktiež aj jeho správanie sa vo vzdušnom priestore. Medzi údajmi o drone môžu byť aj detailnejšie informácie, napríklad rozlíšenie kamery, informácie o externých podmienkach, či už pôjde o počasie, prípadne o vzdialenosť zariadenia od zakázaných letových zón.

Znenie patentu hovorí o tom, že údaje o transakciách by sa mohli pridávať častejšie vo forme blokov do reťazca v prípade, ak sa úroveň rizika dostala na vysokú úroveň. Pokiaľ ide o problémy týkajúce sa ochrany osobných údajov, tak v prípade, že je dron vybavený snímačom s vysokým rozlíšením, patent navrhuje, aby sa tieto informácie mohli zaznamenávať na blockchaine, pričom pri každom detekovaní senzora sa aktivujú ďalšie dátové transakcie.

Výhodou je aj transparentnejšia kontrola

Podľa podaného dokumentu môže zdieľaná a nezmeniteľná kniha ako taká umožniť viacerým stranám, ktoré by mohli zahŕňať aj iné drony, pracovníkov dohliadajúcich na vzdušný priestor, regulačné orgány atď., rovnocenne sa zúčastnovať pri riadení rizika. Uzly siete zodpovedné za platnosť údajov by okrem toho mohli udeľovať špeciálne povolenia pomocou transparentne uložených údajov. Prostredníctvom týchto údajov je možné overiť, či má daný dron oprávnenie lietať v určitej zóne, alebo nie.

Prečítajte si: 19 oblastí života, ktoré blockchain výrazne ovplyvní.

Patent ďalej navrhuje, aby blockchainové kontrakty boli použité na prepojenie blockchainového systému, s ďalšími informáciami generovanými machine learning modelmi, či inými algoritmami zaznamenávajúcimi historické údaje.

Záver

Spoločnosť IBM neustále rozširuje svoje aktivity v tomto odvetví. Toto leto podpísala päťročnú zmluvu s austrálskou vládou s cieľom vylepšiť bezpečnosť dát a automatizáciu v rámci jednotlivých oddelení. Nové údaje zverejnené koncom augusta odhalili, že IBM vedie, spolu s čínskym internetovým gigantom Alibaba, v sfére blockchainových patentov. S 89 podanými žiadosťami sú len tesne za svojim čínskym konkurentom, ktorý ich podal celkovo 90.

Zdroj: cointelegraph.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...