Sledujte nás aj na

Bitcoin počas svojej 10 ročnej histórie zaznamenal niekoľko kľúčových momentov. Pozrime sa na okolnosti, ktoré viedli  k výberu charakteristického symbolu a korešpondujúceho loga Bitcoinu. Ako vyplýva z internetových záznamov, prvotné logo Bitcoinu bolo jedným z mála netechnických aspektov Bitcoinu, v ktorom mal Satoshi Nakamoto slovo.

Od Baht k Bitcoinu

Keď Satoshi Nakamoto, zakladateľ Bitcoinu zverejnil pred desiatimi rokmi  „whitepaper“ a dva mesiace na to vyťažil genesis blok, čakala Bitcoin ešte dlhá cesta k úspechu. V tej dobe ešte neexistovali kryptomenové peňaženky, žiadne blokové vyhladávače a ani krypto burzy. Dokonca neexistoval žiaden výmenný kurz a symbol, ktorý by reprezentoval digitálnu menu Bitcoin (BTC). Prvý pokus o BTC logo prišiel od samotného Satoshiho. Ten ho navrhol pre prvého klienta BTC a vytvoril tak zlatú mincu obsahujúcu písmená „BC“. Začiatkom roku 2010, v čase keď sa začala formovať prvá BTC komunita,  sa hovorilo o nahradení prvotného symbolu nejakým unikátnym znakom, ktorý by reprezentoval prvú  kryptomenu.

(Vývoj Bitcoin symbolu. Zdroj: news.bitcoin.com)

5. februára 2010 prišiel člen Bitcointalk fóra s nickom „NewLibertyStandard“ s návrhom, aby oficiálnym symbolom pre Bitcoin bol znak thajského bahtu — ฿ a oficiálnym kódom meny boli tri písmená „BTC“.  Tento člen spravil 4 mesiace pred tým svoj prvý nákup novej, digitálnej meny pomocou fiat meny. Za $5.02 získal 5.050 BTC. Nasledovala intenzívna diskusia medzi členmi fóra, ktorí varovali, že  symbol bahtu môže spôsobiť zmätok.

(Transakcia prvého BTC klienta, so symbolom meny BC v ľavom hornom rohu.)

Nové logo pre novú éru

1. novembra 2010 istý člen fóra „bitboy“ zdieľal nový dizajn BTC loga. Nové logo malo byť vydané v súčasnej obchodnej, bielo-oranžovej značke doplnené o 14 % náklon v smere hodinových ručičiek. Zaujímave je, že znak dolára pochádza z dvoch vertikálnych pruhov a nie z jedného, ako tvrdia mnohé teórie.

Bitcoinu vtedy dlho chýbalo riadenie, nebola vytvorená dohoda o tom, ktorý symbol by sa mal prijať. Prieskum v polovici roka 2011 ukázal, že členovia fóra hlasujú vo veľkej mierke v prospech ฿ pred možnosťami ako β, Ƃ a Ƀ. O niekoľko rokov neskôr, v júni 2017 získal Bitcoin svoj vlastný unikátny symbol, ktorým sa stal:

(Oficiálny symbol Bitcoinu. Zdroj: vu.hn)

Zaujímavé je, že slovo Bitcoin nebolo použité ani raz v tele Satoshiho najdôležitejšieho whitepaperu. Zobrazuje sa len v názve a v názve domény .org priamo vytlačenej pod ním. Bitcoin, či už je označovaný ako BTC, XBT (neoficiálny ISO 4217 kód meny), ฿ alebo ₿ nebol nikdy o značke, vždy išlo ideu zmeniť svet a súčasné chápanie finančného systému.

Zdroj: news.bitcoin.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...