Sledujte nás aj na

Vo vedeckých kruhoch uznávaný kryptológ Bruce Schneier sa vyjadril, že kryptomeny slúžia len zločineckým skupinám a osobám, ktoré sa snažia presunúť peniaze bez povšimnutia vlády.

Bitcoin narazil na tvrdú realitu adopcie

Schneier, ktorý sa kryptografiou zaoberá už takmer 30 rokov, pôsobí vo výskumnom stredisku Berkman Klein Center for Internet & Society, ktoré je súčasťou Harvardskej univerzity. Podľa článku, ktorý publikoval portál wired.com je tento vedecký pracovník presvedčený, že idey a myšlienky zhrnuté tvorcom Bitcoinu v jeho white paperi boli porazené realitou. Naráža pritom na nedostatočnú adopciu a nie práve najjednoduchšie vykonávanie transakcií. Na základe toho tvrdí, že bitcoin je vo svojej podstate zbytočný.

Schneier zároveň poukazuje aj na problém dôvery, ktorý pokladá za základný príklad zlyhania kryptomien. Napriek tomu, že systém by mal fungovať bez potreby dôvery v tretiu stranu, bližší pohľad na architektúru technológie blockchain ukazuje podľa jeho slov opak. Používatelia kryptomien musia totiž veriť tomu, že mineri dodržujú postupy pri ťažení jednotlivých coinov a tokenov, a že systém ťažby, respektíve schvaľovania transakcií je nastavený správne. Podľa Schneiera teda bitcoin len previedol dôveru, ktorú sme vyžadovali od ľudí do novej technológie, ktorej bezpečnosť nie je zaručená.

Ak bude burza, na ktorej máte kryptomeny hacknutá, stratíte všetky svoje peniaze. Ak vám útočníci hacknú vašu peňaženku, stratíte všetky svoje peniaze. Ak zabudnete svoje prihlasovacie údaje, stratíte všetky svoje peniaze. Ak je v kóde vášho smart kontraktu chyba, stratíte všetky svoje peniaze. Ak niekto úspešne hackne zabezpečenie blockchainu, stratíte všetky svoje peniaze.

V mnohých ohľadoch je omnoho ťažšie dôverovať technológii, než ľuďom. Dôverovali by ste radšej právnemu systému alebo nejakému počítačovému kódu, na audit ktorého nemáte dostatočné odborné znalosti?

Skryté poplatky v sieti Bitcoin?

Schneier sa do kryptomien oprel aj z hľadiska často opakovaného tvrdenia, že samotná ťažba predstavuje veľké nebezpečenstvo pre životné prostredie kvôli množstvu energie, ktoré spotrebuje. Zároveň tvrdí, že bitcoin nie je transparentný ani v oblasti poplatkov. V porovnaní s klasickými bankovými poplatkami za prevod sú podľa jeho slov taxy za prevod bitcoinu skryté a netransparentné.

Ťažko povedať, čo pána Schneiera viedlo k tejto téze, nakoľko každý transakčný poplatok v sieti sa dá vypočítať predom. Nehovoriac o tom, že existujú viaceré monitorovacie stránky, kde si viete vývoj výšky poplatkov dohľadať aj spätne.

Bitcoin Core vývojári opravili kritickú chybu v kóde!

Bitcoin a jeho 345. nekrológ

Kryptológ (snáď nedopatrením) opomenul v otázke bezpečnosti aj decentralizované burzy. Tie sa vyznačujú podstatne vyššou mierou bezpečnosti ako je tomu v prípade centralizovaných platforiem. Majiteľ kryptoaktív, ktorý ich chce predaj alebo zameniť je ich vlastníkom celú dobu až po moment ich prevodu. Z celého Schneierovho vyjadrenia tak môže človek nadobudnúť dojem, že vedec zámerne poukazuje na negatívne stránky, pričom spôsoby ako riziko eliminovať už neuvádza.

Každopádne, tento pán má v tom jasno a bicoinu tak môžeme podľa stránky 99bitcoins.com napísať v poradí už 345 nekrológ.

Prednáška Bruca Schneiera na tému Can Blockchain Technology Solve The Social Problem:

Zdroj:  ccn.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...