Sledujte nás aj na

Hard forky existujúcich kryptomien sú bežná záležitosť v kryptosfére. Niekedy počas hard forku vznikne nová kryptomena, no poväčšine tieto aktualizácie blockchain kódu prebehnú bez komplikácií. Avšak čoraz častejšie sa budeme stretávať s novým konceptom, a to hard spoon (anglicky tvrdá lyžica), ktorý bude mať ďalekosiahle následky na celú kryptosféru.

Čo je to „hard spoon“?

Hard spoon je druh aktualizácie existujúceho blockchainu. Hard spoon zahŕňa vytvorenie novej kryptomeny na odlišnom blockchaine pre kryptomenu, ktorá už existuje. Zostatky na peňaženkách a účtoch sú skopírované z existujúcej kryptomeny.

Jednoducho povedané, po hard spoone skončíte s dvoma kryptomenami, ktoré bežia na odlišných blockchainoch a každá so svojou vlastnou hodnotou. Kľúčovou vlastnosťou hard spoonu je to, že nový blockchain nekonkuruje ani neodoberá podiel na trhu pôvodnému reťazcu, ale pomáha mu.

Termín „hard spoon“ ako prvý použil Jae Kwon, zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Tendermint: „Hard spoon: nový reťazec, ktorý berie do úvahy stav z predošlého existujúceho reťazca. Nový reťazec so starým nesúťaží, ale navzájom spolupracujú.“

Príklad: Pred dvoma rokmi bola spustená kryptomena, ktorá funguje na Ethereum blockchaine (takzvaný ERC-20 token). Teraz je však technológia vyvinutejšia a tím za touto kryptomenou našiel iný blockchain, ktorý je rýchlejší a navyše dokáže spolupracovať s pôvodným Ethereum blockchainom. Vývojársky tím tak vykoná hard spoon, počas ktorého hodnoty na účtoch držiteľov pôvodnej (ERC-20 token) kryptomeny sú skopírované do nového blockchainu, ktorý lepšie vyhovuje potrebám platformy. Obidva blockchainy, nový aj starý, sú plne funkčné a dokážu spolupracovať.

Na čo je „hard spoon“ dobrý?

Cieľom hard spoonu je rozšíriť možnosti pôvodného blockchainu duplikovaním kryptomien alebo tokenov, ktoré bežia na odlišnom-novom blockchaine. Vďaka tomu sa v priebehu času zvýši účinnosť a výkonnosť obidvoch sietí. Ďalšou výhodou je to, že to umožňuje novým vývojárom a programátorom pracovať s členmi komunity z pôvodného blockchainu, a tak efektívnejšie vyvíjať a zlepšovať platformu.

„Hard spoon je meta-protokol postavený na vrchole nového blockchainu, ktorý zdedí bilancie tokenov z pôvodného blockchainu. Kocept Soft spoon zas zahrňuje vytvorenie dvoch konkurenčných vetví protokolu v rámci jedného blockchainu,“ vysvetlil Vitalik Buterin.

Hard spoony poskytujú mobilitu potrebnú na obídenie obmedzení, ktoré trápia blockchain. Zároveň tým pomáhajú rozširovať a vylepšovať blockchain platformu, čím všeobecne podporujú väčšie využitie a adopciu kryptomien.

Záver

Hard spoon je zaujímavý koncept, ako rozširovať a ďalej budovať existujúce blockchainy. Tento druh aktualizácií môže byť zaujímavým riešením, súčasných problémov, ktoré zužujú blockchain technológiu ako škálovanie. Prvé hard spoony prebehnú už v druhom štvrťroku 2018, konkrétne sa jedná o OmiseGo a Ethereum. Jedno je isté, s aktualizáciou typu hard spoon sa budeme stretávať čoraz častejšie.

Zdroj: themerkle.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...