Sledujte nás aj na

Plánovaný hard fork siete Ethereum (ETH), nazvaný Constantinople, bude odložený až na začiatok roka 2019. Vývojári to potvrdili na pravidelnom meetingu v piatok 19.10.2018.

Pôvodne mal byť hard fork aktivovaný v novembri tohto roka, no vývojári sa rozhodli odložiť túto aktualizáciu siete. Dôvodom je niekoľko chýb nájdených v kóde po tom, ako bola táto aktualizácia nasadená na testovaciu sieť Ethereum. Nový dátum pre Constantinople hard fork nie je pevne stanovený, mal by sa však udiať na začiatku roka 2019, odhadovaným termínom je koniec januára alebo začiatok februára.

Pochopiteľne, pokračovať s hard forkom teraz by bolo zbytočne unáhlené. Nájdené chyby treba opraviť a všetko otestovať odznova.

Constantinople na testnete zlyháva

Po neúspešnom testovaní hard forku na verejnej testovacej sieti Ethereum — Ropsten, sa vývojári dohodli, že sa upgrade neuskutoční a rozhodli sa ho presunúť. Ropsten je testovacia sieť, ktorá umožňuje vývojárom dohliadať na to, či fungujú smart kontrakty, prípadne iné upgrady bezchybne, pred ich uvoľnením na hlavnú sieť mainnet.

Ako býva zvykom, stretnutie bolo zaznamenané a následne uverejnené na YouTube, kde je voľne prístupné. Stretnutie zahŕňalo otvorenú diskusiu vývojárov Ethereum komunity o aktuálnych výzvach, s ktorými sa platforma stretáva. Jeden z vývojárov poznamenal, že by bolo viac „politicky“ korektné odvolávať sa na Constantinople ako na aktualizáciu a nie ako na hard fork.

Rozhodnutie o pozdržaní aktualizácie sa prejavilo po tom, ako sa pri jej testovaní na Ropsten sieti objavilo hneď niekoľko problémov. Podľa vývojového tímu problémy začali pri bloku číslo 4,299,999, teda tesne pred plánovaným aktivačným blokom číslo 4,230,000, v ktorom mal byť Constantinople spustený.

Po zaseknutí sa na bloku č. 4,299,999 asi na 2 hodiny nedokázali mineri ťažiaci na testovacej sieti aktivovať prechod na Constantinople. Afri Schoeden, vývojár ETH klienta pre firmu ParityTech, odhalil, že zlyhanie aktivácie môže byť pripisované problému pri dosahovaní konsenzu. To viedlo k tomu, čo opísal ako „trojcestný fork“ (three-way fork) medzi dvoma ETH klientmi: Parity a Geth.

Vitalik Buterin: Technológia Zcash môže pomôcť pri škálovaní Ethereum siete

Málo času na prechod na nový upgrade

Schoeden, ktorý pripravil program virtuálnej schôdzky, poznamenal, že nedávne zvýšenie hashpower celej siete spôsobilo kratšie časy produkcie nových blokov čo spôsobilo, že tento hard fork (na testovacej sieti) nastal oveľa skôr, než sa očakávalo. Dodal, že to je „v každom ohľade najhorší možný čas pre hard fork siete.“

Podľa Schoedena načasovanie určitých udalostí, ktoré sa udiali v krátko po sebe, mohlo spôsobiť, že testnetový hard fork zlyhal. Vysvetlil, že pokus o fork nastal len šesť dní po spustení najnovšej verzie klienta Geth a iba jeden deň po uverejnení novej verzie klienta Parity.

Používateľom tak nebol poskytnutý dostatok času na inštaláciu potrebných aktualizácií, a takisto sa v najnovšej verzii Parity našiel problém s konsenzus mechanizmom.

Žiadny aktívny ťažiar na testovacej sieti

Schoeden navyše poukázal na to, že ani jeden miner podporujúci Constantinople nebol prítomný na testnete počas nasadzovania kódu, čo viedlo k dvojhodinovému omeškaniu pred blokom 4,230,000. Z toho automaticky vyplynulo, že Ethereum komunita nemá zatiaľ spoľahlivý nástroj na efektívne monitorovanie hard forkov spustených na testovacích sieťach. Ethereum klient Parity má webové stránky, ktoré sledujú aj štatistiky na testovacích sieťach, no neuvádzajú podrobnosti o hard forkoch samotných.

Okrem menších úprav a vylepšení prináša Constantinople hard fork významné novinky a zmeny. Tie sa v ETH svete nazývajú EIPs (Ethereum Improvement Proposals) a medzi tie najdôležitejšie patria:

  • EIP 145 — nákladovo efektívnejší prístup k spracovávaniu informácií
  • EIP 1014 — lepší prístup k riešeniu škálovania siete, ako sú transakcie mimo hlavnú sieť
  • EIP 1052 — zlepšenie spôsobu spracovania smart kontraktov
  • EIP 1234 — 12-mesačné oneskorenie pre spustenie difficulty bomb a zníženie odmeny za vyťaženie bloku z 3 ETH na 2 ETH
  • EIP 1283 — lepší spôsob, ako speňažiť zmeny v uložených dátach (vykonávané vývojármi smart kontraktov).

Zdroj: cryptoglobe.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...