Sledujte nás aj na

Spoločnosť Goldman Sachs údajne začína obchodovanie s Bitcoin futures, kde bude obchodovať s termínovanými kontraktmi v prospech svojich klientov s použitím vlastných peňazí. Všetko by sa malo začať už v priebehu najbližších týždňov. Investičná spoločnosť The Wall Street tiež ponúkne klientom vlastný futures produkt.

Podľa New York Times sa Goldman Sachs pripravuje na spustenie obchodných operácií na nákup a predaj Bitcoin futures pre inštitucionálnych klientov. Reportér Nathaniel Popper napísal:

V najbližších týždňoch – presný dátum začiatku nebol stanovený – Goldman začne používať vlastné peniaze na obchodovanie s Bitcoin futures kontraktmi v mene svojich klientov. Vytvorí tiež svoju vlastnú, flexibilnejšiu verziu týchto kontraktov, ktorú tiež ponúkne klientom.

Goldman Sachs a jeho záujem o Bitcoin

Už v minulom roku boli zverejnené správy (v tom období skôr špekulácie) o tom, že firma plánuje spustiť obchodovanie s kryptomenami.

V januári ukončil generálny riaditeľ Lloyd Blankfein všetky fámy o tom, že spoločnosť Goldman Sachs spustí vlastnú trading platformu a vyhlásil, že pokiaľ ide o „hlavnú obchodnú činnosť, shortovanie a longovanie Bitcoinu k nim zatiaľ nepatrí.“ Napriek tomu ho CNBC citovalo, pripúšťajúc, že „niektorých našich klientov vyplácame z futures kontraktov v Bitcoine. Sme hlavná brokerská spoločnosť, a ak to naši klienti chcú, urobíme to.“

Rana Yared, jedna z vedúcich predstaviteľov Goldman Sachs, ktorá dohliadala na vytvorenie obchodných operácií ďalej dodala že, „banka zaznamenala zvýšený dopyt zo strany hedžových fondov o služby spojené s kryptomenami, rovnako ako dotácie a prostriedky vo forme virtuálnych mien od novopečených Bitcoin-milionárov a nevedeli, ako s nimi naložiť.“ Konečné rozhodnutie začať obchodovať s Bitcoin futures bolo schválené predstavenstvom spoločnosti Goldman Sachs. Yaredová sa ďalej vyjadrila:

Keď klient povie: “Chcem držať Bitcoin alebo obchodovať Bitcoin futures, pretože si myslím, že je to alternatívny spôsob uchovania hodnoty,” my mu v tom vyhovieme.

Zatiaľ čo jej tím mal výhrady, k zapojeniu sa do obchodov s Bitcoinom, Yaredová vysvetlila, že „Goldman dospel k záveru, že Bitcoin nie je podvod, ale nemá charakter meny,“ v tlačovej správe uviedla, že „je to cenná komodita, podobná zlatu, vzhľadom na je obmedzené množstvo, ktoré sa v „zložitom, virtuálnom systéme“ môže niekedy celé vyťažiť.“

Risk je zisk

Pri komentovaní rizík spojených s kryptomenami uviedla, že „sa nejedná o nové riziko, ktorému by sme nerozumeli. Je to len zvýšené riziko, pri ktorom musíme byť obzvlášť opatrní.“ Popper tiež dodal na túto tému:

Zatiaľ čo Goldman Sachs nebude kupovať a predávať skutočné Bitcoiny, tím v banke sa zameriava na to, aby šiel tým správnym smerom, ak sa kryptomenám podarí získať regulačný súhlas a zistiť, ako riešiť ďalšie riziká spojené s držaním virtuálnych meny.

Goldman je tiež známy tým, že sa sa zameriava na obchodovanie s komplikovanými finančnými produktami, a tak dáva zmysel, že sa obzerajú aj po virtuálnych menách. Po finančnej kríze firma čelila veľkej kritike za svoje obchodovanie s takzvanými syntetickými derivátmi viazanými na trhy s hypotekárnymi úvermi.

Od krízy urobila však urobila spoločnosť významné kroky, aby sa postavila do pozície technologicky vyspelých firiem na Wall Street. Okrem iného začala poskytovať online službu s pôžičkami, známu ako Marcus, ktorá prvýkrát priviedla firmu do kontaktu s maloobchodnými zákazníkmi. Obchodovanie s virtuálnymi menami bude však k dispozícii len veľkým inštitucionálnym investorom.

Nové posily v tíme

Firma tiež prijala svojho prvého obchodníka s digitálnymi aktívami. Justin Schmidt (38), vstúpil do spoločnosti Goldman Sachs pred dvoma týždňami a má na starosti každodenné obchodovanie s týmito aktívami. Vo svojej poslednej práci bol Schmidt elektronický obchodník v hedžovom fonde Seven Eight Capital. V roku 2017 opustil svoju prácu, aby obchodoval s virtuálnymi menami na vlastnú päsť.

Justin Schmidt, vľavo, ktorý bude prevádzkovať Bitcoinové operácie Goldman Sachs, spolu s Mariannou Lopert-Schaye, viceprezidentkou hlavných strategických investícií, a Neema Raphael, ktorý vedie výskum a vývoj.

Zatiaľ bude pôsobiť na oddelení zahraničných menových párov spoločnosti Goldman, pretože obchodovanie s Bitcoinom má najväčšiu podobnosť s menovými pohybmi v rozvíjajúcich sa trhov, povedala Yaredová.

Schmidt sa zameriava na obchodovanie s “fyzickým” Bitcoinom a bude skúmať či môže banka získať regulačný súhlas od orgánov Federálneho rezervného systému a úradov New Yorku.

Zdroj: nytimes.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...